Malé Preview toho, co nás velmi brzy čeká. Jaké jsou nové 12nm RYZEN procesory od AMD?
AMD se rozhodně nijak netajilo, že před rokem vydané 14nm RYZEN procesory se dočkají 12nm vylepšení. No a dnes je 13.4.2018, což znamená že vám dnes můžeme ukázat, co už nějakou dobu máme v redakci, s čím si hrajeme a co vám velmi brzy budeme moci ukázat v testech a recenzích. Hlavně ale ukážeme, co už si dnes můžete předobjednat, protože dnes nové procesory a k nim X470 základní desky vstupují do předprodeje.
- RYZEN 2 – aneb řádně vylepšený RYZEN 1!
Ač se to nezdá, je to teprve rok, co na procesorový trh vstoupilo AMD s úplně novou generací procesorů RYZEN. A ještě teď se vzpamatováváme z revoluce, kterou přinesly, kdy větší nášup výkonu a vůbec posun jsme tu neměli zhruba 10 let. AMD však nemíní usnout na vavřínech a přichází s druhou generací RYZEN procesorů, ačkoliv jak správně upozorňuje, nejde o druhou generaci architektury jako takové, pouze o vylepšení stávajících modelů.
Ale vylepšení jsou znatelná, jde o fyzicky nové čipy a změny jsou rozhodně větší, než které předváděl Intel v rámci svých 4jádrových generací poslední roky. V první řadě je tu vylepšený výrobní proces, kdy nové RYZEN 2000 jsou 12nm, zatímco RYZEN 1000 „jen“ 14nm. Rozdíl to není propastný, ale znatelný bude. AMD to umožní zhruba v průměru o cca 10% zvýšit výkon nebo snížit spotřebu. AMD si vybralo hlavně ten výkon, a tak navýšilo takty všech modelů (takže mírně vzroste spotřeba a znatelně vzroste výkon u některých modelů, nebo vroste výkon a spotřeba zůstane u úspornějších verzí).
Dalším zlepšením je pak výrazný nárůst jednojádrového výkonu a vůbec chování TURBO/BOOST taktů, kdy Precision boost 2 spolu s XFR2 umožní provozovat procesory s méně zatíženými jádry na znatelně vyšších taktech než u předchůdců. Automaticky a pokud to chlazení dovolí. XFR2 ale bude k dispozici jen na X470 deskách. Nicméně nové procesory můžete do stávajících X370/B350 desek osadit, pokud výrobce desky dodal patřičný BIOS (většina ano). AMD by sice jako Intel mohlo nové čipy uzamknout pro nové desky, ale byla by to prý hloupost, když to nemusí být (ne všichni konkurenční výrobci s tím ale souhlasí). Nové čipy také mají vylepšený výkon ohledně vnitřní komunikace (nižší latence) a obecně vylepšený paměťový řadič.
- RYZEN 2000 – modely, parametry a ceny!
AMD dnes dovolilo oficiálně zveřejnit (spíše potvrdit), parametry 4 chystaných nových procesorů a také jejich ceny. V první řadě dorazí dva výše taktované modely.
AMD RYZEN 7 2700X (8jader/16vláken) se 105W TDP, novým Wraith PRISM (RGB) chladičem a taktem 3,7GHz v základu a 4,35GHz v boostu. Cena je 329 dolarů tedy zhruba 8250 korun vč. DPH, což je fantastická cena vzhledem k tomu, co stojí nejbližší podobně výkonný 8jádrový procesor konkurence a co stál pomalejší předchůdce 1800X (před rokem začínal na ceně 14 tisíc). A ano, je to méně než výrazně slabší konkurenční Core i7-8700K s pouze 6jádry/12vlákny (a bez jakéhokoliv chladiče v ceně).
AMD RYZEN 5 2600X (6jader/12vláken) s 95W TDP a Wraith SPIRE chladičem bude levnější volbou. Má takt 3,6GHz v základu a 4,25GHz v boostu. AMD je hodně agresivní cenově, kdy jej nastavilo jen na 229 dolarů, tedy zhruba 5600 korun vč. DPH, což je znatelně méně, než co stojí slabší konkurenční Core i5-8600K s pouze 6jádry/6vlákny (a bez jakéhokoliv chladiče v ceně).
