Několik dobrých zpráv o chystaných a blížících se 7nm AMD RYZEN procesorech pro AM4.
Někteří zbytečně a na vzdory všem relevantním informacím očekávali vypuštění 7nm RYZEN procesorů už na CES, kdy se jim pak zdálo to, co AMD předvedlo, jako zklamání. Ti, kteří na věci pohlíží realističtěji ale věděli, že uvedení 7nm procesorů na CES 2019 nikdy nebylo v plánu a už vůbec nebylo v plánu odhalit všechno, co novinka nabízí. AMD přistoupilo k CES úplně stejně jako v minulosti a poodhalilo tam klíčové novinky, kdy letos mělo výhodu maximální pozornosti všech, protože šéfka AMD měla hlavní prezentaci celého veletrhu. A plně toho využila.
Prezentace AMD na CES 2019 ukázala ohledně CPU vlastně vše, co jsme čekali, a dokonce příjemně překvapila rovnou s přímým srovnáním s tím nejlepším, co má konkurenční Intel. 8jádrový/16vláknový Core i9-9900K, kdy AMD mu navíc dalo výhodu nebržděného TDP (CPU mě vyšší výkon než jaký by na striktních 95W TDP měl mít) a přesto ho AMD porazilo. S inženýrským vzorkem nového 7nm 8jádrového CPU na nižších taktech, než bude mít finální verze a současně s výrazně nižší spotřebou, než jakou má Intel. To je prostě bomba a mnoha lidem tohle nějak uniklo.
Další věc, kterou AMD ukázala a záměrně ne v plné síle, je konstrukce čipu, kdy využívá malinkou 7nm CPU část a 14nm pro zbytek (který by na 7nm byl jen drahý, ale k ničemu prospěšný), což je extrémně efektivní design pro současnou výrobní situaci. Navíc AMD chytře nechalo prostor pro diskuse a spekulace, protože v procesoru je zjevně místo na druhý 7nm 8jádrový čip nebo 7nm iGPU. A dnes tu máme potvrzení, že procesory se dvěma 8jádrovými čipy pro AM4 skutečně existují. V benchmarcích se totiž objevil inženýrský vzorek 12jádrového 24vláknového RYZEN „MATISSE“, tedy 7nm RYZEN pro AM4 s taktem 3,4GHz v základu a 3,6GHz v turbu. TDP by mělo být 105W.
AMD samozřejmě nedokáže udržet všechny úniky pod pokličkou, inženýrské vzorky totiž rozesílá ve stále větších množstvích stále méně spolehlivým partnerům a úniky byly a budou. O tom, že AMD dokáže v nové konstrukci postavit více než 8jdárový procesor pro AM4 platformu nikdo po CES 2019 nepochyboval, otázkou jen bylo, zda je AMD nabídne hned, nebo později. 12jádrový AM4 procesor ale zjevně (nepřekvapivě) existuje a logicky existuje i 16jádrová verze, kdy tenhle 12jádrový má prostě jen 2+2jádra vypnutá. Co nevíme je, zda AMD prostě tohle uvede na trh na tom přelomu května/července, kdy první 7nm RYZEN 3000 procesory budou uvedeny. Tedy zda nástupce RYZEN 7 2700X bude mít rovnou více než 8jader.
Osobně si myslím, že dost pravděpodobně na trh nejdříve půjdou jen maximálně 8jádrové verze s vysokými takty, které na poražení 9900K budou určitě s přehledem stačit a velmi pravděpodobně budou stát maximálně to, co dnes stojí současné RYZEN 7 2700/2700X, což by bylo velké zlepšení z hlediska poměru cena/výkon. Až později v létě by mohly dorazit i 12jádrové a 16jádrové RYZEN 9 pro AM4 a to nejspíše spolu s Threadripper 3000 procesory pro TR4. AMD si samozřejmě neodstřelí prodeje současných Threadripper procesorů, které dnes mají 12, 16, 24 a 32 jader uvedením 12 a 16 jádrových mainstreamových modelů. Počká až bude mít na léto chystanou novou generaci 7nm ThreadRipper 3000, které logicky nabídnou nejspíše rovnou 24, 32 a spíše až 48 a 64 jader. Osobně si také myslím, že pokud AMD uvede 12 a 16 jádrové RYZEN 9 modely pro AM4, tak určitě budou dražší než 2700X, ale zase o poznání levnější než stávající Threadripper modely se stejným počtem jader.
Můj odhad je, že 7nm RYZEN 7 s 8 jádry na vysokém taktu s výkonem lepším než 9900K budou stát kolem 7 tisíc a 7nm RYZEN 9 s 12 až 16 jádry bude kolem 13-14 tisíc. V každém případě znatelné zlepšení ve všech směrech proti současné nabídce, výkonu a cenám podobných CPU.
AMD ale bude moci těžit nejen z většího počtu jader/vláken, ale i ze zásadního posunu architektury a výkonu v rámci IPC. Další testy, které unikají, potvrzují předchozí úniky, které informovaly o více než 15% posunu IPC, což je obrovský skok. Nejvíce je to vidět v floating point operacích. V jiných typech úloh je prý posun také solidní a dosahuje v průměru kolem 7-8%. Vzhledem k tomu, že současný 12nm RYZEN má zhruba v průměru 3% ztrátu v IPC výkonu na současný 14nm Intel „COFFEE LAKE“, znamenalo by to výraznou změnu poměru.
K tomu opět musíme připočíst i znatelný posun taktů, který nabídne přesun výroby ze 14/12nm GF na 7nm TSMC. Nevíme, jak vysoké ty takty budou, ale určitě budou znatelně vyšší, než mají současné modely. Ostatně už ze srovnání s i9-9900K na CES 2019 je jasné, že AMD musí mít na novém 8jádru takty mnohem vyšší než má současný RYZEN 7 a ne o moc nižší, než co dokáže právě konkurenční Intel. Protože ho dokáže porazit ve vícejádrovém testu, a to s výrazně nižší spotřebou. Vše vypadá tedy velice optimisticky. Podle dalších informací ze zákulisí jsou výkonem a vlastnostmi nových 7nm procesorů nadšeni i výrobci PC, kdy s výjimkou několika čistě Intel výrobců (hlavně CLEVO a MSI) všichni ostatní chystají 7nm RYZEN počítače ve větším množství. AMD se prý poctivě připravuje na opravdu vysokou poptávku po jeho nových procesorech a důkladně připravila a otestovala kapacity výroby.
Obecně se tedy očekává velký rok pro AMD, naopak u konkurence jsou chmurné vyhlídky na tento rok a prakticky nikdo neočekává, že by Intel letos dokázal uvést reálně konkurenceschopné produkty. Omezí se na minimalizaci ztrát (využívání dominantní pozice a finanční síly) a maximalizaci házení klacků pod nohy všem partnerům, kteří budou chtít dát AMD větší prostor (mnozí jako třeba MSI, přiznávají, že jim situace podmínek „podpory“ Intelu neumožňuje dávat moc velký prostor AMD). Neočekávejte ani žádné slevy u Intel CPU, protože Intel vyrábí už tak méně CPU než by potřeboval (kapacity 14nm výroby jsou zcela vyčerpány a Intel nemá šanci se vyrovnat výtěžnosti a efektivitě 12 natož 7nm výrobě AMD). S pravděpodobností blížící se jistotě, bude rok 2019 z hlediska zajímavých a široce dostupných novinek a výhodných CPU nákupů, jen o produktech AMD. Což platí i o současné nabídce a bude platit i o 7nm modelech, které budou dostupné od cca poloviny roku a dál.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|