Populární grafický benchmark dostal samostatný procesorový test. Jaký je?
Společnost UL Benchmarks, která vydává 3DMark, představila v jeho rámci novou sadu testů, tentokrát zaměřených na procesory. Na rozdíl od mnohem lepšího univerzálního Cinebench, je 3DMark CPU profile test zaměřený na hráče, a tedy tlačí zejména srovnání ve výkonu na méně jader/vláken.
Samozřejmě 3DMark je také hodně o politice, z toho důvodu se tvůrci rozhodli, že ačkoliv existují mainstreamové herní procesory s více jak 8jádry/16vlákny, protože je nemá aktuálně v nabídce Intel, udělali jako „maximum“ 16vláken. Je zde sice ještě položka „max threads“. Ovšem škálování je zde hodně pochybné.
Například Intel Core i9-11900K s těmi jen 8jádry/16vlákny dosahuje výkonu cca 8550 na 16vláken a tedy i na max threads. Konkurenční AMD RYZEN 9 5950X dosahuje 11 400 bodů na 16vláken ale pouze 14 000 bodů na max.vláken, což v jeho případě znamená 32vláken! Škálování tedy opravdu mizerné.
Osobně tak považuji tento benchmark za mizerný a nepoužitelný pro testy procesorů, alespoň v této podobě. Mnozí neustále zaměňují test výkonu CPU ve hrách za test výkonu CPU jako takového. Nic jako herní výkon procesoru ovšem neexistuje.
Když má v nějaké hře Core i9-11900K a RYZEN 9 5950X stejných třeba 100FPS, neznamená to, že mají stejný výkon. Protože ta Core i9 na těch 100FPS jede třeba s 95% vytížením, zatímco ten RYZEN 9 má zatížení jen 60%. A pokud na tom PC pustíte spolu s tou hrou ještě něco, výkon tomu bude odpovídat. To je výkon CPU! Z hlediska objektivity testů nedává prostě smysl, že nový 3DMark se zastavil škálováním jen na 16vláknech. Důvod je ale jasný = politika, protože nejmenovaný největší výrobce CPU nemá žádný skutečně výkonný procesor. Navíc by i tento test odhalil jaký totální propadák a nesmyslný produkt je nový Core i9-11900K proti 10900K. Zatímco každá nová generace CPU přinášela vyšší výkon a lepší efektivita, nová generace procesorů od Intelu je slabší a méně efektivní.
Je to evidentně umělé politické rozhodnutí, že dobré škálování (a tedy měření výkonu) toho testu bude končit na 16vláknech, protože nepochybuji o tom, že by UL Benchmarks uměli udělat škálování pro 32, 64 či 128vláken. Tedy byl by to skutečně procesorový test. Takhle výkon prostě neukazuje. A neuspěje ani omlouvání tím, že přeci jen málo uživatelů si kupuje high endové procesory s více jak 32vlákny apod. Ve stejném smyslu by nemělo dělat dobré škálování u 3DMarku pro grafiky typu RTX 3090 či RX 6900 XT, protože ty si přeci také kupuje málo lidí. Tak proč neudělat dobré škálování jen pro maximálně RX 6700 či RTX 3060?
Proč grafický 3DMark škáluje a ukazuje tak skutečný odstup výkonu i TOP high end grafických karet, a CPU benchmark nikoliv? Speciálně když je prostě možné zatížit ty CPU jako celek. Pokud tomu říkám CPU benchmark má to ten výkon procesorů skutečně testovat. Škoda prostě, že UL politikaří, místo toho, aby udělal ten test pořádně. Nevypadá totiž jinak špatně.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|