10nm výroba čipů není zdaleka tak zajímavý pokrok, jako 7nm. IBM právě posunulo hranice.
Aktuální 14nm výrobní proces, které je u mnoha firem dnes široce využíván a zaváděn do praxe, bude vylepšen na 10nm, nicméně to není zdaleka tak významné vylepšení a hlavně ani taková výzva. Jsou tací, kteří o 10nm ani příliš neuvažují a koukají dál. Tou metou je 7nm výroba, která kromě toho že bude obrovským skokem proti 14nm, vyžaduje hlavně zcela nové přístupy ke stávající technologii litografie (výroby čipů) a výběru materiálů. Asi netřeba zdůrazňovat jak moc je 7nm výroba důležitá a podstatná pro další technologický vývoj.
Problémem ale začíná být finanční náročnost na vývoj i potřebnou výstavbu. Problém je dokonce tak velký, že se někteří velcí hráči, v podstatě konkurenti, spojují a spolupracují na vývoji, který stojí desítky miliard dolarů a další až desítky miliard dolarů bude stát vybudování potřebných výrob. Velký pokrok hlásí aliance vedená IBM, kterou tvoří dále firmy GlobalFoundries, AMD a SAMSUNG. IBM dokázalo dovést svou 7nm výrobu do další fáze a vyrobit už dříve tento rok první 7nm testovací čipy. Využívá přitom zcela novou pokročilou FinFET výrobu s použitím EUV a hlavně revolučního použití materiálu Germania. Výsledky jsou prý optimistické.
S IBM spolupracují úzce GlobalFoundries, AMD a také SAMSUNG, kdy GF a SAMSUNG vybudují potřebnou výrobu, zatímco AMD se soustředí na návrh architektury běžných čipů (CPU, GPU, APU, SoC). Odhaduje se, že výstavba potřebných výrobních kapacit bude stát GF a SAMSUNG i více než 10 miliard dolarů. V současnosti již firmy spolupracují v rámci 14nm výroby a pravděpodobně to bude pokračovat i na 10nm. V závodě o 7nm výrobu jsou i další soupeři, i když jich fakticky mnoho nezbývá. Je zde hlavně Intel a TSMC, oba usilují o brzké spuštění 10nm výroby a její nasazení do praxe příští rok, 7nm je ale pro ně stejná výzva. Zatím nelze přesně říci, kdo nakonec první 7nm čipy uvede reálně na trh, každému je ale jasné, že to bude obrovský pokrok, ale také zdaleka nejdražší v historii. Na trhu pravděpodobně uvidíme reálné výsledky až tak v roce 2019, možná 2020. Dá se ale říci, že 7nm zábava teprve začíná … každopádně časy levných a relativně jednoduchých velkých skoků ve výrobě a uvádění nových generací čipů na nových výrobách jen s pár měsíčním odstupem, definitivně skončily.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|