Na GTC se pochlubili prvními wafery očekávaných 32nm procesorů …
Jak jistě víte, AMD už nemá vlastní továrny. Ty prodala do společnosti GlobalFoundries, která nakoupila další provozy různě po světě. AMD a GF jsou ale majetkově stále spojeni a to přes ATIC, který vlastní 20% AMD a 100% GlobalFoundries. AMD a GF tak velmi úzce spolupracují ohledně výroby čipů z rýsovacích prken AMD.
GlobalFoundries má velké plány, ostatně stojí za ním bohatí investoři a může si dovolit to, co by samostatné AMD nikdy nemohlo. Kromě rozšíření stávajících provozů staví i nové. V současnosti se v Německu přebudovává 45nm továrna AMD na 32nm. I díky rozšířením by brzy měla tato továrna produkovat 80 000 waferů měsíčně. Zároveň se staví 28nm továrna v New Yorku, která by měla v roce 2012 začít vyrábět a to 60 000 waferů měsíčně. GF ale disponuje i dalšími provozy v číně, kde má 65nm výrobu a plánuje zvýšení produkce z 21 000 na 50 000 waferů. Celkově plánuje v následujících 2 letech zvýšit kapacitu výroby na dvojnásobek současného množství. A v horizontu 4 let až na trojnásobek. Rozhodně jsou to velké a smělé plány, ale jsou reálné.
GlobalFoundries má v rukou vše, co k dosažení svých cílů potřebují. Mají peníze, mají kvalitní lidi (část z nich přebrali svému konkurentovi TSMC, které pak má problém s vlastní 40nm výrobou), mají kde a co rozvíjet a mají silné partnery. AMD, které se stará jen o vývoj čipů a IBM které spolupracuje s AMD na vývoji čipů a obě firmy pak úzce spolupracují s GF na vývoji výroby, tedy toho, jak nové čipy co nejlépe a nejjednodušeji vyrobit.
AMD pak spolu s GF na GTC představily a poprvé světu ukázaly 32nm čipy nové generace. Jako první ale dorazí čipy FUSION – Ontario, které budou vyráběny 40nm u TSMC, takže o těch se moc nemluvilo. Následovat ale budou 32nm čipy LIano. AMD ukázalo jejich podobu a prozradilo, o co jde:
(32nm FUSION procesor Llano - 4 CPU jádra + DX11 GPU)
AMD Llano je 32nm čip s velikostí kolem 200mm2. Má 4 jádra, která ale architektonicky jsou upravená Phenom II jádra, či spíše ATthlon II – nemají sdílenou L3. Místo ní je totiž na jádře integrovaná grafika. Ta má 480SP a je prý založena na architektuře HD 6000 (pro srovnání současné grafické HD 5600 modely ATI mají v jádře 400SP). Llano je navrženo na pracovní frekvence až 3GHz, ale bude nabízeno i v úsporných verzích – plánuje se 2,5W ale i 25W verze s napětím 0,8 - 1,3V.Llano je však pouze přechod mezi současnou a skutečně novou generací čipů. Llano by se mělo objevit na konci Q1 2011 a v současnosti finišují přípravy na jeho hromadnou 32nm výrobu.
(32nm Waffer s Llano čipy)
Hlavní událostí ale bylo představení 32nm procesorů Orochi. To je skutečná nová generace. 8 jádrový 32nm čip architektury Bulldozer.
(32nm Orochi - 8 jader (4x Bulldozer))
Jak víte z našich článků, Bulldozer je označení pro dvoujádrové modul, ze kterého se pak procesory skládají. Orochi má tedy celkem 4 Bulldozer moduly. Bohužel další podrobnosti jsou tajné a je také dost možné, že AMD upravilo obrázek tak, aby nebylo vidět vše podstatné. Orochi totiž dorazí až v druhé polovině příštího roku, nástup se prý očekává dříve jak v Q4 2011, což koresponduje s tím, co jsem říkal dříve, že první procesory Bulldozer, při nejlepším scénáři, uvidíme na trhu v červenci 2011, byť by se oficiálně mohly představit už v červnu na Computexu. Méně optimistický termín je září 2011. Každopádně nějaký masivní nástup nové generace procesorů AMD do desktopu nelze čekat dříve, jak za rok a to je ještě dlouhá doba. Uvidíme, zda AMD na tomto poli ještě něco nevymyslí. 32nm výroba bude zahájena již poměrně brzy, ale AMD nechce udělat stejnou chybu, jako u prvních 45nm AMD Phenom procesorů a chce všechno odladit. Jenže co si budeme povídat, současné procesory AMD Phenom II a Athlon II jsou přeci jen už hodně zasloužilí borci a proti novým 32nm Intel Sandy Bridge, které dorazí v lednu, už šanci nemají. Jinými slovy, nejlepší by bylo uvedení nových procesorů AMD maximálně někde kolem poloviny roku 2011. Pokud to ale bude až ve 4Q v případě mainstreamu, bude to dost pozdě. Samozřejmě bude tady 40nm Ontario pro netbooky a tablety a 32nm Llano pro notebooky. Ale desktop a servery na své novinky budou čekat …
Orochi bylo upraveno ve photoshopu. AMD to priznalo a zrovna reklo, ze to udelali schvalne kvuli zamaskovani funkce cipu, know how a prumyslove spionazi.
