Pokrok nezastavíš. TSMC hlásí další průlom. Úspěšně spustila 5nm výrobu. Jaké jsou výsledky?
Zatímco Intel se nepohnul ze 14nm už několik let a nevypadá to, že by 10nm či dokonce 7nm výroba byla v dohledu, konkurence mu ujíždí. SAMSUNG i TSMC makají a přitom se rozhodně nedá tvrdit, že také nemají velké problémy, zejména s EUV výrobními postupy. Nicméně prezentují i reálné výsledky. TSMC aktuálně oznámilo, že úspěšně spustilo 5nm výrobu.
Samozřejmě vychází ze 7nm, a to konkrétně ze 7nm druhé generace vylepšené už o EUV. Ne té 7nm, kterou nyní AMD používá pro výrobu VEGA 20 a RYZEN procesorů (stále nevíme kterou 7nm verzi použije AMD pro NAVI). Současná 7nm výroba, kterou už používá AMD je stále ještě bez EUV. Druhá generace 7nm výroby už EUV mít bude, ale pro velké čipy bude použitelná až ke konci roku, a bude na ní stavět AMD příští rok. Výhledově se už ale může těšit na 5nm EUV.
Co přináší 5nm EUV? Hlavně úsporu místa. 5nm proti 7nm umožňuje 1,8x vyšší denzitu, tedy na stejnou plochu nacpete 1,8x více tranzistorů! Nebo pochopitelně stejný počet tranzistorů nacpete na mnohem menší plochu, což výrazně ušetří křemík, možná zlepší výtěžnost a určitě zvýší počet vyrobených čipů z jednoho wafferu. Nárůst výkonu, tedy taktů je zhruba 15% při zachování spotřeby, kdy je tedy evidentní, na co se TSMC s 5nm výrobou soustředí. Na ekonomiku výroby a zmenšení čipů, či denzitu.
Každopádně výše uvedená data nejsou teoretická, jsou změřená v praxi na vyrobeném ARM procesoru. právě pro tyto malé energeticky nenáročné čipy je tahle první verze 5nm určena. Stejné je to i se 7nm procesy apod. Pro výrobu větších a energeticky náročnějších čipů, jako jsou procesory či GPU, je samozřejmě zapotřebí pokročilejší proces. Proto se 7nm procesory i grafiky od AMD dostávají na trh až nyní, i když 7nm ARM SoC už jsou na trhu delší čas. Stejné je to i se 7nm EUV a bude to velmi pravděpodobně stejné i s 5nm EUV. Pokud TSMC nenarazí na žádné komplikace, vše půjde jak je naplánováno, AMD velmi brzy dokončí vývoj ZEN2+, tedy 7nm EUV generace pro rok 2020 a naplno se bude moci věnovat 5nm nástupci. Realisticky tak procesory a grafiky na 5nm od AMD můžeme čekat nejdříve v roce 2021. 7nm EUV se proti 7nm soustředí hlavně na zlepšení efektivity a výtěžnosti. 5nm EUV je evidentně pak zaměřený na denzitu, takže ve srovnání s první 7nm generací výroby by na 5nm mohl být nový 8jádrový RYZEN čip třeba až polovinu menší. Nebo při stejné velikosti mít třeba 16jader. Nelze očekávat nějaký překotný růst taktů, protože na to výrobci už nehrají, není to efektivní honit takty vysoko přes 4GHz.
Prioritou bude růst jader/vláken, tedy denzita a výrobní náklady. Uvidíme, jak toho AMD využije, protože to nevypadá, že by AMD v dohledné době využilo výrobní kapacity někoho jiného. V úvahu připadá snad jen SAMSUNG, který pracuje na obdobných pokrocích. Každopádně je velice pravděpodobné, že nejen AMD letos představí 7nm generaci CPU mnohem dříve, než Intel přijde s 10nm, ale jen krátce poté, co Intel přejde na 10nm (pokud vůbec), tak AMD už bude na 5nm.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|