SAMSUNG to dokázal a sesadil neporazitelný Intel z trůnu. Ten sice dělal, co mohl, ale nestačí.
Přestože Intel dál vykazuje stabilně skvělé finanční výsledky a přes velký procesorový návrat AMD i v Q2 ohlásil Intel nový rekord, stejně o svou kdysi neotřesitelnou pozici přišel. Dlouhých 24 let byl přitom Intel absolutní bezkonkurenční jedničkou a vládcem světa mikroprocesorů, kdy dokázal dlouhodobě využívat svého monopolního postavení na trhu, finanční síly i výrobních kapacit, a hlavně skvělé politické taktiky:
Ne vždy šlo zkrátka o produkty, které rozhodovaly o tom, jak to bude vypadat na trhu. Jenže zdá se, že po letech našel zdánlivě nepřekonatelný Intel přemožitele, který jej předčil právě produktovou nabídkou (hlavně šíří nabídky), velikostí výroby, a dokonce i příjmů z ní. Není to zase až takové překvapení a rána z čistého nebe. Už nějakou dobu se k tomu schylovalo, a nakonec Q2 2017 je tím kvartálem, kdy SAMSUNG sesadil Intel z pozice největšího a nejúspěšnějšího výrobce mikročipů všeho druhu. Vděčí tomu rekordnímu růstu výroby i poptávky po NAND čipech, DDR, ale také vlastních ARM SoC čipů a dalších řešení. SAMSUNG překonal Intel i z hlediska finančních příjmů z výroby mikročipů o několik set milionů dolarů.
Zkrátka staré pořádky jsou pryč, SAMSUNG je novým králem a zatím to nevypadá, že by zpomaloval, spíše naopak. Je dokonce často zmiňovaný, jako možný kandidát na odkoupení AMD, což má ale řadu háčků (mimo jiné fakt že AMD je klíčovou technologickou společností USA a prodej takové firmy mimo USA by si tamní vláda hodně hlídala). SAMSUNG a AMD však spolupracují, kdy AMD využívá původem 14nm výrobu SAMSUNG u GlobalFoundries pro své RYZEN a EPYC procesory i POLARIS a VEGA grafické čipy. Proslýchá se, že AMD testuje i výrobu svých čipů přímo v továrnách Samsungu, a obě společnosti také úzce spolupracují na pokročilejší verzi 7nm FinFET výrobního procesu, jež přijde ke slovu někdy příští rok. SAMSUNG samozřejmě Intel dokázal přeskočit hlavně díky poptávce po NAND čipech, kdy sám je i největší výrobcem SSD jako takových (má třetinu trhu), stejně tak i DDR pamětí. V obojím se sice Intel pokoušel angažovat a pokouší se i nadále (3DXpoint například), ale zkrátka to zatím nestojí z hlediska objemu výroby vůbec za řeč v jeho případě. Většina výroby Intelu jsou nadále jeho vlastní x86 procesory a věci kolem toho (čipsety a další čipy). Jako výrobce CPU je však také Intel v ohrožení, když jeho x86 platformu ohrožuje ARM, kde SAMSUNG je opět jedním z hlavních výrobců této platformy, která dnes bohužel tvoří monopol na mobilním poli, když Intel své x86 ATOM pro mobilní telefony a tablety už vzdal, stejně tak vzdává Internet, věcí a několik dalších oblastí.
Každopádně SAMSUNG poráží Intel hlavně díky záběru výroby různých řešení, kdy záběr Intelu je podstatně menší a spoléhá většinově na své x86 procesory.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|