O malinko později pak dorazí ještě dvě levnější, úspornější, níže taktované verze výše uvedených modelů, které ovšem bude možné opět taktovat bez omezení :). Fantastický 65W 8jádrový/16vláknový RYZEN 7 2700 s taktem 3,2GHz v základu a 4,1GHz v boostu s Wraith Spire LED chladičem v ceně za pouhých 299 dolarů, tedy cca 7700 korun vč. DPH. Nejlevnějším 12nm RYZEN procesorem bude RYZEN 5 2600 s 65W TDP 6jádry/12vlákny a taktem 3,4 – 3,9GHz. V jeho případě nás jen mrzí, že bude mít v základu ne ten lepší Wraith Spire, ale základní Stealth chladič. Nicméně 6jader/12vláken a možnost taktování za 199 dolarů (necelých 5000 korun vč. DPH)? Pravděpodobně nový nejvýhodnější procesor na trhu.
Procesory jsou v předprodeji a to i v ČR od dnešního dne, finální uvedení na trh s recenzemi a dostupností bude 19.4.2018.
Dnešním dnem také přichází druhá generace základních desek AM4. Všichni výrobci vylepšili své modely a to docela dost. AMD pak zlepšilo některé prvky výbavy čipsetu, rozšířilo počet PCIe linek, takže desky budou mít nyní běžně dva M,2 sloty a řada z nich navrch i WiFi.
X470 desky také podporují XFR2, které je nejagresivnější formou automatické boost technologie a při dobrém chlazení dokáže držet takty velmi vysoko. Výše, než to bude možné na X370, které tuto věc mít nebudou. Novinkou je také AMD StoreMI technologie (kombinace výkonu SSD s kapacitou HDD).
DDWorld.cz má stejně jako RYZEN 7 2700X a RYZEN 5 2600X k dispozici i tři nové modely základních desek X470. V redakci máme novou ASUS ROG Crosshair VII Hero WIFI, také AORUS X470 Gaming 7 WIFI a MSI X470 Gaming M7 AC.
Všechny tyto tři verze představují zatím to nejlepší pro AM4 platformu, jsou tím nejlepším, co nyní výrobci pro AMD RYZEN představují. Ale zdaleka nebudou jediné v nabídce. Každý z výrobců má ještě několik levnějších X470 modelů, včetně ITX verzí (bohužel žádná mATX?!).
I X470 základní desky vstupují dnes do předprodeje, samozřejmě kromě nových procesorů podporují i ty původní 14nm verze, takže jsou jasná volba.
Jak procesory, tak desky už testujeme, a příští týden vám tedy nabídneme kompletní recenze a v další týdny se budeme věnovat testování dalších aspektů (chladičům, pamětím a dalším deskám). Pokud chcete slyšet první dojmy, tak samozřejmě po mnoha letech, kdy jsme v mainstreamu měli minimální zlepšení, je uplynulý rok jako pohádka a ta pokračuje. 12nm RYZEN nejsou sice novou generací architektury, ale přinášejí dost.
Někteří dokonce budou zvažovat přechod z RYZEN 1000 na RYZEN 2000. Co mohu snad bez porušení NDA a bez přehánění už teď prohlásit je, že AMD má nejlepší procesory na trhu v oblasti mainstreamu, kdy RYZEN 2000 už značně vyrovnávají výkon Intelu v oblasti výkonu jednoho jádra, celkovým výkonem však AMD značně Intel převyšuje, a to za srovnatelné peníze a s podobnou efektivitou.
AMD udělalo hodně práce hlavně v oblasti toho jednojádrového výkonu a to kvůli hrám, které v mnoha případech velmi špatně využívají procesorový výkon a často s procesory celkově mnohem slabšími dosahujete vyšších FPS než s výrazně výkonnějšími čipy.
Zejména hráče to samozřejmě zajímá, a tak často vlastně nakupují znatelně slabší procesory za vyšší cenu jen proto, že ve hrách mají za určitých situacích (které většinou ani běžně nenastávají) o několik FPS více než s jinak celkově výrazně výkonnějším výhodnějším CPU. AMD se tak zaměřilo právě na tyto případy a vyšší takty a ten agresivnější BOOST dokáže 2-4jádra dostat hodně vysoko. Vše vám ukážeme a povíme v recenzi příští týden …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|