AMD připravuje hned na začátek příštího roku pořádnou smršť nových procesorů, také už bylo na čase …
Hned po začátku nového roku vykročí AMD do nové éry. Zcela nové procesory vyráběné 45nm začnou postupně, ale velice rychle, nahrazovat současné modely. Už dnes AMD doslova chrlí nové 45nm procesory, aby bylo připraveno na zahájení prodejů. Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že nové 45nm Shanghai procesory určené pro servery jsou již na trhu a už úřadují v mnoha nových serverech. S velkou pravděpodobností zakotví hned dva tyto nové čtyřjádrové 45nm kousky i v novém serveru, který bude pohánět naše stránky a definitivně tak vyřeší stávající problémy s rychlostí našich stránek.
Nás však spíše zajímají desktopové procesory pro naše domácí plechové mazlíky. Hned na úvod tu máme potěšující zprávu. Máte-li doma slušnou AM2+ základní desku od kvalitního výrobce, bude pro vás přechod na nové 45nm procesory Phenom II hračkou. Všichni významní výrobci již oznámili vydání nových BIOSů pro stávající AM2+ základní desky, které podporují jak dva jediné procesory Phenom II do AM2+, tak všechny nové procesory AMD do AM3. Nové procesory jsou tedy plně oficiálně kompatibilní se stávajícími kvalitními základními deskami. A které procesory, že to budou?
Nejvíce se dnes mluví o dvou modelech do AM2+. Vlastně o dvou jediných modelech AMD Phenom II do AM2+. Oba dva budou vydány oficiálně 8.1.2009 a to s okamžitou dostupností v obchodech (doufejme, že i v těch našich). Jejich kariéra však bude poměrně krátká. Na konci února je totiž oficiálně nahradí AM3 modely, které budou vylepšeny o podporu DDR3 pamětí na 1333MHz. Všechny AM3 procesory od AMD však budou mít i podporu DDR2 pamětí. AM3+ procesory Phenom II X4 945 a 925 budou mít 3,0GHz a 2,8GHz, ale nižší TDP než AM2+ Phenom II modely + několik dalších menších úprav, které budou fungovat na novém socketu. Vydání nejsilnějšího AM3 procesoru - Phenom II X4 je však naplánováno až na Duben, do té doby tu budeme mít Phenom II 940. Zbytek AM3 procesorů s L3 cache, X4 i X3 modely, vyjdou oficiálně v únoru s dostupností v březnu spolu s prvními AM3 základními deskami.
AMD má také v plánu i do nejnižších cenových segmentů nasadit vícejádrové procesory. Připravuje proto jak X4, tak X3 mainstreamových procesorů bez L3 cache. Tyto procesory budou vyráběny zvlášť přímo bez L3 a budou tedy velice malé, levné a s nižší spotřebou. Cenově by měly být více než velice zajímavé a cílem je nahradit jimi současné Athlon X2 procesory v cenových relacích 1500-2000 korun. Procesory AMD 45nm bez L3 však s velkou pravděpodobností nadále ponesou název Athlon. Do absolutního low endu plánuje AMD uvedení dvoujádrových 45nm procesorů, ovšem kolem těch je hodně otazníků a jejich vydání neproběhne dříve, než v červnu příštího roku.
Příští rok bude velice zajímavý, a protože Intel vlastně neplánuje v dohledné době uvedení nových mainstreamových procesorů odlišných od současných modelů, máme se na co těšit. Minimálně na velké slevy u rychlejších v čtyřjádrových modelů. Zajímavé ale bude sledovat bitvu maisntreamových modelů, kde Intel chtě nechtě bude muset soupeřit s dvoujádrovými procesory Core 2 Duo proti tříjádrovým AMD Phenom II X3. Ty však bude více než nebezpečným soupeřem a při stále rostoucím počtu optimalizovaných aplikací dost možná dají Intelu hodně zabrat. Tím však AMD vyřeší desktop, otázkou je, co mobilní segment, který se stává významnějším a kde to Intel má v současnosti výrazně jistější pozice. AMD však nedávno přislíbilo, že se na mobilní segment zaměří, takže snad se dočkáme i konkurenceschopnosti na mobilní platformě ve všech segmentech. Nutno dodat, že pozice AMD nikdy nebyla lepší, v zádech má silného partnera s ropnými penězi v kapsách, jistotu investic do továren a vývoje a zkrátka vše, co potřebuje k tomu, stát se větší konkurencí Intelu, než kdykoliv v minulosti. Nepředpokládá se, že by Intel pouštěl své pozice lacino, stále je to společnost se zcela výsadním postavením na X86 CPU trhu, kde se o vyrovnaných možnostech, pozicích a konkurenci, skutečně nedá hovořit. Zároveň si ale myslím, že tlak ze strany AMD je přesně to, co nejne trh ale i Intel potřebuje k dalšímu vývoji. Úspěch AMD a jeho nových procesorů je opravdu žádoucí, pro udržení zdravého konkurenčního prostředí, ze kterého budou hlavně těžit zákazníci Intelu i AMD.
Zdroj: HKEPC
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|