Není to zdaleka jen Intel, kterému nevychází plány ohledně výsledků nových výrobních procesů.
Fakt, že nové výrobní procesy jsou mnohem náročnější na vývoj, financování a zdaleka nedosahují původních očekávání a příslibů, je už ohranou písničkou posledních let. Nejvíce se tím potýká určitě Intel, jehož 10nm nabralo už mnoho let zpoždění, a i tak to co Intel nakonec vydá, bude spíše 12nm než 10nm (i když to Intel nikdy nepřizná) a ani zdaleka se nepřiblíží tomu, co bylo slibováno.
V tuto chvíli má hlavně SAMSUNG a TSMC generační náskok, když nabízí již 7nm výrobu. Nicméně ani tady to není zdaleka bez potíží. Svůj 7nm proces zrušila už i GlobalFoundries kvůli finanční náročnosti. Nejen že novinka je opravdu hodně nákladná na vývoj a bude drahá i pro výrobu samotných čipů, ale nedosahuje původních cílů. Nicméně použitelná je, což v případě TSMC dokazuje již vlastně vydaný poměrně velký 7nm VEGA 20 čip a také 7nm procesory s architekturou ZEN2 od AMD.
Právě AMD ale nyní vysvětluje, proč snížilo v posledních prezentacích původní cíle svých nových procesorů. Mluvilo se o tom už delší čas, nyní to tedy AMD oficiálně potvrzuje, že TSMC nedokázalo naplnit původní sliby ohledně první generace 7nm výroby. Nedosahuje původně proklamovaných pokroků. Ty jsou sice stále značné, kdy AMD už mluví opravdu o možnostech na reálných procesorech a grafikách postavených na 7nm. Sama společnost TSMC se svou první generací 7nm výroby, kterou má již AMD k dispozici, slibovala proti 14nm výrobě zhruba 40% nárůst taktů při zachování spotřeby nebo až 65% pokles spotřeby při zachování taktů. Samo TSMC nedávno snížilo očekávání. AMD dnes přináší už skutečně reálné zkušenosti a poznatky z konkrétních GPU a CPU, které tímto procesem jako první vyrábí.
AMD tvrdí, že realita je o zhruba čtvrtinu horší, než byla původní sliby TSMC od první generace 7nm výroby. To zní sice špatně, ale i tak to samozřejmě vůbec není špatné. AMD hlásí reálných zhruba 25% zlepšení taktů při zachování spotřeby proti 14nm a kolem 50% snížení spotřeby při zachování taktů. V obou případech jde o opravdu masivní zlepšení, takže je sice škoda, že to není těch +40% taktů a 65%+efektivity, které původně slibovalo a očekávalo TSMC, ale pořád platí, že snad s výjimkou SAMSUNGu nikdo jiný není ani poblíž podobných výsledků a tak pokročilého výrobního procesu s uvedením reálných produktů na trh.
Stále tedy můžeme očekávat od nových AMD ZEN2 procesorů (EPYC 2 a RYZEN 3000) opravdu velký pokrok. Pokud platí, co AMD a TSMC nyní říká, tak by měl mít nějaký nový 7nm RYZEN 7 na taktech kolem 3,6GHz pro všech 8jader (tak 14nm 1800X), spotřebu poloviční proti 14nm RYZEN 7 1800X na stejném taktu. Současně by ale při využití potenciálu růstu taktů, který 7nm přinese, měl mít nový procesor možnost dosahovat běžně kolem až kolem 4,5GHz na všech jádrech. To nezní jako málo, prakticky s výjimkou asi 2 procesorů Intelu je to mnohem více, než má většina současných procesorů a to hlavně proto, že tak vysoké takty jsou na 14/12nm prostě velmi neefektivní z hlediska spotřeby (což nové Core i7-9700K/Core i9 9900K velmi názorně předvádějí). Ale asi to bude hranice, i když na jednom taktu to může půjde ještě výše. O 5GHz RYZEN to ale asi ještě nebude. Ovšem AMD se nemusí k těm ultra neefektivním 5GHz vůbec hnát, protože kromě pokroku na poli samotné 7nm výroby udělá velký skok i s architekturou samotnou, kdy se hovoří i posunu IPC o více jak 10% + řadu dalších vylepšení.
