Pár pěkných obrázků a informací k novým šestijádrům Intel.
Intel má před AMD náskok ohledně výrobního procesu. Nedávno uvedl 32nm procesory na trh, kdy AMD se štěstím uvede své 32nm CPU přesně za rok. 32nm proces Intelu dovoluje na trh jako první uvést výkonná šestijádra, aniž by byly nějak výrazně provozně horší než 45nm čtyřjádrová CPU. AMD si naproti tomu bude muset vystačit s 45nm, což samozřejmě Phenom II X6 bude v mnoha ohledech limitovat.
Intel se pochlubil snímky uspořádání procesoru. Nativní šestijádrový procesor s jádrem Gulftown, nese celkem 1,17 miliardy tranzistorů. To je výrazně více, než současné čtyřjádrové CPU. V případě novějších dvoukanálových Lynfield QuadCore je to 774 milionů na 296mm2 a u tříkanálových Bloomfield QuadCore je to 731milionů na 263mm2. I přes výrazně vyšší počet tranzistorů je dokonce samotný čip díky 32nm výrobě menší než stávající 45nm QuadCore procesory Intelu. Má jen 240mm2!
Parametry a uspořádání nových šestijdárových CPU Intel je už logické. 6 jader, 12MB L3, patice LGA 1366 a tedy tříkanálový řadič DDR3 integrovaný v CPU. To vše komunikuje po vnitřní sběrnici QPI, což je v podstatě obdoba to HT u AMD. Podpora DDR3 je jak 1,5V, tak 1,35V, což potěší hlavně v serverech nižší spotřebou systému.
Na desktopu víme o dvou modelech. Nejšpičkovější je Core i7-980X na 3,33GHz s TURBO na 3,6GHz a Hyperthreadingem. Ten se objeví jako první desktopové šestijádro na trhu 16.3.2010 za cenu 999 dolarů (22500 korun včetně DPH). Později by se měl objevit levnější model – nový Core i7-970 na 3GHz, za cenu cca 13 000 korun. – jeho příchod ale očekávejte až v druhé polovině letošního roku. V žádném případě se tedy šestijádrové procesory Intel nedostanou ani na dohled mainstreamu, ale je na 99,9999% jisté, že budou letos těmi nejvýkonnějšími CPU na trhu. AMD je Phenom II X6 procesory rozhodně nepřekoná, navíc ty míří proti klasickým X4 Core i7 do segmentu kolem 300 dolarů maximálně. Překonat je tak mohou až nové generace procesorů, když už je jisté, že Intel uvede 32nm SandyBridge až v první polovině příštího roku (Q1 praděpodobně) a s 32nm AMD Bulldozer počítáme také na přelom Q1/Q2 2011. Takže pokud si na Core i7 se šestijádry brousíte zuby a připravujete peněženku, máte jistotu, že minimálně rok nic lepšího mít nikdo nebude.
Víc tranzistorů = větší výkon.
Zajímalo by mě, co bude dál.. osmi, dvanácti jádra?.. ne nativní.
Až bude mít cpu víc, jak 10miliard tranzistorů, tak už by mohl zvládnout ray tracing..
Intel a potažmo Microsoft budou muset v budoucnu změnit architekturu, pochybuji, že by tu x86 zůstalo věčně, nakonec se objeví konkurence, kterou se jim přinejmenším vyplatí koupit
Jenže on už ji změnil. Itanium (1 a 2) je efektivnější (oproti x86) VLIW architektura. Microsoft ji ve svých produktech podporuje také. A sám nejspíš víš jak tahle platforma dopadla.
No však taky za to, že tu je jen x86 a Windows nemůže MS ani Intel, ale zákazníci, kteří pláčí po zpětné kompatibilitě, to že MS i Intel umí udělat věci i pro jiné platformy už je věc dávno známá.
Maxima? X86 bylo vycerpane uz okolo roku 2002. Vykon by se mel zvysovat dle moorova zakonu spolu s mnozstvim tranzistoru, ale velke zvyseni poctu tranzistoru ma za nasledek mirne zvyseni vykonu. Duvodem proc se setrvava na x86 je jen a jen kompatibilita. ARMy jsou napriklad o dost efektivnejsi v signal processingu. Zalezi vzdy na pouziti.
Intel by mel vypotit uz nejakou novejsi architeturu to urcite ano ale, nedovedu si predstavit ze by nebyla zpetne kompatibilni s x86. Pokud by byla zpetne kompatibilni mohl by tomu dat zelenou microsoft.
Samozřejmě, že neutáhne
Opravdu, pokud přetaktujete Core i7 daleko nad jeho defaultní frekvence, tak se i na nejvyššich rozlišeních zvedá počet snímku za sekundu u některých her, a minimální počet snímku se vám zvedne ještě v oněco větší skupině her, což je známkou většího, či menšího brždění procesorem (ale také určitou vcelku vysokou režií interního CF režimu tyhle 2čipovky). A to vubec nemluvím o CF těchto karet, tam se už pěkně zapotí jakkoli nataktované core i7, takže 6jadra budou mít v techto případech opravdu smysl.