Ja som z novych servrovych procesorov dost sklamany. Ocakaval som, ze uz budu obsahovat koprocesor z HD6000-teda prave Fusion. Teda, ze matematicke operacie s plavajucou ciarkou uz bude vykonavat tento koprocesor.
....................................................
Servrovy trh je to, kde ma Intel aj AMD najvyssie zisky. Naviac, AMD servrovy trh v podstate zivy a bohuzial pre tuto firmu, tak v servroch uz dlhodobo straca. Momentalne nema co ponuknut, a ani na buduci rok to nebude lepsie, pretoze Intel uz ma pripravene nove procesory. AMD potrebuje v servroch brutalnu pecku, ktora by Intel zadupala do zeme. Snad to pride o dva roky
Doufám, že ta nová generace půjde do AM3. A ne jak u Intelu...Nechce se mi za rok kupovat novou desku, kdybych náhodou ty nové procesory chtěl osadit...
Snad si Bulldozer proti Sandymu povede líp než Phenomy proti Ci5/Ci7. Po previewu Sandy Bridge sice už nedoufám, že by se opakoval stav Athlon vs Pentium 4, ale ať AMD aspoň zůstanou výhodnější...
Také doufám že půjde do AM3,nevidím důvod proč by nešel ale člověk míní a výrobci mění.Vím že u AMD patice mají mnohem delší životnost a zpětná kompatibilita je mnohem lepší než u konkurence a doufám že to tak zůstane nadále.
Uvidíme, nechme se překvapit. Bylo by samozřejmě skvělé, kdyby si AMD z Intelu v tomto příklad nebralo a ta kompatibilita by tam byla i nadále zajištěna. Myslím, že by jim to mohlo přihrát i nové zákazníky. Čas ukáže...
Ooops...měla to být reakce na DDho, ne samostatný příspěvek...
Může to být trochu složitější. Oni je prezentují jako "Fab" a těch může být i více pod jednou střechou.
Pokud se pletu, tak mě prosím někdo opravte/poučte.
1. Pokud si pamatuji, AMD zatím vlastní ještě asi 25% GF?
2. "plánuje zvýšení produkce z 21 000 na 50 000 waferů." - Znamená to, že GF plánuje výkonově dostihnout Intel?
ad 1) ak sa nemylim, tak uz nie.. uz predali aj zvysok..
ad 2) tak to asi zatial tazko.. ale ak by sa fakt darilo, tak si mozno ukroja trosku viac z kolaca.. ale zatial mam pocit, ze len tolko, kolko intel dovoli.. ;-)
1. Mně se zdálo, že původně AMD měl v GF 49% podíl, po nějaké době prodal půlku svého zbývajícího podílu... Nebo byl další prodej? Nějak jsem nepostřehl...
2. Pokud bývalé továrny AMD jsou schopni 25% světové produkce procesorů, teď jsou u GF a produkce se zvýší 2,5 krát, tak téměř na úrovní Intelu to bude...
Presne ako som pisal, uz len doplnim, ze Ontario by malo mat grafiku s 80SP, co je 2x viac ako integrovana HD4200...., pre male notebooky, netbooky bude akurat...., Llano bude uz mat dost vykonnu grafiku, cca ako HD5500...., Intel sany Bridge bude mat nieco medzi, cize troska vykonnejsiu ako Ontario ale o dost pomalsiu ako Llano, no CPU cast Intel sany Bridge bude o dost vykonnejsia ako v Llano..... Ontario bude smerovane proti dualcore Atonu a tam bude mat AMD navrch, uvidime spotrebu...., Llano zase proti sandy Bridge a tam uz bude na zakaznikoch ake maju priority, ci silnu CPU alebo GPU cast procesora. Ja len dufam, ze zacnu vyrobcovia robit ITX male dosky s integrovanym Ontario procesorom......
Videl bych to na patici AM4 ... preci jen, to bude novinka od zakladu a ikdyz zpetne kompatibilite u AMD fandim, tak v tomto pripade mi to nevadi. vymyslene to maji dobre, nezbyva nez drzet palce, at jim to vyjde
drive kolovaly nejake zvesti, ze bude GPU pouzite jako koprocesor, na ktery se prevede cast vypoctu, ted o tom nemuzu najit nikde ani zminku. Znamena to ze to tedy byly jenom spekulace?