Coffee Lake REFRESH s 8jádry a 4jádrový Whiskey Lake, jsou nejbližší budoucnost Intel procesorů.
Pokud jste ještě nezaregistrovali informaci, že Intel oficiálně potvrdil další odklad a zpoždění jeho očekávané 10nm výroby a procesorů s tím spojených, tak tu máme další informace. Skutečně novou generaci procesorů Intel tak ještě dlouho neuvidíme!
„Tick-Tock“ strategie selhala už před lety u 22nm, kdy ji Intel oficiálně upravil na tři takty, ovšem nyní už ani to neplatí. Z „Tick-Tock“ se stalo nejdříve „Tick-Tock-Tock“, kdy Intel představil BROADWELL, pak hned SKYLAKE a pak už jen KABY LAKE (to samé jen s vyššími takty) a následně COFFEE LAKE (to samé jen s až 6jádry). Nyní však bude strategie vypadat jako opravdu rozbité hodiny, tedy „TICK-TOCK-TOCK-TOCK …“
Intel totiž udělá další refresh a reinkarnaci stávající 14nm generace a architektury. Původní SKYLAKE tedy bude žít dál. Po víceméně přejmenování na KABY LAKE a COFFEE LAKE (s přilepšením 2jader ke stávajícímu 4jádrovému čipu) bude ještě následovat údajně Whiskey LAKE a COFFEE LAKE REFRESH. V případě COFFEE LAKE Refresh je celkem jasné, co dostaneme … 8jádrovou mainstreamovou konkurenci dnes bezkonkurenčním AMD RYZEN 7. Intel má teď na COMPUTEXU ukázat čipy v chodu, začít rozesílat vzorky a s uvedením na trh se počítá nejspíše v listopadu spolu se Z390 platformou.
Z hlediska výrobních nákladů to nejspíše bude hodně drahé a nepříliš efektivní řešení. Intel s 8jádry do mainstreamu na 14nm prostě nepočítal, navíc 14nm 8jádrové čipy stejné CPU architektury už má, takže víme, jaký výkon nabídnou. Jenže nemá na výběr. Sice mu stále ještě část zákazníků baští, že Core i7-8700K má smysl kupovat místo RYZEN 7, ale ubývá jich a to i s ohledem na pokračující optimalizaci aplikací i her na využití více jader. S odkladem 10nm generace Intel tak prostě musí 8jádro do mainstreamu uvést, i když za současné situace nemá šanci být výrazně výkonnější natož efektivnější či cenově zajímavější než nový 12nm AMD RYZEN 7. Současně však Intel nemůže pro levnější 4jádrové varianty vyrábět 8jádrové čipy a využívat jich jen polovinu. AMD tlačí ceny 4jádrových čipů stále níže, 14nm RYZEN 3 2200G i s VEGA grafikou uvnitř stojí jen 2500 korun, zatímco nejlevnější 4jádro Intelu s podobným CPU výkonem, ale s mizernou 3x slabší integrovanou grafikou je za skoro 3 tisíce. Tedy nekonkurenceschopné už teď, natož že by ho měl Intel sekat z 8jádrových čipů.
Jinými slovy, Intel stále musí vyrábět i 4jádra (hlavně pro mobilní segment), a tedy musí udělat ten třetí refresh 4jádrové SKYLAKE! Po KABY LAKE a COFFEE LAKE tedy přijde WHISKEY LAKE. Samozřejmě žádné technologicky změny natož novou architekturu nelze moc čekat. Intel jen musí uvést něco „nového“, což vyžaduje současná situace a také OEM výrobci, jenže nemá co. Odložení 10nm výroby znamená odložení i 10nm CANNON LAKE, což měly být původně na 10nm zmenšené 14nm SKYLAKE a přijít měly už v roce 2015. Jenže to se nestalo, nepřišly ani v polovině roku 2017, kdy je Intel rovněž sliboval.
Mezitím již ale jsou prý dokončeny práce na ICE LAKE, tedy druhé generaci 10nm architektury, která by snad měla mít opraveny díry MELTDOWN, které mají všechny současné 14nm a starší procesory Intelu a dnes jim nutné záplaty snižují výkon a dělají další problémy. Po ICE LAKE měl následovat TIGER LAKE jako poslední z 10nm architektura a pak už Intel sliboval 7nm výrobu.
