Společnost Panasonic se v poslední době úspěšně snaží prorážet jak na trhu zobrazovacích zařízení, tedy televizí, tak i těch záznamových, tedy kamer. Už na CESu byla představena 3D televize i první 3D kamera. Záznam olympijských klání ve Vancouveru za pár dní bude snímán také kamerami Panasonic v HD rozlišení. Podívejme se tedy, jak vůbec taková zařízení a novinky vypadají.
Týden co týden se střetávám se
zajímavými novinkami o produktech společnosti Panasonic a osobně se mi některé
opravdu hodně líbí, hlavně co se týče obrazové dokumentace – fotek. Takové věci
běžně v článcích nebývají, neb se jedná často o profesionální řešení, a
proto se podívejme shrnutím posledních pár týdnů na to, co je v této sféře
nového.
Společnost Panasonic spolupracuje již delší dobu s Rádiem
Svobodná Evropa. Je jasné, že jeden z hlavních teroristických cílů u nás musí
mít dobré vybavení po technické stránce. Však i jeho nové sídlo na Hagiboru (u
metra Strašnická, koho by to zajímalo) vypadá hodně luxusně. Nově Svobodná
Evropa vybavila svůj zpravodajský tým kompletním profesionálním P2 zařízením.
Označení P2 je zkratka pro Professional Plug-In. Jedná se o kamery AG-HPX500E,
AVCHD kamery AG-HMC151 a kompletní studiovou výbavu postavenou na P2 studiovém
rekordéru AJ-HPS1500. Koukněte…
Vypadá to pěkně, hezké kousky techniky. Není to však to,
s čím bychom se mohli běžně setkávat. Zajímavější je fakt, jak a čím se
natáčel stále aktuální trhák kin, film Avatar. Ten je promítán jak normálně,
tak ve 3D. Při výrobě
byly použité profesionální P2HD kamery AJ-HPX3000G spolu s P2 paměťovými
kartami, které režisér James Cameron používal na zobrazení scén před 3D snímáním. Zatím
tedy nebyla použita přímo 3D kamera, která by dokázala snímat 3D přímo. Nebude
to však dlouho trvat a dočkáme se i toho. Na podzim Panasonic 3D kameru opravdu
představí.
Na první pohled to vypadá spíš jako dalekohled nebo zbraň
budoucnosti. Důležité však je, že by to měl být první model, který spojí
všechny potřebné komponenty dohromady do jednoho kusu, který nebude potřebovat
ani další úpravy na počítači. Ač jsou již teď 3D záznamové systémy, stále se
čeká na kompaktní řešení. Navíc by kamera neměla vážit více než 3kg. Záznam
bude v rozlišení Full HD. Když by měl někdo zájem o podrobnější popis,
mohu vám ho přeposlat.
Nakonec se ještě podívejme na představené 3D televize. 152 palcová
obrazovka a ještě ve 3D, to je docela mazec. Na CESu představovaná plazmová 3D
televize VT25 dostala i ocenění "Best of CES 2010". Stále je tak
mnoho zajímavých a moderních technologií, které se mohou představovat.
Jen si
kladu osobně otázku, kdy bude 3D technologie pro všechny, neb osobně se mi dost
často právě z 3D dělá špatně a v mém okolí je takových lidí také více než dost.
Tak jsem zvědav hlavně jak na tomto poli výrobci pokročí, abychom si mohli 3D
do budoucna užívat opravdu všichni bez omezení.
Update: Ještě jsem vyhrabal tu 152" 3D obrazovku.Má úhlopříčku 152", což je 386 centimetrů :o). Rozlišení je 4096x2160 a podporuje podle popisu "unikátní sekvenční metodu Full HD rozbrazení pro levé a pravé oko".
Japonky sice nejsou největší, ale i tak je vidět, že to malá plocha není :)
Snažím se usměrňovat blogy se články od Vás, čtenářů. Pište o čem chcete, co chcete a jak chcete, ale ať to má hlavu patu ;) Pokud máte dotaz či chcete urgovat vydání článku v blogu, napište mi zprávu přes web nebo na icq.
samozrejme, ze sa jedna o profi kameru, dizajnovo vychadza z HPX171 a HMC151 (1 na konci znamena EU verziu), ktore su urcene do tej nizsej profi oblasti, nizsie od toho je len HMC41. Zaznam bude na SD karty v AVCHD a cena 21000 USD nuz, je to novinka a teda pre nasincov (mysim profi kameramanov) pomerne nedostupna vec, ale nemci a zapadne trhy si to dovolit mozu
a film sa tusim robil na HPX3700
ono vlastne kvoli tomuto panasonic vsadil na plazmy, pretoze maju v tomto dost velku vyhodu pri 3D, kdez to u LCD su stale patrne neduhy dane samotnou technologiou
3D fandim!
A 3D full HD domácí videotéka - to bych si nechal líbit.
Ale pár let si asi ještě počkáme.
Až budou 3D full HD kamery pod 15000, tak tipuju, že už budou v prodeji oled displeje..
15000 by bolo velmi pekne, mozno o niekoko rokov. Najprv sa to musi dostat do produkcnych spolocnosti a televizii, aby motivovali ludi ku kupe 3D televirozorov (ci uz plazmy alebo lcd), nasledne az potom si ludia budu ochotni kupit domacu 3D kameru. Hlavnou prekazkou nizsej cene su dva objektivy, ktore zaberaju znacnu cast ceny kamery. Na druhej strane, Panasonic, ako lider a hlavny propagator tejto technologie do toho bude tlacit obrovske peniaze, aby sa prave "jeho" sposob stal zauzivanym standardom, podobne ako Sony tlacil blu-ray.
