První routery a další přístroje s novým standardem Wi-Fi budou brzy představeny.
Co ale vlastně přináší Wi-Fi 7 alias IEEE 802.11be standard proti stávajícím Wi-Fi 6 a 6E? Novinka funguje ve všech třech pásmech (2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz), aby bylo možné plně využít zdroje spektra. Zatímco WiFi 6 bylo postaveno v reakci na rostoucí počet zařízení na světě, cílem WiFi 7 je poskytovat vyšší rychlosti pro každé zařízení s vyšší účinností a nižší latencí. WiFi 7 zavádí ultra-širokou šířku pásma 320 MHz, 4096-QAM, Multi-RU a Multi-Link Operation, které poskytují rychlosti 4,8× rychlejší než WiFi 6 a 13× rychlejší než WiFi 5.
Prostě a jednoduše novinka nabízí podstatně vyšší maximální potenciální přenosovou rychlost až 46 Gbps proti pouze 9,6 Gbps u současných standardů. Do značný míry díky mnohem většímu kanálu atd. Zajímavé je i vylepšení Multi-Link Operation (MLO) atd. Pochopitelně je otázkou, za jakou to bude cenu. Nejen po stránce zjevné složitosti a nákladnosti zařízení, ale i po stránce provozních vlastností, jako spotřeba apod.
Bude trvat nepochybně roky, než se novinka pořádně rozšíří. Někteří hovoří až o roku 2024 jako prvním, kdy bude Wi-Fi 7 vidět pořádně, nicméně samozřejmě výrobci se budou snažit předehnat své konkurenty, a tak určitě první produkty uvidíme už velmi brzy, předpokládám že CES 2023 v lednu a dál. A během 2023 se také první modely routerů dostanou na trhu. I když si myslím, že půjde hlavně o dražší až velmi drahé produkty.
Přesně. Já mám doma v paneláku (4+1 byt) duální Asus router s 2,4GHz a 5GHz - dnes už takový standard. Gigabitový intranet a stejně, když ze svého PC, které je jediné spojené s routerem kabelem posílám něco po síti do jiného PC, které je připojené přes wifi antenku do USB 3.0 s přenosovou rychlostí až 867Mb/s, nedosáhnu vyšších přenosových rychlostí, než cca 30MB/s, přičemž teoretická rychlost by mohla být až 100MB/s. Router a tu wifi antenku dělí jediná zeď a vzdálenost cca 6 metrů.
To bude z velké části tím, že máš klienta jen s jednou anténou = jen jeden stream dat (1x1), kdežto už i WiFi 5 je stavěná alespoň na 2x2 nebo nejlépe 3x3 s MIMO.
Já zrovna teď o víkendu přednášel po dlouhé době něco většího po WiFi (většinou se tomu snažím vyhnout a jet po kabelu) a mezi Asus routerem s 3x3 a notebookem (které většinou umí jen 2x2) to jelo 45-58MB/s.
I to je pořád bída proti kabelu i proti oficiální max. rychlosti, ale žít se s tím dá.
Pokud potřebuješ co nejvyšší rychlost a nedokážeš tam dotáhnout kabel, tak jedině klienta se třemi anténami co umí 3x3 režim a ideálně i to MIMO, pak by ses měl k tomu maximu přiblížit, ale i tak myslím, že to prakticky víc jak 80MB/s nedá.
Základ je mrknout na testy/recenze jako u jakéhokoliv jiného HW.
Ono to nefunguje tak, že "čím víc antének, tím víc streamů"...tam vlastně nejsou žádné "streamy"...ty antény jsou tam kvůli tomu, že dohromady mají větší zisk a taky tomu, že spolu tvoří anténní pole, které umí měnit vyzařovací charakteristiku podle potřeby směrem k protistraně, čím potlačí rušení z nežádoucích směrů...to je princip MIMO...
Jinak přenosová rychlost jako taková je dána pouze intenzitou signálu, použitém kódování, odstupu šignál/šum, či rušení, šířkou a počtem kanálů, na kterých vysílá...a je jedno, kolik je na to antének...jde to i s jednou, ale parametry nebudou tak dobré, jako s více anténkami...
Hlavní problém toho, proč wifi jede blbě je to, že na 2,4GHz je všude spousta rušení od sousedů a podobně, pásmo pak není úplně čisté a zvyšuje se režie kvůli retransmisím a opravám chyb...na 5GHz bývá situace většinou lepší, ale i dneska už každý router umí 5GHz, takže se to taky začíná plnit a oproti 2,4GHz má mnohem větší problém s prostupností přes stěny a má vyšší útlum s rostoucí vzdáleností, takže opravdu, pokud nemají oba body přímou viditelnost, tak útlum velmi rychle klesá a tím i maximální přenosová rychlost...no a u toho nového 6GHz a 4096-QAM to už přes stěny opravdu nebude, to bude hodně náchylné na sebemenší rušení a přes stěny to skoro neproleze...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!