Velkým tématem dnešního dne je ekonomická situace kolem AMD, i když vlastně kompletní čísla nejsou vůbec k dispozici a budou až 17.4.
Včera se objevily první náznaky toho, jak společnost AMD hospodařila v 1Q letošního roku. Výsledky jsou to napjatě očekávané, protože jak jistě víte, AMD si v minulém roce příliš dobře nevedlo, ba přímo zažilo nejhorší rok ve své historii. Plán AMD pro letošní rok je se dostat do zisku. Kompletní výsledky hospodaření za 1Q 2008 firmy AMD budou zveřejněny až 17.4.2008, ale včera se AMD nechalo slyšet, že očekává příjmy ve výši zhruba 1,5 miliardy dolarů, což je nárůst ve srovnání s 1Q minulého roku o 22%, ale zároveň je to o 15% méně než v předcházejícím čtvrtletí. Obecně ale bývá 1Q každého roku obecně v IT trochu slabší, co se celkových prodejů týká. To je však zatím vše, co bylo zveřejněno. Nejsou známa žádná čísla ohledně zisků nebo ztráty, ani kolem celkových prodejů. Většina krátkých komentářů, kolem zatím zveřejněných čísle, se tak omezuje jen na to, že analytici očekávali příjmy AMD vyšší, spíše kolem 1,6 miliardy a tohle zklamání by mohlo vyústit v mírný pokles ceny akcií. S nimi ale podstatněni zahýbou (pokud vůbec) až kompletní výsledky za 1Q 2008 a ty budou až zmíněného 17.4.2008.
Každopádně, neoznámené finanční výsledky ponechme nyní stranou. AMD konečně definitivně potvrdilo svůj úmysl propustit přibližně 10% svých zaměstnanců a to do konce 3Q letošního roku. Celkově tedy z firmy odejde přibližně 1600 zaměstnanců. Restrukturalizace firmy se dotkne všech pracovních pozic, včetně ředitelů různých sekcí, někteří již dokonce podali rezignace. Restrukturalizace a zvyšování efektivnosti není u firem nic neobvyklého. Připomeňme třeba, že společnost Intel v loňském roce právě v rámci přebudování svých firemních struktur propustil také přibližně 10% pracovníků. V případě firmy Intel to ale znamenalo propuštění více než 10 000 lidí po celém světě.
AMD tedy není v lehké pozici, výpovědi a propouštění na náladě uvnitř žádné firmy nepřidají, což kolegové z Intelu mohou jen potvrdit. Celkově ale panuje kolem výhledu na příští měsíce kolem AMD mírný optimismus a to jak u firmy samotné, tak u analytiků. Za současnými a loňskými potížemi totiž stojí jeden jediný faktor. Neschopnost AMD dodat včas novou generaci svých procesorů Phenom. Ačkoliv je to výborný procesor po všech stránkách, utrpěl na pověsti hlavně kvůli svému zpoždění a jak AMD pospíchalo s vydáním, objevily se také různé dětské nemoci. Vyšel oficiálně v září loňského roku, ale jen pro servery avšak musel být opraven a pořádně se začal prodávat až v prosinci. AMD oficiálně přiznalo více než půl roční zpoždění Phenomu proti původnímu plánu. AMD nepomohly ani problémy Phenomů v B2 revizi. To však stále mluvíme jen o čtyřjádrových modelech Phenom. Ty sice slaví celkem úspěchy v severové platformě, ovšem na desktopu, kde se čtyřjádrových procesorů a obecně drahých procesorů dnes prodá jen několik málo milionů a celý tento segment zabírá celkově jen něco kolem 3-4% celkových prodejů CPU, je to jaksi jen špička ledovce, kde si AMD rozhodně trn z paty rozhodně nevytáhne. AMD vlastně jinak stále bojuje jen se staršími AMD Athlon X2. Ty, ačkoliv rozhodně nepatří do starého železa, přeci jen proti konkurečnímu výrazně mladšímu Intel Core 2 Duo už nejsou v určitých, hlavně marketingových ohledech. tak atraktivní. O dvoujádrových a tříjádrových Phenomech, které by mohly mnohé změnit, se stále jen mluví a do prodejů neměly zatím šanci nijak zasáhnout. AMD má v současnosti vynikající čipové sady, stejně jako žádané grafické čipy a karty, ovšem v procesorech, co je její hlavní zdroj příjmů a co pomáhá prodávat ten zbytek, zkrátka zaostává. Situaci AMD neprospívá ani problém, se kterým se musejí potýkat všichni výrobci čipů (jakýchkoliv). A tím problémem je výrazně nižší cena čipů proti minulosti, tlak na další snižování cen a to i přes stoupající náročnost výroby díky nižším a nižším výrobním postupům. AMD tak v minulých měsících i díky akvizici s firmou ATI vykázala ztrátu přes 3 miliardy dolarů a celkově ztratila jako firma na hodnotě a nedávno byla nižší než hodnota jen firmy ATI, když si ji AMD pořizovalo. Cena akcií pak klesla k 6-7 dolarům, kde se již nějakou dobu drží. Díky tomu se i objevila řada spekulací kolem možného odkupu firmy AMD jinou společností, jako Samsung, IBM nebo dokonce Nvidia. Samsung a Nvidia jsou s největší pravděpodobností trvaleji mimo hru, ve hře zůstává stále IBM, ale to je spíše jen zbožné přání, protože zájmy IBM leží trochu jinde. Spekulace kolem možného odprodeje AMD ale v posledních týdnech zcela utichly a zdá se tak, že toto téma je v současnosti pasé.
Do zbytku roku 2008 však kolem AMD panuje mírný optimismus. Analytici velmi dobře hodnotí připravovanou mobilní platformu AMD. Obecně má AMD silné produkty na poli integrovaných grafických karet a čipových sad. Zejména mezi OEM výrobci a prodejci kompletních sestav se velkému zájmu těší tříjádrové procesory Phenom X3, které oficiálně do volného prodeje přijdou na konci tohoto měsíce. Jak také víme, AMD rychle tlačí na přechod na 45nm výrobu svých procesorů, což by se mělo stát během 3Q letošního roku. Blíží se tedy měsíce, kdy by AMD mělo konečně na trh dostat to, o čem se dlouho jen mluví. Těžko můžeme kdy očekávat, že by AMD mohlo někdy vyrovnaně soupeřit s několikrát větším Intelem. Ovšem budeme rádi, když nabídne alespoň srovnatelné a zajímavé alternativy, jako doposud. Pokud k tomu přispěje restrukturalizace a propouštění, fajn. Samozřejmě se na celkové výsledky AMD za 1Q 2008 podíváme, stejně jako na výsledky ostatních firem. Je zajímavé sledovat, kolik jsme jim do kasičky jako zákazníci přispěli :).
Zdroj: news.com, insidebayarea.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|