Jedinou společností naplno vyrábějící velké OLED panel je LG, nyní se po odkladech přidá i SAMSUNG.
O nástupu OLED obrazovek se mluví už mnoho let. Jenže výrobci přiznávají, že jejich vývoj a řešení typických problémů, nejdou zdaleka tak rychle, jak čekali. Největší problém současné OLED technologie je tzv. „vypalování“. Bohužel jde o problém i u nejlepších současných obrazovek s těmito panely, kdy zkrátka některé statické prvky v obraze, pokud je tam máte dlouho (což je typické u PC s operačními systémy jako Windows apod.), se rychle do vrstvy panelu tzv. vypálí (obtisknou) a jsou tam vidět pak neustále. Řešení toho se zatím nenašlo. Výrobci používají jen technologie, které v podstatně v určitý okamžik celou plochu obrazovky fakticky „zbrousí“. Jenže tohle má negativní vliv na celkový obraz a pochopitelně nelze tuhle věc používat donekonečna.
Problém velkých OLED panelů je také výtěžnost výroby, která je stále mnohem nižší, než u běžných IPS panelů, které jsou dnes výrobci schopni vyrábět levně a jednoduše a ve velkém množství i ve velkých úhlopříčkách. Problémy s OLED technologií byly doposud tak zásadní, že jediný, kdo je vyrábí ve větších velikostech a významnějším objemu, bylo dosud jen LG. A i tady je výroba objemově výrazně menší, než v případě LED panelů.
Dobrou zprávou pro ty, kteří OLED vyhlíží je, že SAMSUNG nyní oficiálně ohlašuje, že v těchto dnech konečně zahájí ostrou hromadnou výrobu vlastních velkých OLED panelů. A to ve velikostech 34“ pro monitory a 55“ a 65“ pro TV. SAMSUNG pro ně uvolnil místo v jedné ze svých továren na LCD, a plánuje přibližně výrobu až 1 milionu těchto panelů ročně.
SAMSUNG nasazuje vlastní technologii pojmenovanou QD-OLED. Tedy modré organické LED diody, co by zdroj světla a kvantové body co by barevný filtr RGB spektra. LG používá u svého OLED dost odlišný přístup. Takže bude zajímavé obě technologie obrazovek srovnat v reálné praxi. Samozřejmě OLED jako takové má spoustu výhod, kromě vysokého jasu a uniformního podsvícení, jde hlavně o barvy atd. Stejně tak výborná je odezva apod. Otázkou a negativně je prostě to „vypalování“, tedy životnost, která není zdaleka tak dobrá proti IPS. A pochopitelně také cena je někde jinde, což je ovšem z velké části dáno objemem produkce a vyladěností výroby.
Lze tedy očekávat, že SAMSUNG pravděpodobně na lednovém CES ukáže své monitory a TV s novými QD OLED panely, které někdy kolem poloviny 2022 dorazí pak na trh. Pokud tedy SAMSUNG neobjeví nějaké další problémy a celé to zase neodloží. Otázkou je také cena, kdy velký problém pro firmu byla doposud výtěžnost výroby OLED. Ale údajně se v tomto ohledu věci prý výrazně zlepšily. Každopádně příští rok, pokud to tedy půjde, jak SAMSUNG tvrdí, a LG bude pokračovat v dalším rozšiřování produkce, uvidíme OLED monitory a TV běžně v nabídkách obchodů.
Nicméně těžko očekávat, že by se i tak stal OLED výrazně rychle dominantní a začal IPS plně nahrazovat. Ten nástup OLEDu vůči dosavadním LED panelům bude evidentně až o 10 let pozadu za původními očekáváními … na druhou stranu raději, když to výrobci odkládají, než aby vyráběli monitory, které vydrží sotva rok použitelné :). Je ovšem s podivem, že tolik chytrých hlav nedokázalo odhadnout, jaké problémy, a tedy kolik skutečně času si řešení potíží s OLED technologií v běžné výrobě vyžádá. Takže že by tedy rok 2022 byl konečně rokem OLEDu? :)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|