S velmi zajímavým zjištěním přišla agentura Mercury Research, která dlouhodobě sleduje trh s procesory a dalším hardwarem.
Není to tak dávno, co jsem upozornil na fakt, že se v současnosti zdá, že firma AMD dělá všechny kroky k tomu, aby prodávala a vyráběla hlavně to, na čem nejvíce vydělá. Jinými slovy se soustředí na mainstreamového uživatele. Asi nejsem sám, kdo se ptal, zda je to spíše účelové směřování, nebo prostě AMD nemá na to konkurovat Intelu ve výkonných procesorech. Ale že je to směřování opravdu spíše rozumovým správným směrem, dokládají poslední odhady vývoje letošního trhu. Mercury Research, která se dlouhodobě zajímá sledováním trhu, a dodává pravidelně přesné výsledky prodejů, přišla s upřesněním ohledně očekávaných prodejů procesorů za letošní rok. Pro mnohé to asi není překvapení, ale někteří asi budou lehce překvapeni. I když nevím přesně proč, doufám, že si nikdo nemyslí, že o tom, jak je daná firma, která produkuje širokou nabídku produktů většinou směřovaných do mainstreamu úspěšná, rozhoduje to vlajkový produkt, který je tak drahý, že si ho nikdo nekoupí. Zkrátka poslední prognózy mluví jasně. Pro letošní rok by se celkově mělo prodat asi 161 milionů procesorů a to mluvíme o X86 procesorech AMD a Intel. Ovšem 96,6%, tedy nějakých 156 milionů bude s cenovkou nižší než 200 dolarů, tedy nějakých 3800 korun s DPH. Jen 3,4%, tedy nějakých 5,5 milionů procesorů bude mít cenovku vyšší než 200 dolarů.
Pokud se podíváme na konkrétní současnou nabídku procesorů, tak pod 4000 korun se zatím dostane jediný čtyřjádrový procesor a to AMD Phenom X4 9500/9550. Žádný z plánovaných čtyřjádrových procesorů Intel se k 200 dolarům zatím nepřiblíží. Ostatně za celý loňský rok se Intel Quad Core prodalo slušných asi 4 miliony kusů , takže bych se nedivil, kdyby si těch plánovaných 5,5 milionů procesorů nad 200 dolarů rozdělili AMD s Intelem 4 ku 1,5 milionům i letos. Vzhledem k počtu celkově prodaných procesorů je to ale velmi nízké číslo a rozhodně neodpovídá pozornosti, které se těmto výkonným procesorům Intel i AMD věnuje :). Pod 4000 korun se také zatím u nás nevejde žádný z notně diskutovaných 45nm dvoujádrových procesorů Intel, ale u nich je nutné vzít do úvahy fakt, že nejsou vlastně fyzicky dostupné a oficiální velkoobchodní cena je nižší než oněch 200 dolarů. Velmi zajímavé to ale bude s AMD Phenom X3, které se s přehledem pod 200 dolarů vejdou. Proč o tom mluvím. Zejména na internetu a zejména na magazínech, jako je ten náš, protože se tu samozřejmě scházíme jako počítačový nadšenci a dlouze diskutujeme nad výkonem toho a toho procesoru, přičemž se hlavně bavíme o výkonných modelech, mají mnozí silný pocit, že když AMD nemá čtyřjádrový Phenom, který by v běžné prodejní verzi dosáhl 3,0GHz, tak má nějaký problém, který by snad ohrozil prodeje celé firmy a samotnou firmu. Pokud se správně dívám, tak jediné procesory, které tikají na 3,0GHz a stojí dnes běžně méně než 4000 korun s DPH, jsou AMD X2 6000+ a 6400+, kdy druhý jmenovaný dokonce tiká na 3,2GHz. Nejrychlejší Intel pod 4000 korun je v současnosti E4700 s frekvencí 2,6GHz. Pokud bychom vzali v úvahu oficiální velkoobchodní ceny, je to pak Intel E8400, který tiká přesně na 3,0GHz a stojí lehce pod 200 dolarů, ale obecně 45nm modely ještě delší dobu nemohou překonat v prodejích ani 65nm procesory Intel, protože se jich vyrábí stále mnohem méně. Jasný výkonový leader pod 4000 tedy rozhodně není a situace je vyrovnanější, než si mnozí díky zkresleným informacím mohou myslet.
