Je to jisté! AMD dokáže nacpat dva 8jádrové čipy do jednoho mainstreamového procesoru!
Jak víte, AMD si připravilo pro letošní novou generaci procesorů revoluční novinku. Doposud běžné mainstreamové procesory byly tvořeny obvykle jedním čipem, který měl kromě samotných jader také řadič a výbavu. Nicméně s nástupem mnohem dražších výrobních procesů jako je ten 7nm, je nutné vyrábět co možná nejmenší čipy. A tak se AMD rozhodlo vyrábět tím pokročilým procesem právě jen tu hlavní procesorovou část, která dokáže z výhod 7nm skutečně těžit. Vlastní zbytek výbavy procesoru pak přesunula do většího, ale na výrobu mnohem méně náročného 14nm čipu, kdy oba dva budou tedy vedle sebe v jednom pouzdře. Kromě vyšší ceny by 7nm výroba toho čipu s výbavou nepřinesla žádný efekt. Tento čipletový design je revoluční novinkou, i když pro AMD je spíše evolucí stávajícího multi-čipového přístupu, který měla už u první generace ThreadRipper/EYPC procesorů. Nyní AMD ale vše posouvá na nový level a to pro všechny své procesory včetně mainstreamu.
Pro mainstreamové procesory je to tedy premiéra podobného efektivního přístupu. AMD pro všechny své 7nm procesory (od low end 4 jádrových modelů po serverové 64 jádrové) vyrábí vlastně jen ten jeden jednoduchý 8jádrový/16vláknový čip. Což je extrémně efektivní hlavně pokud jde o cenu i výtěžnost. Ten stejný čip tak použije v různém počtu pro různé modely a lišit se pak bude i výbava, tedy velikost toho 14nm čipu vedle. Jak víme, tak v nových EPYC procesorech najdeme až 8 nových 7nm čipů, což znamená 64jader/128vláken celkem. Pro AM4 platformu, která má samozřejmě mnohem menší tu patici, však AMD bude moci osadit ty čipy alespoň dva.
(vzorek toho 8jádrového 7nm RYZEN procesoru, kde je jasně vidět příprava pro druhý čip ...)
O této možnosti se mluví od chvíle, kdy AMD na CES odhalilo a ukázalo nový RYZEN 3000. Tam však AMD prezentovalo v ukázce jen ten 8jádrový model s jedním čipem. Z určitých úhlů ale byla na PCB vidět příprava pro osazení druhého čipu (a spekuluje se, že stejně tak tam AMD může osadit i nový 7nm NAVI grafický čip a tak vzniknout nová APU). O pár týdnů později se objevily první informace o 12 jádrovém mainstreamovém RYZEN procesoru a také se objevily první inženýrské vzorky tohoto procesoru. Je jasné, že 12 jádrový model musí mít fyzicky ty dva 8jádrové čipy, takže fyzicky je prostě 16jádrový, ale aktivní tedy byla jen část (2x 6 jader). Samozřejmě ač 7nm bude znamenat podstatné vylepšení, pokud jde o efektivitu, stále se bavíme o mainstreamové platformě a zdvojnásobení stávajícího počtu 8 jader při vyšším taktu proti současnosti, by se asi ani na 7nnm nevešlo snadno do obvyklého rozsahu 65 až 105W TDP, které mainstreamové AMD procesory mají.
Nicméně vydání 16 jádrového RYZEN procesoru pro AMD je zcela reálnou možností. A výrobci základních desek a jejich modely s tím tedy musí počítat. Aktuálně se tak objevily z důvěryhodného zdroje informace o existenci toho skutečně 16jádrovém inženýrském vzorku procesoru, který mají k dispozici výrobci desek. Má tedy těch plně aktivních 16jader/32vláken, základní takt je 3,3GHz a TURBO boost až 4,2GHz. Výrobci desek s ním testují a připravují své X570 základní desky.
Vzhledem k tomu, že jde o inženýrský vzorek, velmi jistě nejede zdaleka na limitu a parametrech, na kterých pojede nejlepší ostrá prodejní verze. Stejně tak je tomu bylo v minulosti, AMD své inženýrské vzorky poměrně výrazně podtaktovává. Kromě toho, aby pak finální model překvapil vyšším výkonem, protože výkon a informace o ES procesorech obvykle uniknou na veřejnost s předstihem a výrobce s tím počítá. Aktuální takty 16jádrového vzorku RYZEN procesoru odpovídají zhruba 8jádrovému RYZEN 7 2700, což je velmi slušné a slibuje to, že novinka dokáže jít s takty ve finálních verzích ještě výše, tedy rozhodně nad limit současných 12nm RYZEN procesoru. Nicméně hlavní pointou je, že AMD skutečně má funkční 16jádrový procesor pro mainstreamovou AM4 platformu!