Že má 10nm výroba větší než velké problémy, je zjevné. Intel to i přiznává a v současné chvíli se příliš nepočítá, že by jakékoliv 10nm čipy dodal na trh ani v první polovině roku 2019!!! To znamená, že první čipy se nejdříve objeví za více než rok a je dost možné, že půjde jen o ty ultra mobilní. Tedy klasické desktopové a velké mobilní 10nm procesory by na trh dorazily později, nejdříve koncem roku 2019 či dokonce až začátkem roku 2020! Zatím vše tomuto scénáři nasvědčuje. Intel se snaží problémy řešit, ale předchozí personální změny včetně vyhození bývalé ředitelky k ničemu nevedly. Intel si tedy nedávno najal Jima Kellera, který má s podobnými věcmi kolem výroby zkušenosti od Apple a AMD a zcela jistě ho na řešení 10nm krize nasadí (už nejspíše nasadil).
Intel v 10nm výrobě utopil už desítky miliard dolarů, chystá na ni továrny atd. Z toho, co víme, tak Intel sice dokáže vyrobit funkční 10nm procesor, ale výroba má extrémně nízkou výtěžnost. Intel byl totiž prý velmi agresivní, pokud jde o zmenšení některých věcí a kvalita i kvantita výroby tím trpí. Intel jednoduše vyrábí tolik nepoužitelných zmetků v rámci jednoho wafferu (což je dnes hodně drahá záležitost sama o sobě), že těch několik funkčních čipů, které z toho získá jsou absolutně nekonkurenceschopné a jednoduše by jejich výkon a vlastnosti vzhledem k vysoké ceně nemohly soupeřit ani se současnými 14nm modely. Problém prý navíc není jen mizerná výtěžnost, ale čipy údajně ani nedosahují taktů, které Intel plánoval a jejich výkon tak není vůbec dobrý. Ze spousta zdrojů tak zní, že 10nm výroba Intelu je doslova rozbitá a spousta lidí pochybuje, zda ji lze vůbec opravit. Slyšel jsem už názor, že situace může být ještě mnohem horší, než se nyní zdá a pokud se Intelu už letos nepodaří se situací výrazně pohnout, že bude muset 10nm výrobu značně přepracovat a bude mnohem méně pokročilá, než jak ji Intel připravoval.
Někteří se možná ptají, proč ji tedy Intel neodpíská a neudělá rovnou 7nm, kterou plánoval na rok 2020. Protože Intelovo 7nm mělo být ještě mnohem větším technologickým skokem. Je ale asi všem jasné, že 7nm u Intelu ještě hodně dlouho neuvidíme. Intel prostě musí vyřešit tu 10nm výrobu, a to i za cenu, že bude méně pokročilá, než jak ji plánoval, což si ovšem vyžádá další čas a zdroje. A vůbec bych se nedivil, kdyby Intel už teď na méně pokročilé verzi původně plánované 10nm výroby pracoval, aby s ní vůbec mohl v roce 2019 začít. Nějak mě totiž nesedí ty počty, že by Intel sám v podstatě neplánoval start 10nm dříve jak v druhé polovině roku 2019, jak zatím sám přiznává. Jednoduše si myslím, že Intel předělává hodně věcí a dává smysl, že dost možná zařadil zpátečku a dělá ten proces prostě jednodušší ale využitelný, což ale vyžaduje čas (jako by vyvíjel celý proces znovu), a proto jej uvidíme až v druhé polovině příštího roku.
Pro Intel je to velká nepříjemnost, zejména když AMD je už nyní mnohem lepší, než všichni (včetně AMD) čekali. Poprvé v historii totiž má AMD na trhu v mainstreamu procesor, který je jednoznačně celkově lepší, výkonnější, efektivnější a pokročilejší než má Intel. Současné má AMD značně navrch i v oblasti CPU s iGPU atd. Asi největším šokem ale je, že zatímco Intel se plácá na 14nm, na kterých je už od roku 2015 a už ten měl velké zpoždění, AMD představilo 14nm čipy teprve loni, letos už ale přešlo na 12nm a v tuto chvíli již dokončuje 7nm novou generaci ZEN 2! AMD tak už téměř jistě představí 7nm RYZEN procesory dříve, než Intel uvede 10nm modely, což nikdo nečekal. Navíc AMD už plánuje využít i výrazně technologicky pokročilejší verzi 7nm výrobu pro ZEN 5 (v pořadí 4) v roce 2020, která už by mohla výrazněji překonávat kvality 10nm výroby Intelu. Intel zkrátka začíná prohrávat na poli výroby, kde ještě před několika lety měl náskok. A dobře o tom ví.
