Strana 3 z 3
- Core i3/5 – náhrada za Core 2
Ještě než si uděláme první dílčí hodnocení nad oficiálními výsledky, podívejme se na provozní vlastnosti. Od 32nm si mnozí slibovali nižší spotřebu, ale realita je trochu jiná.
![](/images/stories/Aktuality/intel/Procesory%20nehalem/32nm/TEST%2032nm/spotreba-klid.png)
L3 cache si žádá své, integrovaný řadič a další náležitosti a zkrátka spotřeba nových CPU klesla jen o velmi málo. V klidu je dokonce rozdíl naprosto žádný a to ať to srovnáme s AMD nebo Intelem. Bavíme se doslova o jednotkách W, což je taky dost dobře chyba měření a prostě nestojí to za řeč.
![](/images/stories/Aktuality/intel/Procesory%20nehalem/32nm/TEST%2032nm/spotreba-zatez.png)
Trochu rozdíl je v zátěži, ale zase, proti 45nm Core 2 jsme od 32nm Core i3/5 čekali asi něco více, než rozdíl pár W. Rozdíl proti 45nm vícejádrovým procesorům AMD je ale větší a zde hraje úlohu fakt, že Core i3/5 jsou jen dvoujádra, když to konkurenční X3/4 mají fyzicky jádra navíc. Ale rozdíl není nijak zvlášť zásadní, ale je tu. V tabulce chybí Core i7-9xx čipy, které jsou ze současných desktopových CPU suverénně nejžravější.
![](/images/stories/Aktuality/intel/Procesory%20nehalem/32nm/TEST%2032nm/teplota.png)
Pokud jde o tepoty čipů, odráží se v nich žravost a tak nepřekvapí, že nejžhavější jsou Core i7 procesory, zbytek dvoujader-tříjader-čtyřjader se dnes drží klem 40-45°C a nové 32nm CPU nepřináší ani v tomto ohledu absolutně žádný posun nikam proti Core 2 procesorům.
Od 32nm si mnozí slibovali pěkné OC. Dnes ale v podstatě běžný uživatel netaktuje, a když, tak mu dnes všechny 45nm procesory AMD-Intel nabízejí s kvalitním vzduchovým chlazením potenciál až 4GHz a to prostě většině s přehledem stačí.
![](/images/stories/Aktuality/intel/Procesory%20nehalem/32nm/TEST%2032nm/OC.jpg)
Nabízí pro běžné taktovače Core i3/5 něco více? Tyto procesory limituje vysoká cena. Smysl má většinou taktovat levná dvoujádra pro získání vyššího výkonu, nebo výkonné čipy pro hledání limitů. Core i3/5 jsou drahá dvoujádra a taktování podobně drahých čtyřjader má prostě větší logiku a přínos. Přesto samozřejmě 32nm dvoujádra taktovat lze a to dobře a 4,0-4,5GHZ v domácích podmínkách se vzduchem nejsou problém. Samozřejmě počítejte s vyšší spotřebou.
Výkony a vše základní kolem Core i3-5 procesorů už známe, můžeme tedy zhodnotit první dojmy a samotné procesory. Dojmy jsou takové, že nic přelomového se vydáním 32nm CPU Intel nestalo a nestane. Jsou poměrně drahé, a pokud jim vezmete HT a TB, nenabízí o moc větší výkon, než Core 2 Duo a záleží jen na frekvenci. Pokud vezmeme do úvahy přítomnost TB a HT, ale jen u některých modelů, je zde i tak velký důvod k zamýšlení nad smyslem těchto CPU.
![](/images/stories/Aktuality/intel/Procesory%20nehalem/32nm/TEST%2032nm/ceny.png)
Jsou to dvoujádra a dát za dvoujdáro dnes 3000-4000 korun, to je prostě něco, co nedává tak úplně smysl. Výkon proti dualcore Core 2 Duo je jasně lepší, v některých případech, kdy aplikace není optimalizována pro vícejádra pak samozřejmě Core i3/5 podávají vynikající výkony a překonají i dražší nativní čtyřjádra, hlavně kvůli vysoké frekvenci.
![](/images/stories/Aktuality/intel/Procesory%20nehalem/32nm/TEST%2032nm/pomer.png)
Nicméně drtivá většina současných moderních aplikací a v podstatě všechny nové hry jsou velmi dobře optimalizovány pro vícejádra a HyperThreading není schopen nahradit fyzická jádra a tak jsou nové 32 nm dvoujádrové CPU s přehledem poráženy levnějšími tříjádry i čtyřjádry. Pro domácího uživatele zkrátka nejsou 32nm dvoujádro Core i3/5 moc zajímavé procesory a pokud na něco upgradovat, tak rozhodně na čtyřjádro. Pro koho jsou tedy tyhle 32nm s grafikou CPU vlastně určeny? Vše napovídá tomu, že do firemních počítačů, kde se chystají velké upgrady právě na tento rok a Intel tam má rozhodně s touto koncepcí šanci uspět, ačkoliv cenově moc výhodná Core i3/5 zrovna nejsou. Pro nás to znamená důležitou věc. V souboji Intel vs AMD neznamená vydání 32nm CPU zatím žádnou změnu.
![](/images/stories/Aktuality/intel/Procesory%20nehalem/32nm/TEST%2032nm/Core-i5.jpg)
I se současnými cenami má AMD které výhradně operuje pod 4000 korunami, kde se ale prodává 90% všech CPU, lepší poměr cena-výkon i stále lepší integrované grafiky, byť jsou na desce a ne v CPU a to AMD dává na desktopu stále solidní prostor. 32nm procesory Intel v podstatě konečně ucpávají díru, která tady vznikla po Core 2 Duo procesorech, které už v posledních několika měsících prostě nemělo smysl kupovat a opět tak má smysl o Intelu pod 4000 uvažovat. Nicméně na desktopu už dvoujádrům odzvonilo a nadopovaná 32nm dvoujádra sice vypadají na první pohled v mnoha aplikacích dobře, ale prostě to není celkově ono- čtyřjádro je čtyřjádro. Core i3/5 jsou jednoznačně lepší než Core 2 Duo, ale nevypínejte jim HT a Turbo, jinak zjistíte, že vlastně jsou lepší jen o to, o kolik mají vyšší frekvenci proti vašemu starému Core 2 Duo E6000/7000/8000, když budou mít stejnou, budou bez HT a Turba stejně rychlé. Rok 2010 nám tak bude pokračovat soubojem AMD a Intel o zákazníka a žádný velký zvrat se zatím nechystá a pravděpodobně jím bude až v první polovině roku 2011 nástup nové generace procesory Intel Sandy Bridge a AMD Bulldozer.
Naše vlastní testy, zhodnocení v souvislostech a testy integrovaných grafik v těchto nových CPU, čekejte později tento měsíc.
Zdroj: Testy na Computerbase.de, xbitlabs.com , Intel.com, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|