Většina procesorů společnost Intel zůstane na 14nm výrobě další dva roky. Co se chystá?
O tom, že situace zpožděné 10nm výroby a procesorů nové generace je problematická dávno víme, ale evidentně Intel není o nic blíže řešení problémů, než byl. Přes velké investice, sliby a očekávání v aktuálních roadmapách, které unikly na veřejnost, Intel počítá nadále jen se 14nm procesory!
Samozřejmě nemůžeme 100% potvrdit pravost těchto informací, ale zdroj úniku je znám a obvykle podobné informace jsou přesné, takže je velmi pravděpodobné, že tohle je opravdu aktuální plán společnosti Intel, o kterém informuje své partnery a právě od společnosti DELL by tyhle roadmapy měly pocházet.
Tady měl někdo velké oči .... 10nm v roce 2015 ... jasněěěěěě :-/
Navíc je pravdou, že nemáme žádné zprávy, které by o 10nm výrobě společnosti Intel a 10nm procesorech, naznačovaly něco pozitivního. Naopak, máme spoustu zpráv a indicií, které jasně hovoří o tom, že 10nm procesory Intel nejsou v dohledu a pokračuje se na 14nm. V roadmapě tak jediným 10nm produktem na nejbližší dobu jsou ty ultra slabé mobilní ICE LAKE U čipy s 2jádry a je u nich poznámka že budou značně limitované. Intel s nimi počítá hlavně pro druhou polovinu tohoto roku. O výkonnější 10nm procesorech, ať pro mobilní, desktopový a serverový segment plán mluví jasně. Žádné nebudou minimálně do konce roku 2021!
Dva 10nm produkty ale roadmapa zmiňuje. TIGER LAKE U se 4 jádry, tedy nástupce ultramobilního ICE LAKE U pro druhou polovinu roku 2021. A pak zajímavý složený čip nové ROCKET LAKE U, složený ze 14nm CPU části a 10nm iGPU části, plánovaný pro mobilní 15-28W čipy na druhou polovinu roku 2020. Toť vše. Zbytek nabídky, tedy klíčové mobilní, desktopové a serverové procesory budou dalšího 2,5 roku stavět stále na 14nm!
A jsou tam již potvrzené 10jádrové mainstreamové procesory COMMET LAKE S, ale těch se dočkáme až v druhé polovině příštího roku. A ani tyhle COMMET LAKE procesory nenahradí již 10nm nová generace. V roce 2021 v Q2 dorazí ROCKET LAKE opět až s 10jádry a stále na 14nm! Mimochodem, podpora PCIe 4.0, kterou AMD nabídne na desktopové i serverové platformě už za několik týdnů, tak ta je uváděna až u ROCKET LAKE XEON modelů v Q1 2021!
Každopádně pokud se tyhle informace potvrdí, tak nový šéf společnosti opět lhal všem o tom, že 10nm výroba je na dobré cestě. V tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že Intel se ze 14nm skutečně někam pohne. Pro společnost to začíná být velký problém, protože kapacity nestačí, a i když firma investovala do jejich rozšíření, stačit to nebude, protože Intel bude muset opět začít vyrábět větší čipy, jelikož AMD zase přidá jádra/vlákna. Takže jakékoliv rozšíření 14nm výroby bude ihned spotřebováno na nutnost zvýšení výroby větších čipů s horší výtěžností. Fakt že Intel plánuje na 10nm vyrábět jen malé nenáročné čipy, jako jsou ultramobilní 2jádrová CPU a integrovaný malý grafický čip, to mluví o všem. Současně to dává váhu spekulacím, že Intel nemá, čím vlastně vyrábět větší grafické čipy, které chce v roce 2020 v řadě grafických karet „Xe“ uvést na trh i pro hráče. Samozřejmě situace Intelu velmi těší konkurenční AMD, ale i TSMC a SAMSUNG. Pokud se totiž výše uvedené informace potvrdí a na stávající 14nm výrobu bude Intel spoléhat ještě další dvě generace procesorů a 2,5 roku, můžeme se dočkat zásadního posunu na trhu. AMD má k dispozici již teď lepší výrobní proces v podobě první generace 7nm od TSMC, současně už se připravuje na vylepšený 7nm+ proces, který by byl více než srovnatelný s 10nm Intelu, ale na pořadu dne už je dokonce 5nm.
Už za měsíc AMD představí, a v polovině roku také uvede na trh, 7nm procesory pro servery (EPYC 2) a desktop (RYZEN 3000). Za rok pak můžeme čekat nástupce na výrazně vylepšené 7nm+ výrobě a v roce 2021 je velmi pravděpodobné, tak jak TSMC pracuje, že se dočkáme 5nm procesorů AMD, které už by mohly stavět na opět výrazně vylepšené architektuře ZEN. A Intel stále bude mít jen 14nm procesory a 10nm nová generace možná ani v dohledu. Jak už jsem říkal dříve, podle mě je prakticky nesmysl, pokud by se Intel už teď soustředil stále jen na 10nm, protože prostě nebude dost dobrý a v době uvedení už konkurence bude o generaci dál a směřovat k další generaci. Osobně bych se tak vůbec nedivil tomu, kdyby Intel vlastně 10nm výrobu odpískal a pracoval primárně na 7nm, byť to tedy bude znamenat, že žádná skutečně nová generace procesorů na lepším než 14nm procesu nás nečeká ani v roce 2021 a dost možná ani v roce 2022. Uvidíme, každopádně pokud se výše uvedené plány potvrdí, AMD dostává velkou příležitost.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|