Současně AMD dodává, že o rok později, tedy v roce 2019, by ráda pro další generaci procesorů RYZEN použila 7nm+ výrobu s EUV, která by realisticky mohla dotáhnout to zlepšení taktů a efektivity na tu úroveň, kterou měla původně 7nm výroba mít. AMD přiznává, že první generace 7nm procesorů bude velkým skokem a změnou a vylepšením, druhá generace 7nm produktů pro rok 2019 s využitím 7nm+ se pak bude soustředit na efektivitu, tedy vyšší takty a lepší spotřebu, tedy víceméně to bude podobné, co jsme viděli letos s vylepšenými 12nm RYZEN 2000 proti 14nm RYZEN 1000. Co bude moci AMD nabídnout ale záleží prakticky čistě na tom, co nabídne TSMC nebo SAMSUNG se svou 7nm+ výrobou, kdy si tak AMD nechává otevřené možnosti výroby u obou společností.
Osobně nepochybuji o tom, že 7nm RYZEN 3000 procesory, které vyjdou velmi pravděpodobně kolem května 2019, budou zásadním zlepšením, přinesou znatelně vyšší takty, efektivitu a další zlepšení, (nativní podpora DDR4 3600 v základu)? Osobně tedy v tuto chvíli očekávám, že 8jádrový „RYZEN 7 3700X“ nabídne základní takt někde kolem 4,2-4,3GHz s boostem na všech jádrech ke 4,4 - 4,5GHz a boostem na jednom jádru třeba 4,7GHz. A to při stále 105W TDP jako má současný model. Vše při kompatibilitě se stávajícími AM4 deskami. To je podle mě reálné, k tomu musíme připočíst vliv nárůstu IPC a tedy architektonické změny. Co už víme, jak zhruba budou procesory vypadat.
AMD totiž nedávno představilo serverové EPYC procesory, které jako první 7nm čipy dostanou. Víte, že jde tedy o složené procesory z více jader, kdy 7nm je vyrobena jen čistě ta hlavní část s jádry/vlákny. Vlastní řadič pamětí a další výbava už je vyráběna na mnohem jednodušším a také jen 14nm čipu. Ačkoliv si někteří myslí, že AMD tuto konstrukci malých 7nm čipů a většího 14nm čipu s výbavou použije jen pro EPYC procesory, osobně si myslím, že tohle je konstrukce platná pro všechny 7nm procesory bez grafické části. Nic jiného by prostě nedávalo smysl. AMD nebude dělat více 7nm čipů, a tato konstrukce je ideální i pro levnější desktopové RYZEN. Odbourává totiž hlavní nevýhodu 7nm procesu, která tkví v astronomických výrobních nákladech, které jsou mnohem větší než u současných 14/12nm. AMD tak bude 7nm vyrábět jen vlastně ten čip s dvojicí CCX modulů, tedy 8jádry/16vlákny a ten používat ve všech RYZEN/EPYC/THREADRIPPER procesorech jen v odpovídajícím počtu a s odpovídající velikostí a výbavou toho 14nm čipu s řadičem, PCIe linkami atd. Bylo by extrémně nevýhodné a hloupé vyrábět více variant 7nm čipů, zejména když ta část s řadičem a PCIe linkami a další výbavou nedokáže nic vytěžit z toho, že by byla 7nm. Bylo by to jen dražší a složitější.
AMD má více než jeden důvod dělat ty 7nm čipy co nejmenší a představená koncepce je prakticky perfektní a někdo to před lety, když tenhle design připravovali, naprosto přesně uhodl, a to nemohl zdaleka přesně vědět, jak složité to dnes bude, jak drahé a jaké problémy s novými výrobními procesy budou. Nicméně díky designu těch malých 7nm čipů a většího ale levného čipu se zbytkem výbavy, bude moci AMD nabídnout opravdu zásadní pokrok na všech frontách, a přitom udržet rozumné ceny. Návrh AMD je tedy naprosto ideální pro současnou situaci, Intel sám jej okopíruje protože výroba monolitů se ukazuje jako zásadně neefektivní a velký problém. Nicméně stejně jako v případě Intelu i AMD je prostě odkázáno na to, co dokáží výrobní procesy, kdy navíc AMD nemůže se 7nm počítat s GloubalFoundries, ale má na výběr jen TSMC a případně SAMSUNG. Záleží tedy z velké části na nich, jak budou nové procesory od AMD vypadat a co nabídnou … zejména pokud jde o 7nm+ a dál.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|