No nevim, někomu se to může líbit ale pokud budu chtít skutečný trojrozměrný prostor stačí jít ven .
Může to být zajímavé ale pokud film bude třeba zrovna o přírodě tak to je lepší zajít ven a když půjde o horor tak bych 3D nechtěl ani za nic - pohled na 3D vetřelce metr odemě by mi dobře nedělal a pochybuju že by se to někomu líbilo.
Ale potenciál to má ale to už bude lepší počkat si na holografii. Jediné kde by tohle zobrazení bylo dobré a velmi zajímavé je u erotických filmů Taková 3D krasavice to už by bylo něco
Tento pricip sa pouzival doteraz u velkych kamier, takisto aj pri toceni Avatara. Kedze HPX3700 su velke kamery a rozostup stredov objektivov musi byt tusim 8 cm, riesilo sa to tak, ze kamery boli proti sebe v 90° uhle a snimali cez polopriepustne zrkadlo. Tak isto bol tento system urobeny na IBC 2009 so spominanymi HPX3700 aj z RED kamier, ale REDky maju problem s obrovskym mnozstvom dat, kedze maju obrovske rozlisenie (cip ma velkost 35mm policka). Tento system ma niekolko nevyhod, pretoze po kazdom transporte treba kamery a urcitom case znova kalibrovat + je tam este kopa nastaveni okolo konvergencneho bodu atd. Nasledne natocene snimky treba striedavo davat za seba, podobne ako je to pri prekladanom snimkovani (interlace). Vsetko v podstate proprietarne a zakazkove riesenia, cize tomu zodpoveda aj cena. Ta nova panasonic 3D kamera to uz ma vsetko v menu + kalibracia prebieha automaticky pocas spustenia kamery a trva len par sekund.
Na IBC bol aj takyto system, tusim to bolo robene s dvoma Panasonic HMC30, vsetko vsak boli len take pozliepane riesenia, hotove pridu tento rok uz na NAB 2009 v Las Vegas budem informovat
na prezentacii ju prezentovali, ze sa do nej zmesti slon, samozrejme otocena na vysku, urcena je napr. pre showroomy pre auta, uz si tu prezentaciu podrobne nepametam, velku cast zabrala debata o spotrebe, nakladoch a pod veciach, aka je uzasna a ze uz beru predobjednavky
Průlom v 3D by mohl zajistit relativně jednoduchej trik. Kdyby výrobce do her dávali možnost zapnout 3D zobrazeni pomocí dvoubarevnejch brýlí. Sice to žere trochu výkonu a posouvá to barvy, ale byla by tu možnost volby a mohli by jí využívat všichní i bez drahejch 120Hz monitorů.
o tom dost pochybujem, najde sa zopar hier, ktore podporuju red-cyan okuliare, no nikto sa s tym trapit nebude, po pol hodine je uz clovek dost zblbnuty z toho... 3D bude mat sancu, ak tie okuliare pobezia na vsetkych novych TV - tj. nebude sa rozlisovat, ci podporuje alebo nepodporuje 3D, proste 3D norma uz bude zabudovana v tuneri, a zaroven 3D signal bude spatne kompatibilny so starymi TV, podobne, ako ked prislo farebne vysielanie alebo stereo zvuk. A samozrejme klucova je cena okuliarov, ale vzhladom na vyrobne naklady na samotne okuliare by nemusela byt vysoka, v principe sa jedna o dva male, bezfarebne lcd displeje a primac s jednoduchou logikou na synchronizovanie.
Red-cyan brýle (který mám na mysli) právě že se dají provozovat na STÁVAJÍCÍCH obrazovkách a stojí pár korun (1€)
Akorát nemůžu posoudit jak velký problém bude synchronizace. Ale pokud vím tak CF/SLI se už taky netrhá, ne?
synchronizovat nieje co, kedze sa jedna o pasivne okuliare, akurat to treba doratat, podobne ako v TM Nations... problem red-cyan okuliarov, ako si sam spominal, su uletene farby a dalsou nezanedbatelnou nevyhodou unava oci, red-cyan jednoducho nema buducnost, ta technologia je tu uz snad 50 rokov, no nikto ti nebude s nimi pozerat film, mozno zopar nadsencov si zahra hru, ale buducnost su bud aktivne okuliare, a teda zachovanie plneho rozlisenia, alebo pasivne polarizacne okuliare, kde musi byt polovica pixelov polarizovana do jedneho smeru a druha polovica do druheho - tym padom prides o cast rozlisenia, alebo zdvojnasobis rozlisenie, ale zaroven aj narocnost na vyrobu, zobrazenie atd...
Tohle uz nvidia podporuje nejakou dobu. Prakticky to funguje u vsech DX her, akorat si musis pohrat s nastavenim, protoze ne vsechny efekty se s tim snesou.
Panasonic měl vždy dobrou techniku akorát je škoda že se u nás už neprodávají mobilni telefony. Mam starý Panasonic GD52 z r 2000 a dodnes dobře funguje. Má sice jen černozelený displej ale na volání a psani sms plně dostačuje a co víc, váhou a velikostí se vyrovná dnešním .
A k té technice rádia - to si to může snadno dovolit takové vybavení když má tařka bezedné zdroje
A docela by mě zajímalo kolik lidí u nás tohle rádio poslouchá - neznám nikoho z okolí ani z práce kdo by to poslouchal - že by akorát propaganda do zahraničí?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!