Každopádně faktem je, že to, kdo vede v high-endu, většinu z těch 161 milionů potencionálních zájemců o procesor vůbec nezajímá. Ty zajímá jak je to u mnohem levnějších procesorů zejména pak ty kolem 2000-2500 korun. A co si budeme povídat, tam je situace úplně jiná než v high endu. AMD i se staršími, i když vylepšenými AMD Athlon X2 prohání mnohem novější Core 2 Duo více než vyrovnaným konkurečním způsobem. Že tedy konkrétně AMD nemá konkurenci pro 300-1000 dolarové desktopové procesory Intel, nikoho příliš netrápí a tím méně AMD. Schválně, je výhodnější se investovat a utkat se v segmentech, kde je ve hře 156 milionů zákazníků, nebo se vyplatí soustředit se na těch 5,5 milionu zbývajících? To že se AMD soustředí dnes na mainstreamového zákazníka je v jeho situaci spíše věcí rozumu a to, že nemá konkurenci proti nejsilnějším procesorům v nabídce konkurence, jaksi není podstatné. Důležité je uspět právě v mainstreamu, který vám na vývoj těch high-endové procesory vydělá. Intel je mnohem silnější než AMD a tak si může dovolit high-end, buďme rádi. Nechápu, jak mnozí mohou po AMD v jeho současné situaci chtít to samé. AMD není žádná chudinka, ale proti Intelu je pořád David proti Goliáši. Jinými slovy, buďme rádi, že se AMD rozhodlo pro mainstream a ne se hnát za každou cenu do high-endu a tím ohrozit právě mainstream. V této situaci dostávají tříjádrové procesory AMD Phenom X3 opravdu zajímavý rozměr. Rádi se tedy budeme bavit o tom, kdo je zrovna výkonový leader trhu, ale když přijde na běžné nákupy, přijdeme na to, že to vlastně vůbec nic neřeší a nic nám to nenapoví. AMD pak rozhodně není bez šancí a kopat mu hrobeček je od mnohých hodně krátkozraké. Intel je samozřejmě jasná jednička, ale je nutné si připomínat, že AMD a Intel se jako firmy srovnávají skutečně obtížně a vliv Intelu na celou PC platformu je neoddiskutovatelný a upřímně si nemyslím, že AMD má na víc, než obsazení třetiny trhu, a i to bude mít těžké, avšak i to je určitě úspěch a AMD má rozhodně všechny předpoklady úspěšně bojovat. Intel rozhodně AMD nepodceňuje, ale zároveň zná dobře jeho i své možnosti na to, aby v AMD neviděl až tak vážnou konkurencí. Ono to s tím soubojem Intel vs AMD prostě není tak horké, jak to mnozí dělají a prožívají. Buďme rádi za to, jak to je, jako běžní zákazníci vybíráme ze srovnatelných produktů a pokud si odmyslíme různé mýty a pověsti o kompatibilitě a stabilitě, nelze říci, že by měl nějaký v něčem v běžných cenových relacích výrazně navrch a tím tu byl nějaký pádný důvod, proč mu dát přednost před druhým.
96,6% procesorů pod 200 dolarů je zajímavé i z hlediska příjmů a situace výrobců. Cena procesorů i grafik opravdu výrazně klesla a výrobci tak musí vyrábět opravdu malé a levné čipy, aby vydělali - umění a recept na úspěch není udělat velký a drahý procesor. Před pár lety stál mainstreamový procesor k 5000 korunám. Dnes většina prodávaných procesorů stojí k 2500 korunám. Bude zajímavé sledovat, jak se se současnou napjatou situací vyrovnají, něco mi ale říká, že to nebude high-end a nejvýkonnější produkty, kdo to rozhodně, možná to bude právě naopak, že výkon a cena mainstreamu rozhodně o budoucnosti high-endu. Každopádně otázka je jasná, počítáte se k těm 161 milionům potencionálním zájemcům v roce 2008 o procesor? Já osobně se musím přiznat, že nejspíše nezůstanu jen u jednoho, ale obávám se, že mě výrobci asi nepřesvědčí k investici větší než zmíněných 200 dolarů ...
zdroj: Fudzilla
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|