Podle dostupných informací, chystá AMD pro příští rok další posunutí technologické hranice x86 procesorů.
Ještě jsme si ani pořádně neužili čtyřjádrových procesorů a už tu máme další nástupce. Není tomu tak dávno, co jsme mnozí obdivovali extrémně drahá dvoujádra v čele s AMD X2 3800+ za cenu kolem 7000 korun. Dnes je běžné podobný a ještě o něco lepší procesor se dvěma jádry kolem 1600 korun. Na trhu máme již i čtyřjádrové procesory, jejichž cena také klesá. Nejlevnější je už těsně nad 4000 korunami a ty se slušným výkonem v podobě AMD Phenom 9600 BE a Intel Q6600 pořídíme za cenu lehce přes 5000 korun. Pokud bychom se bavili o technologii, tak AMD má v současnosti technologicky nejpokročilejší procesor v podobě nativně čtyřjádrového Phenomu s integrovaným paměťovým řadičem. Současná generace procesorů Intel, ať se jedná o Core 2 Quad vyráběné 65 nebo 45nm, je stále jen slepenec dvou dvoujádrových procesorů. Zajímavé je, že oba výrobci mají se čtyřjádrovými procesory řadu problémů. Známé jsou problémy AMD s dosažením vyšších frekvencí a s chybou v revizi B2 a spekulace o chybném třetím jádře v některých kusech. Naproti tomu Intel, i když disponuje o dost jednodušším návrhem čtyřjádrového procesoru, řeší u 45nm modelů právě problém spojení jader, které nefunguje ideálně. Chybou trpí prý všechna zatím vyrobená 45nm čtyřjádra a tento problém je příčinou zdržování uvedení 45nm čtyřjádrových CPU na trh. Dvoujádrových 45nm CPU Intel, se problém samozřejmě netýká.
Vývoj však pokračuje v pravdě mílovými kroky. U AMD vinou značného (až ročního) zpoždění uvedení nativně čtyřjádrových Phenomů na trh, dojde jen pár měsíců po jejich uvedení k nástupu vylepšených 45nm verzí generace K10.5. U Intelu zase již z kraje příštího roku přijde technologicky i funkčně velmi podobný čip současným AMD Phenom. Intel vydá svůj první nativně čtyřjádrový procesor architektury Nehalem. Jak už víme, Nehalem bude pěkný obřík. A co mu bude dělat konkurenci z dílny AMD? Server Fudzilla tvrdí, že AMD si ani přes problémy s vývojem a vlastním uvedením na trh, které ho potkali u nativně čtyřjádrového Phenomu, nedá pokoj. Možná už ví jak na to. Pro rok 2009 chystá totiž uvedení nativně osmijádrového procesoru s jádrem Montreal. Vyráběn bude 45nm postupem.
Samozřejmě víme, že vyrobit dnes procesor s více jádry není až takový problém. Třeba IBM zvládne prý vyrobit procesor až s dvěma desítkami jader. Mimochodem, vůbec bych se nedivil, kdyby IBM firmě AMD s vývojem vícejádrových procesorů významně pomáhalo, obě firmy úzce spolupracují a nedávno oznámili testování pokročilé 32nm výroby. Asi odtud pak pramení mnoho spekulací o možném převzetí firmy AMD společností IBM. Nám, běžným uživatelům zbývá v souvislosti s plány AMD na výrobu nativně osmijádrového procesoru doufat, že ho nepotkají podobné problémy, jako s nativně čtyřjádrovým Phenomem, které vyústili v další sérii problémů. Obávám se, že opakování situace s vleknoucím se vývojem Phenomu v minulém roce, by třeba v letech 2009-2010 firmě AMD rozhodně neprospělo. Tak uvidíme ... každopádně osm jader nás čeká již příští rok, letos se pdole všeho zastavíme na 6 ti jádrech, které bude obsahovat zajímavá verze serverového procesoru Intel Core 2 Quad. Když si vzpomenu na jen třeba rok-rok a půl staré diskuse o tom, zda dvoujádrové procesory jsou k něčemu, musím se usmívat. Pravdu samozřejmě měli ti, kteří tvrdili, že mluvit o tom, zda je vícejádrový procesor pro běžného člověka k něčemu, když nejsou pořádně na trhu a firmy vyrábějící software tak nic nenutí k optimalizacím. Dnes už je situace zcela jiná a ať se nám zdá dnes osmijádrový CPU jako zbytečnost, myslím, že za dva-tři roky budeme opět jinde. Už se těším, jak si je otestuji, mám rád svou práci, která je mi koníčkem :).
Zdroj: Fudzilla
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|