Žádné šlapání na brzdu. AMD jede na plný plyn a chystá velké věcí a hromadu novinek.
Společnost AMD mnohokrát dokázala, že i s malým rozpočtem se dají udělat vynikající produkty. A musíme připomenout, že celá stávající ZEN/ZEN2 procesorová architektura a RDNA NAVI vznikaly v uplynulých 4-6 letech prakticky na koleni za stavu, kdy AMD bylo ve velmi úsporném módu. Nyní však AMD sice nevydělává balík, jako konkurence, ale ve srovnání s jeho stavem před lety je v diametrálně lepší situaci, investuje tedy o poznání více do dalších generací svých produktů.
Právě letošní ZEN 2 už je produktem, kde se AMD nebojí jít do limitů. Ještě nedávno byl více jak 8 jádrový proces absolutně nepředstavitelný pro řadu lidí, natož běžných domácích uživatelů. Dnes už máme na trhu mainstreamový 12jádrový RYZEN 9 3900X procesor a na konci září se pak chystá na trh i jeho plně aktivní varianta, tedy 16jádrový RYZEN 9 3950X.
Bude stát 750 dolarů, což opět výrazně posune hranice a poměr cena/výkon. Tím spíše, že díky 7nm výrobě, mnohem lepšímu IPC a slušným taktům, RYZEN 9 3950X s přehledem překoná výkon 16jádrových TheadRipper i Core i9 procesorů pro high end! A tak si samozřejmě mnozí kladou otázkou, co bude dál?
- 8kanálový high end a Threadripper 3000?
Nejbližším dalším produktem bude 7nm high end, protože ať tomu věříte, nebo spíše dokážete si to představit, RYZEN 9 3900X/3950X jsou výkonově opravdu jen „slabý“ mainstream. Je o šílené, ale je to tak, protože až uvidíte, co dokáží nové 7nm Threadripper ….
A právě o to jde. Threadripper X399 platforma byla iniciativa několika jedinců u AMD a byla to takový vedlejší projekt, který nakonec dostal schválení od vedení. Je to spíše demonstrační platforma, nicméně AMD se u nové generace zjevně rozhodlo jít do toho naplno. X399 se 4kanálovým řadičem byl takový kompromis a zdaleka nevyužíval plně platformy TR4. Až druhá generace RYZEN 2000 TR procesorů donutila jít trochu dál a AMD nabídlo 32jádrové procesory a výrobci upravili a výrazně posílili X399 desky, ale pořád to není plné využití potenciálu téhle high end platformy.
V tuto chvíli to tak vypadá, že u Threadripper 3000 půjde AMD do všeho naplno. Ano, nadále zde bude kompromisní 4kanálové řešení a předpokládám tedy i kompatibilita nových CPU s X399, ale také tady bude nová platforma s PCIe 4.0 atd. Nově to ale vypadá, že kromě 4kanálů dorazí i desky s plnou podporou 8kanálového řadiče pamětí, které mají EPYC procesory, z nichž fyzicky samozřejmě ThreadRipper procesory vychází. Prakticky nikdo také nepochybuje o tom, že AMD opravdu kromě 24 a 32 jádrových modelů, uvede také 48 a 64 jádrový Threadripper procesory, které opět výrazně přepíší rekordy a výkonová maxima, která jsou u desktopových běžných PC možná. V tuto chvíli se spekuluje o tom, že AMD by rádo vydalo 7nm ThreadRipper na přelomu listopadu/prosince, tak aby rychle odpovědělo na Intel X299 a „novinky“, které Intel chce uvést v říjnu. Pokud by to AMD dokázalo, tak by hodně zkazilo Intelu den. Osobně si stále myslím, že lednový CES by byl ideálnější. Ale uvidíme.
- Co bude dál? AMD slibuje ZEN4
Ano, AMD informovalo veřejnost a akcionáře o rámcových plánech na další roky. Asi stěží někoho překvapí, že bude pokračovat ve vylepšování ZEN architektury. Aktuálně od poloviny tohoto roku máme na trhu 7nm ZEN 2, který se postupně do poloviny příštího roku rozšíří do všech segmentů jak desktopového, tak mobilního trhu. AMD už má ale dokončený design nástupce.
Tím nejspíše nebude ZEN2+, ale ZEN3 plánovaný někam ke konci 2020 a tedy plně v akci bude v roce 2021. Ono to tak časově vychází, AMD teď vydává novou generaci CPU každých 13 – 15 měsíců, takže ZEN3 se dočkáme určitě nejdříve na přelomu Q3/Q4 příští rok a v tuto chvíli je to stále jen odhad, AMD oficiálně zatím nic neřeklo. Co víme o ZEN 3, že bude využívat 7nm+ proces, výrazně zapracuje na efektivitě, ale narostou i takty. Zda AMD udělá nějaké další úpravy v architektuře zůstává nejasné, ale asi budou.
Největší praktickou otázkou je, do jaké patice budou ZEN3 určeny. Půjde o poslední generaci AM4 procesorů, nebo už budou pro novou „AM5“ patici s DDR5? Či tím prvním pro DDR5 bude ZEN4 plánovaný na 2022? Právě ZEN4 je aktuálně ve vývoji a nabízí se celá řada možností, co to bude. Pokud jde o výrobní proces, půjde o 6nm nebo 5nm architekturu. Zajímavá ale bude konstrukce, protože samozřejmě půjde o multičipovou modulární architekturu a do hry vstupuje i vícevrstvá konstrukce. AMD zatím o ZEN4 neprozradilo další podrobnosti, každopádně vzhledem k načasování půjde o tu generaci, která bude soupeřit s novou architekturou a generací procesorů Intel, který slibuje 7nm pro 2022, ale až do 2022 minimálně Intel zůstane na stávající architektuře a 14nm výrobě, což proti ZEN3 a ZEN4 neslibuje nic zajímavého.
Jedno je jasné, prakticky každý rok dostaneme od AMD novou lepší řadu a generaci procesorů. Nehrozí tedy žádný scénář typu „4jádra musí stačit všem“ na celou dekádu. 16 jader je dnes mainstream (i když v cenové hladině 10 – 20 tisíc), očekávám, že ZEN4 nabídne 16 jader i cenově pod 10 tisíc, tedy to co je dnes RYZEN 7. Nudit se určitě nebudeme.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|