Že AMD musí výrazně zapracovat na procesorech, vidí asi každý. STEAMROLLER se blíží!
AMD se daří s na poli procesorů jen s APU modely hlavně v nižších cenových hladinách, kde je zajímavé proto, že procesorového výkonu je obecně dostatek, AMD ale za zajímavou cenu nabízí stále ještě zdaleka nejlepší integrované grafiky. Nicméně ve vyšších cenových hladinách, kde už by byl zapotřebí i ten procesorový výkon, to má AMD samozřejmě horší.
V mobilní sféře A10 opravdu nestačí na Core i5/7 modely. V desktopu pak A10 na konkurenční Core i3 a FX na konkurenční Core i5 výkonově bez problémů stačí, ale spotřeba není úplně ideální, ačkoliv je pravdou, že za to z velké části může i třeba Windows jako takový, který třeba na rozdíl od Linuxu, nedokáže využít modulární architekturu AMD tak, jak je třeba a MS s tím zatím příliš nepohnulo. Samozřejmě největším problémem AMD zůstává fakt, že nemá možnosti a prostředky Intelu, což se projevuje hlavně na možnostech výroby. Nemluvíme jen o výrobních kapacitách, které jsou a budou vždy nesrovnatelné, ale hlavně o lepších a nižších výrobních postupech, které stojí obrovské peníze a AMD a její partner GF samozřejmě nemají možnosti Intelu, který se už chystá dokonce na 14nm.
GlobalFoundries dokáže zatím AMD nabídnout jen stávající 32nm výrobu (28nm AMD vyrábí GPU a malé APU u TSMC). Aktuálně se ale již rozbíhá i u GF 28nm výroba a to znamená, že nás čeká velmi očekávaná nová generace procesorů.
- STEAMROLLER - nová naděje
AMD nadále pokračuje ve vývoji původní modulární Bulldozer architektury (dnes piledriver), která má stále velký potenciál. A od její nové generace SteamRoller, se neočekává málo. Nicméně AMD nechce vzbuzovat přehnané naděje, takže raději taktně mlčí.
Tak jako tak první verzi této architektury, byť v okleštěné verzi určené pro APU procesory, uvidíme na očekávaných procesorech AMD A10 "Kaveri". Ty nabídnout opět dva moduly (4jádra/4vlákna) a Integrovanou grafiku. Vše na jediném čipu vyráběném již 28nm, kde bude poprvé použito zmíněné SteamRoller architektury pro CPU a v případě GPU se bude jednat o první nasazení GCN architektury v integrovaných grafikách. Kromě znatelně vyššího výkonu se díky 28nm výrobě očekává i zlepšení provozních vlastností a tedy snížení spotřeby.
- APU "KAVERI" letos jen na papíře
A určitě se ptáte, kdy se novinek dočkáme na trhu. Platí v podstatě to, co jsem vám říkal před několika měsíci. Nyní to mám opět potvrzené z vícero stran. Takové předuvedení a představení procesorů spolu s prvními dodávkami OEM partnerům, proběhne ještě letos v prosinci.
Vlastního uvedení procesorů na trh a do běžného prodeje čekejte ale až v únoru. K dispozici opět budou samozřejmě A10 a A8 modely, na desktopu určené pro FM2+ patici, která už se na některých základních deskách hlavně s A88X čipsetem nachází. Samozřejmě tyto APU procesory jsou hlavně určené pro mobilní nasazení, kde je samozřejmě také ve velkém uvidíme.
Poznámka na závěr - určitě se ptáte na nástupce současných FX modelů "Vishera". Tedy desktopových/serverových FX/Opteron modelů, co by procesorů bez grafiky a v nejsilnějších modulárních konfiguracích s velkými cache. Nové modely FX s architekturou SteamRoller jsou naplánovány na příští rok, a očekávám, že kolem Computexu 2014 (tedy červen), bychom o nich už mohli slyšet více. Samozřejmě díky omezeným kapacitám 28nm výroby mají APU čipy (tvoří až 70% prodejů procesorů AMD) ve výrobě prostě přednost. V tuto chvíli se mě neptejte, jak velký nárůst výkonu nové procesory AMD nabídnout, ačkoliv něco málo už vím ještě je čas vás na něco připravovat a procesory se ještě budou ladit.
Každopádně AMD udělalo slušný pokrok v mnoha oblastech a nabralo i pár dobrých lidí do teamu a mohlo by to být vidět, takže by Intel mohl mít nějakou konkurenci, zvlášť když nějakou dobu sám bude se současnou nabídkou CPU přešlapovat na místě, protože přechod na 14nm se ukazuje jako velký oříšek. Uvedení nové generace procesorů Intel bylo už odloženo až na konec roku 2014 se stále dost pravděpodobnou možností dalšího posunu do roku 2015. Takže AMD má čas trochu snížit ztrátu, byť samozřejmě v naprosto nesrovnatelných možnostech obou firem nemůžeme po AMD požadovat zopakování zázraku Athlonu64 (kterému však Intel výrazně pomohl vlastním velkým zaváháním). Nebo můžeme? Uvidíme ... protože i když jsou AMD a Intel konkurenty jen pokud jde o výkon CPU v některých segmentech a cenu, pořád je lepší tohle zdání konkurence než žádná.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|