Sluší se dodat, že Intel na rozdíl od AMD je stále skutečně výrobcem s vlastními továrnami a vlastním procesem. To ho ovšem stojí desítky miliard dolarů a přestává být konkurenceshopný cenou svých vlastních čipů, což je znásobeno efektivnější konstrukcí současných AMD RYZEN. AMD totiž využívá výrobu jiných výrobců (teoreticky by klidně mohlo zadat výrobu svých procesorů i do továren Intelu). Dnes už nejspíše všichni budou souhlasit, že když AMD před časem prodalo své továrny a ukončilo vývoj vlastních výrobních procesů, tak to byl správný krok. AMD by vzhledem ke své velikosti nikdy neměla na to financovat extrémně nákladný vývoj a výstavbu nových procesů. Nyní využívá výrobních procesů SAMSUNG, GLOBALFOUNDRIES (i IBM) a také TSMC, takže má vždy alternativu. A všichni tři výrobci začínají Intel předjíždět, protože startují první, ale také již druhou generaci 7nm právě letos. A Intel stále nemá ani těch 10nm.
Na současném hospodaření to stále ještě není výrazně vidět, kdy Intel opravdu plně využívá setrvačnosti zákazníků a OEM partnerů, ale čím déle bude situace trvat a 10nm výroba zpožděná, tím více bude vidět, že Intel ztrácí. Pokud AMD uvede na trh 7nm čipy dříve než Intel 10nm, tak už prostě setrvačnost zákazníků nebude Intelu stačit. Intel samozřejmě pracuje na budoucích procesorech, ale výroba začíná být velký problém. Osobně však musím říci, že jsem podobný vývoj čekal. Už problémy 22nm byly velké, se 14nm ještě násobně větší a u 10nm prostě logicky ze zkušeností musely narůst exponenciálně. A současná situace to jen potvrzuje. Co jsem ale nečekal, že by konkurence dokázala Intel překonat a už vůbec ne, že by AMD bylo v takto konkurenceschopné pozici. AMD nikdy nemělo vzhledem ke své velikosti a financím dokázat Intel překonat, jenže současné čipy má prostě lepší, efektivnější a pokročilejší. Dokonce už byl pomalu přiznával, že kapacity výroby by také už nemusely být dnes problém a pokud by zákazníci a OEM výrobci projevily odpovídající zájem, AMD by díky současným možnostem GF a případně i TSMC a SAMSUNGu bylo schopno trh zásobit v odpovídajícím množství. V současnosti mě tak přijde, že jediný problém, který tomu brání je setrvačnost zákazníků a OEM výrobců, kdy mnozí prostě stále odmítají uvěřit tomu, že AMD dokázalo něco jako RYZEN vyrobit a že to může být lepší než Intel a o parník výhodnější.
Samozřejmě není radno Intel podceňovat. Výkonné procesory mít bude i nadále, sice nejspíše cenově a efektivitou nedokáže AMD nyní vůbec konkurovat a do vydání 10nm prostě ani technicky nemůže, ovšem Intel je schopen dávat do vývoje mnohonásobně více, než je celý roční příjem AMD jako firmy. Kromě 10nm tak Intel chystá skutečně novou generaci CPU včetně nové architektury, která nahradí CORE. Jmenuje se OCEAN COVE a má přijít na 7nm. V současné době to ale vidíme tak na rok 2022 nejdříve (pokud to Intel neuspíší a neuvede už na 10nm). V té době už může být Jim Keller zase u AMD a dokončovat práce na nástupci ZEN architektury. Lidi jako on si mohou pískat, protože mít nouzi o práci, peníze a výzvy rozhodně nebudou. I tak si myslím, že letošní rok znamená skutečně vyrovnání sil v nabídce procesorů AMD a Intelu a příští rok, pokud budou trable Intelu s 10nm pokračovat a AMD se 7nm povede, jak tomu zatím vše nasvědčuje, tak poprvé Intel bude hrát na procesorovém trhu technologicky a možná i výkonem jasně druhé housle. Ještě začátkem minulého roku bych si ani nepomyslel, že něco takového je vůbec možné. V tuto chvíli však vše nasvědčuje tomu, že to je dokonce velmi pravděpodobný scénář. A Intel s ním počítal. Různé škrty, úspory a změny v posledních 2 letech svědčí o tom, že Intel prostě věděl, že bezstarostná léta na čas končí …
Intel tedy uvede letos další „generaci“ 14nm procesorů, která tady bude nejspíše od Q4 2018 do Q4 2019. Osobně prostě neočekávám desktopové 10nm procesory Intel za současné situace dříve, jak v listopadu 2019. A to za předpokladu, že už nedojde k žádnému dalšímu odkladu 10nm, což vzhledem k dosavadním zkušenostem …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|