Anandtech se podíval podrobněji na první šestijádro od Intelu – Intel Xeon 7460. Jak si tento procesor vede a co přináší?
Hned na úvod je nutné zdůraznit, že se jedná o výhradně serverový procesor a jeho desktopové varianty do s775 se nikdy nedočkáme. Procesor je postaven na současné procesorové technologii CORE a jako takový je samozřejmě vyráběn 45nm. Pro nás, běžné uživatele, je tento procesor spíše technologicky zajímavost, takže se na něj podívejme ...
Parametry prvního modelu s názvem Intel XEON 7460 jsou: Frekvence 2,66GHz, 6 procesorových jader 3x3MB L2 a 16MB L3 vyrovnávací paměti. Tím se tento procesor stává největším, který kdy byl vyroben. Jeho jádro je v porovnání s jakýmkoli jiným procesorem obrovské:
Jak vidíte, 6 jádrový procesor Intel s jádrem Dunnigton, má skoro 2 miliardy tranzistorů a plocha jádra dosahuje 503 mm2. I mezi čipy obecně je to obr. Srovnání snese jen s grafickým jádrem společnosti NVIDIA s názvem GT200, které vyráběné 65nm postupem má kolem 576mm2. Na 55nm by ale mělo mít kolem 480-490mm2. Čistě mezi procesory ale nový šestijádrový model nemá žádného konkurenta. Třeba i čtyřjádrový NEHALEM, vyráběný také 45nm, má „jen" 731 milionů tranzistorů a plochu čipu 265mm2. AMD pak v současnosti s 65nm Barcelona čipy, obsahuje 46 milionů tranzistorů a plochy 283mm2. S příchodem 45nm Shanghai pak AMD vyšponuje počet tranzistorů na 705mm a plocha čipu bude 263mm2, což je skoro 2x méně, než je plocha šestijádrového Intelu. Zkrátka jediný Intel si dnes může dovolit vyrábět takhle obrovský procesor.
Serverové aplikace a vůbec profesionální aplikace kladou na procesory zcela jiné nároky, než aplikace, které používáme běžně doma. I proto je výhoda 6 jader v procesorů stále omezená a stejně tak jejich využitelnost. Navíc se ukazuje, že zejména pokud jde o databáze v 64bit rozšíření, je stále procesor AMD Opteron na jádře Barcelona vhodnější volbou, a to i přesto že v porovnání s konkurenčními procesory Intel tiká na nižší frekvenci. Na druhou stranu je šestijádrový Intel pravým požehnáním pro vizualizační servery a jak autoři testu říkají, je zajímavou volbou pro upgrade stávajících 4 jádrových serverových modelů XEON. Výkon je totiž proti nim o 25-40% vyšší a přitom zůstala zachována spotřeba, čímž má nový šestijádrový procesor Intelu velmi dobrý poměr výkon za Watt. 6 jádrový procesor není obecně přínosem všude, ale touž tak u serverů bývá. Ty se staví skutečně na míru postavené. Intel a AMD spolu v této oblasti bojují na ostří nože, ostatně prodejní ceny serverových procesorů jsou takové, že kdybychom za takové ceny měli pořizovat desktopové procesory, asi by to slabší povahy neustály. Posuďte sami:
Vydání 6 jádrového procesory Intel vytváří tlak zejména na AMD, jehož Quad Opterony byly proti 4 jádrovým Intel Xeon velmi dobře výkonově i cenově situované. AMD tak bude muset snížit cenu svých procesorů, na kterou mimochodem od března letošního roku vůbec nesáhlo. Na druhou stranu ta pravá bitva v serverech se teprve chystá - Intel NEHALEM proti AMD Shanghai. Oba tyto procesory mají velmi mnoho společného. Tento boj ale vypukne až v 1Q-2Q 2009.
Když už jsme u těch CPU, tak na obrázku máte pěkné srovnání desktopových čipů Intel. Vpravo je Intel do socketu 478, uprostřed je stávající LGA775 a vlevo je pak nový NEHALEM do LGA1366.
Celý článek o 6 jádrovém Intel CPU najdete na AnandTech.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|