Ostatně proč si myslíte, že AMD na oficiálních prezentacích při vydání téhle karty uváděla vysledku na stroji s Core i7 a ne s jejich Phenomem ?
O hry samotný mam vcelku strach, ale AMD by snad mohla režii CF optimalizovat na 6jadra, kdyz uz taky nejaky vydá. Ale co sem čet, tak ty intelacky pujdou navíc i výborne taktovat, takže se to dožene snad tím. A v nejhorším případě je tu stále GTA4, který dokaže sežrat jakýkoli výkon
Uz se tesim na X6 AMD tohle nema smysl - rozdil vykonu oproti X6 ... kolik to asi bude "ich meine so max. 20%"
cena i7 13-25 tis !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
cena X6 5-10tis !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
by si mohli spolecne s CEZem podat ruce a vzajemne se koupnout do vajec a skocit do Seny - ze mne do serveru stoji procesor vice nez desktop tak to je celkem v poradku, ale tahle prehnana cena je fakt az prilis prehnana - at si to daj na vystavku pacienti, este kdyz si predstavim ty ceny desek tak bych na to vydelaval rok (vydelaval ve smyslu navratnosti investice)
Vždycky highend cpu stál 20-30 tisíc a je jedno jestli AMD nebo Intel. Je to ta jejich magická cena 999$. Pár lidí to koupí a firmy/státy, který musí mít to nej taky. Já osobně bych si mnohem radši koupil 4x za sebou (tak po 6 měsících) nějaký nový mainstream CPU za 5 tisíc - když už bych měl vypláznout 22 tisíc jen za cpučka.
Tak, tu cenu nechci nijak obhajovat ale je to jako u grafik. Koupim jednu kolem 5 tisíc a vydrží zhruba rok, pak se musí snižovat detaily, koupim higend tak to vydrží jednou tolik a je nějaký čas po starostech, stejný je to s CPU. Koupit takovýho titána tak to vydrží pěkně dlouho v PC a nemusí se na něj šahnout. Ale prostě opticky ta hromada peněz vypadá špatně, to je psychologie . Mě by se taky klepala ruka když bych ty prachy dával
Je to stejný s jakoukoliv technikou. Koupíš si porsche - dobrý auto, hightech prvky, hightech materiály ale myslíš si, že porsche stojí tolik kvůli tomuhle ? Ne, jen zaplatíš mnohem větší zisk výrobci za prestiž, za to, že si kupuješ to nej. Kdyby si za porsche zaplatil jen za výrobní cenu+práci + zisk pro výrobce na úrovni nějakého míň prestižního výrobce aut, tak je porsche třeba o 40 % levnější. Nikomu nic nevymlouvám - ať si každý koupí co chce.
Taky mě ty pojmy štvou takže - 6core od intelu - bezdiskuzí highend cenou i výkonem. Definice pro X6 už tak bez diskuzí stanovit nejde. Cenová politika intelu se mě nelíbí spíš u dvoujader do lga775, ale to že má nějaký cpu za 20 tisíc mě netrápí a neštve - cena athlona 64 FX-57 byla i díky tehdejšímu kurzu dolaru 33 tisíc Kč, takže co. Jak jsem psal- je to už taková tradice u výrobců CPU - někdo to koupí, já radší 4 x cpu za 5 tisíc po 6 měsících - když už bych to chtěl utratit.
Vsak tohle dělení bylo vzdy podle ceny a ne podle toho jak je ten čip velký, kolik má jader, ci jakou má frekvenci, u grafik to máš taky stejne, kdyz je minulá vyčpělá generace nahrazena novou, tak se ta stará posune o patro níž v žebřičku. Leč dnešní problém AMD je, že jaksi její celá nabídka proti Intelu vyčpěla už před pár lety, tak už si nemůže moc vyskakovat a je presne v té cenové hladině, kde má být.
Mám bohužel obavu, že to oproti nativnímu 8jádru Nehalemu EX nebude žádná větší výkonostní výhra...
Navíc, když už člověk ví jak tolik jader využít, tak bude mít nejspíš i další prostředky a může si koupit víceprocesorovou workstation, takže se v konečným důsledku stejne bude rozhodovat o výkonu/jádro, který je u Intelu lepší.
pokud se nemylim tak lynnfield ma v sobe integrovan prakticky cely northbridge (takze jak pametovy radic tak i pcie) a desce je pak jiz jen southbridge, narozdil od bloomfieldu, ktery ma desce north i southbridge. takze tohle asi bude delat tech par tranzistoru v lynnfieldu navic...