Ultra HD (4K) norma a logo oficiálně schváleny - ceny klesají 4K televize za 14, monitor za 11 tisíc Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 11 únor 2015
altEvropská organizace přijala oficiální UltraHD normu, včetně základních specifikací a loga.

 

 

Aby se v Evropě mohl televizor chlubit UltraHD parametry a logem UltraHD, musí splňovat minimální požadavky:

  • Nativní rozlišení 3840x2160 (16:9)
  • Barvy: 8-bit s Rec.709
  • Signál: 4K při 60Hz bez konverze
  • Výstupy/vstupy: minimálně HDMI 2.0 s HDCP 2.2
  • Zvuk: PCM Stereo

Přední světoví výrobci již standard a logo v Evropě schválili a budou používat. Postupně se pravděpodobně přidají i všichni ostatní, jako tomu bylo u předchozích formátů HD Ready, HD TV či 1080p HD TV. UltraHD je tedy oficiálně se vším všudy a naplno mezi námi. A už není nedostupné.

Při rychlém pohledu do obchodů objevíte už desítky modelů 4K televizí, kdy nejlevnější 40" modely od předních firem s rozlišením 3840x2160 stojí 14 tisíc korun vč. DPH a to se bavíme o LED modelch s IPS panelem. Velmi rychle se rozšiřuje i nabídka 4K počítačových monitorů. Například 24" DELL s IPS panel a 3840x2160 rozlišením stojí aktuálně pouze 11 500 korun. A rychle zlevňují i větší úhlopříčky a mnoho mnoho nových 4K modelů všech velikostí se chystá vstoupit na trh v příštích měsících. Podle mě je otázka několika málo týdnů, kdy první 4K monitory prolomí hranici 10 tisíc (pokud by byl kurz dolaru lepší, už by prolomena byla) a v průběhu roku se dočkáme i 4K monitorů v cenové relaci kolem 7-8 tisíc korun, pokud bude konkurence tlačit, možná i méně.

4K je tedy definitivně tady, není nedostupná a musí se s ním počítat. Právě tedy pohřbíváme FullHD. To ovšem znamená, že už se chystá nástupce. Tím bude 8K, na který už se chystá VESA, která již připravuje DisplayPort 1.4a, který by měl 8K podporovat. 8K bude mít minimálně 7680x4320 a první monitory a televize na trhu s tímto rozlišením dorazí v průběhu roku 2016, tedy už příští rok. Nyní bychom tedy potřebovali, aby příští generace grafik byla minimálně 3-4x výkonnější než ta současná, abychom jsme si to 8K+ mohli užít.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází RPG Clair Obscur: Expedition 33
Vychází RPG Clair Obscur: Expedition 33Středa, 23 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1505x
Komentářů: 0
Oblivion Remastered: TES IV dorazil - UE5 mu sluší!
Oblivion Remastered: TES IV dorazil - UE5 mu sluší!Úterý, 22 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1445x
Komentářů: 2
Star Wars Zero Company tahová hra od tvůrců XCOM!
Star Wars Zero Company tahová hra od tvůrců XCOM!Pátek, 18 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1087x
Komentářů: 0
Marathon od Bungie/SONY představen – nový „Concord“?
Marathon od Bungie/SONY představen – nový „Concord“?Čtvrtek, 17 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 914x
Komentářů: 0
Baldur’s Gate 3 se loučí! Poslední aktualizace a konec!
Baldur’s Gate 3 se loučí! Poslední aktualizace a konec!Úterý, 15 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2129x
Komentářů: 3
Forever Skies – survival inspirovaný Subnauticou ve verzi 1.0
Forever Skies – survival inspirovaný Subnauticou ve verzi 1.0Pondělí, 14 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2081x
Komentářů: 0