V lednu dorazí na trh procesory Sandy Bride Core i3/5/7, ale jen pro mainstream. Jaký bude ale High end?
Současná platforma X58 tu s námi ještě nějakou dobu vydrží. Sandy Bridge architektura se chystá do oblasti high endu až někdy v druhé polovině roku. Jaké budou nové Core i7 procesory a X68 čipset?
V první řadě musím rozeznávat dva druhy Sandy Bridge E procesorů. Jednak jsou to Sandy Bridge EP procesory, což jsou serverové modely do obří patice LGA 2011. Nás ale budou více zajímat procesory Sandy Bridge EN, které budou menší a nová patice pro ně se jmenuje LGA 1356. Ty jsou totiž určené pro desktop.
Stejně jako současné Core i7-900 do LGA 1366 nabídnou i nové Core i7, které ponesou označení pravděpodobně Core i7-29xx/39xx, do patice LGA 1356 tříkanálový paměťový řadič. Ty větší serverové modely do LGA 2011 pak budou mít čtyřkanálový řadič.
Nové procesory Intel nabídnou také podporu PCIexpress 3.0 a to až 5 slotů každý s 8 linkami. Pro desktop je to ale omezeno jen na 3x PCIe 3.0 a celkem 24 linkami. V základu budou mít 8 jader, ale objeví se i 4-6 jádrové modely. Každopádně ve špičkové verzi bude mít nové Core i7 8 jader s 256kB L2 a 20MB L3 cache. Samozřejmě přítomno bude HT, a tedy procesor se bude tvářit jako 16 jádrový a navrch budou mít tyto modely i TURBO. S novějším QPI bude mít také místo současných 6,4GB/s vnitřní propustnost 8GB/s. Integrované grafické jádro v těchto procesorech zatím nenajdeme.
Nový čipset ponese pravděpodobně označení X68 a bude mít nativní podporu SATA 6G i SAS 6G. Příchod obou nových platforem a nové High endové platformy Intel na desktop je naplánován až na druhou polovinu roku 2011, takže zhruba nejdříve za rok.
Pekne narastá Cache na procesoroch pamätám sa na 256 kb cache a za chvíľu jej budeme mať 256 Mb
Možno sa raz dočkáme aj výmenného cache modulu na CPU alebo sa zase cache pamäť presunie na dosku
Cloveče hovoríš mi z duše! Ja som "pařil" dooma na 486tke s 4MB RAM. A v tom čase klesol 4MB modul RAM z 4-tisíc na asi 1500 Sk tak som si jeden kúpil a to ako sa mi zrýchlil vtedy počítač som doteraz už nezažil! To si budem pamatať stále!
to těžko. V roce 98 ATI měla na trhu grafiky z řady Rage, Radeony byly uvedeny až o hodně později, a to R7500 a následně R8500. Teprve pak přišla řada 9000, přičemž R9200 byly až ty nejposlednější modely, těsně před příchodem řady X.
na to je jednoduché řešení - takové produkty nekupovat.
Já se i3/5/7 (až na výjimku i7/920/930 a vyšší) celkem úspěšně vyhýbám - AMD má IMHO srovnatelnou nabídku, lepší desky as čipsety, takže dnes stavím drtivou většinu PC na AMD. Výhoda je jasná - jeden sokl, jeden typ pamětí, vynikající sada čipsetů 870/880/890.
Já bych řekl, že to bude kolem 999$, ale možná jsem optimista.
Jinak 3 PCI-E 3.0 s 24 linkami mi přijdou jako málo, to pak nebude fungovat ani SLI/Crossfire x16/x16, ne? (pro karty PCI-E 3.0)
Škoda taky, že není nativní podpora USB 3.0, ale snad to výrobci desek nějak vyřeší.
PCIe 3.0 je zase 2* rychlejsi nez 2.0. Takze v podstate tam jsou prenosovy moznosti 48 soucastnech linek. A zatim to nevypada, ze by PCIe nejak grafiky brzdilo. Nemluve o tom, ze ty do socketu 2011 budou tech linek mit k dispozici 40. (mimochodem to 2011 ma bejt jako rok vydani, nebo co to zase intel vymejsli? )
jo extreme verze bude urcite opet klasicky za litra. ale intel neuvede jenom jeden procesor, ale celou radu...pomalejsi modely budou stat to stejny co treba i7-920, 940 atd...
Nový socket LGA 2011 vás trápit nemusí, je totiž určen pro servery. V tomto případě je nový socket třeba z technologických důvodů, 4kanálový paměťový řadič potřebuje víc pinů na CPU.
Intel mě pěkně štve, kdo si může dovolit kupovat jejich předražené procesory výkonem neuměrné ceně a navíc při každém upgradu i desku. Připadá mi, že tohle prostě normální občan nikdy nemůže mít, tohle jsou procesory pro lidi co mají zbytečně moc peněz. Chudáci nech zdrcnou na AMD co? To highend 8smi jádro určetě bude stát přes čtyřicítku, neli přes padesátku.
Nemáte někdo statistiky prodejnosti CPU z ČR? Zajímalo by mně, jaký podíl na trhu AMD a Intel u nás mají. Vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby AMD na tom u nás byla lépe než Intel.
Když jsem viděl něco podobného na začátku roku, tak to u nás bylo zhruba 40% AMD a 60% Intel, celkově, na desktopu je to hodně vyrovnané a AMD se u nás podle ohlasů hodně daří v mobilních PC ...
Pokud jde o grafiky, tak ATI je u nás dlouhodobě prodávanější než NVIDIA, tím se hodně odlišeujeme od zbytku světa, kde to často kopíruje situační stav celkového podílu výrobců. letos se u nás může ATI prodávat klidně až v poměru 60-70 ku 40-30. Zkrátka čeští uživatelé o nákupech více přemýšlejí a poměr cena-výkon je pro nás důležtější a méně dáme na marketing ... také se u nás moc nehraje na to, že když je firma silnější, musí mít i lepší výrobky. Prootže je ČR malá, tak dobře víme, že malé státy i firmy často v mnoha ohledech řpevyšují ty velké a podle toho se i nakupuje. U nás vždycky letěly produkty od ve světě menších firem ...
U nás si umíme i vybrat, takže hodně se u nás prodá vyloženě High endových věcí ...
po dlouhe dobe nekontraverzni a nezaujaty postoj i ta definice ceskeho trhu...hm jen tak dale DD je fajn kdyz se nedohadujes s mistnimi o blbostech... myslim to fakt vazne neni to ironie. Lepe bych to ani neumel napsat...:-)
nezastavi, pocet jader se bude zvysovat dle moorova zakona...:-) nedovedu si predstavit logicky "obvod" (navrh, projekt) temer 2 miliard transistoru (soucastek aby tvorili logicky celek) je daleko jednodusi technologicky i vyrobne (nehlede na ingenery) udelat nekolik jader vedle sebe. Kdyby nekoho napadlo ze grafiky jsou jeden GPU tak ale ten ma dalekomensi vypocetni jednotky (logicke obvody) a za to jich ma daleko vice.