Možná to zatím nepotřebujeme, ale určitě to chceme … :).
Možnost jeho vydání na trh je tedy zcela reálná, ale osobně bych to stále nebral jako 100% jistotu, že vyjde hned v první vlně. Bylo by to hezké a velmi impozantní, ale je tu pár důvodů, proč si myslím, že s ním AMD možná počká. Za prakticky jistý bych ale považoval v první vlně ten 12jádrový model. Přeci jen kvůli TDP ale také kvůli tomu, aby stále měl smysl na trhu i populární RYZEN Threadripper 2950X se 16jádry, který svého nástupce pravděpodobně nedostane dříve než v prosinci, nejspíše ale až v lednu (obvykle je mezi vydáním AM4 a TR4 novinek 5 měsíců). Navíc, co si budeme vykládat, AMD teď nepotřebuje nutně vydávat 16jádrový mainstream. Intel nemá naprosto nic, co by se tomuhle výkonem, cenou, efektivitou, výhodností na mainstreamové platformě, byť jen přiblížilo a dala se tomu říkat konkurence. To nejlepší, co Intel má, je „jen“ 8jádrový notně předražený Core i9-9900K. A ten bude zcela určitě překonán už 8jádrovým 7nm RYZENem. To ostatně AMD ukázalo už na CES prezentaci, kdy právě ten 8jádrový/16vláknový 7nm RYZEN vzorek na nefinálním taktu, překonal výkonem Core i9-9900K. Ovšem dokázal to s podstatně nižší spotřebou. A jak bohužel víme, Intel nemá, jak dnes 9900K vylepšit a letos se pravděpodobně už lepšího čipu pro mainstream od Intelu nedočkáme. Příští rok by měl přijít 10jádrový 14nm Core i9, který ale trochu ztrácí smysl, protože zcela určitě nedožene výkonem ani 12jádrový RYZEN a žrát a topit bude na 14nm jako tank.
(14nm Intel 9900K vs 7nm RYZEN 7 "3700X")
Každopádně 16jádrový mainstreamový RYZEN procesor, možná pojmenovaný RYZEN 9, podle mého názoru není otázkou, jestli nám ho AMD nabídne, ale kdy. Můj názor na pravděpodobný scénář? V první vlně AMD uvede v polovině roku na trh 12jádrové modely RYZEN 9, 8 jádrové modely RYZEN 7 a 6 jádrové modely RYZEN 5, a to za +/- současné ceny současných RYZEN 7, 5, 3 12/14nm modelů. 16jádro si nechá v záloze a uvede jej prostě později. Nejspíše až když se přiblíží i nová generace Threadripper procesorů a X499 platforma, což bude možná v prosinci, ale spíše až v lednu. Vůbec bych se nedivil, kdyby AMD uvedlo 16jádrový mainstreamový procesor právě až v lednu na CES, jako posílení AM4 platformy a marketingové pozlobení Intelu, který má v lednu vydat svůj 10jádrový Core i9 s novou Z490 platformou. Současně s tím by na CES AMD mohlo oznámit 24 a 32 jádrové Threadripper, které nahradí současné 12 a 16 jádrové verze a možná až 64jádrové modely. Nicméně u tohoto počtu jader už je opravdu zásadní komplikací Microsoft a jeho Windows 10, který jednoduše od 16jader výše dobře neškáluje a Windows Scheduler je prostě odpad. Nicméně jak AMD, tak MS slibují jeho vylepšení a je to právě na Microsoftu s tím něco udělat, takže nemám v to velkou důvěru. Každopádně do 16 jader/32 vláken je to v pohodě. Takže prostě jen záleží, jak si to AMD rozvrhne.
Samozřejmě je tu stále možnost, že AMD se nebude chtít držet zpět a to 16 jádro vydá hned za pár týdnů v první vlně pro X570. Prostě jen proto, že může. Samozřejmě levný nebude, ale výhodný bude zcela určitě. Naprosto revolučně. Očekávám jeho cenu zhruba tak na úrovni kolem 499 dolarů (14 tisíc. vč. DPH). Což zní sice jako hodně, ale je to výrazně méně, než co dnes stojí výborný 16jádrový ThreadRipper 2950X (24 tisíc) a mnohem méně než předražený 16jádrový Intel Core i9-9960X (48 tisíc). Uvidíme. Myslím si, že o zábavu budeme mít postaráno, a už vyklízím poličky pro přísun nových čipů a desek do testlabu, protože první balíčky brzy dorazí ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|