Už jsou k dispozici výsledky za 2 čtvrtletí letošního roku v oblasti procesorů. Překvapivě trh s procesory rostl.
Stejně jako bylo pro mnohé analytiky překvapení, že v jindy slabém 2Q roku neklesal zájem o grafické karty, stejné překvapení připravil analytikům i procesorový trh. Přestože obvykle je 2Q roku prodejně nejslabším, letos naopak proti prvnímu kvartálu posílil o 3,1% a proti minulému roku dokonce o 16,1%! Nicméně průměrná cena procesorů výrazně poklesla a tím se snížily příjmy hlavních výrobců procesorů o 4,5%. Za 2Q se dohromady prodalo procesorů za 7,7 miliardy dolarů. A jak si vedly jednotlivé společnosti?
Samozřejmě stálým a neměnným leaderem trhu je společnost Intel. Intel zvýšil své prodeje o 4,3% proti 1Q letošního roku a o 20,8% proti roku předchozímu. Celkově pak Intel dosáhl 79,7% podílu ze všech prodaných procesorů. Druhým největším výrobcem je pak tradičně společnost AMD. Ta obsadila celkem 19,7% trhu. Změny proti předchozímu roku byly minimální, Intel si polepšil o 0,9% a AMD kleslo o 1,2%. Pokud se podíváme na jednotlivé segmenty trhu, pak rostě zejména mobilní segmet, kam se počítají i například procesory Intel ATOM, které Intel právě ve 2Q uvedl a které nemají od AMD žádnou přímou konkurenci. V mobilní platformě tak Intel obsadil 86,5% a to je o plných 1,3% více než v 1Q. AMD naopak ztratilo 1,9% a obsadilo 12,6%. U serverů naopak Intel ztratil 0,8%, ale i tak drží významných 86,2%. AMD naopak 0,8% získalo a drží 13,8%.
Pokud jde o segment našich desktopových procesorů, pak 2Q nedoznal žádných změn vůči předchozím kvartálům. Desktopový segment totiž stagnuje. Intel na domácích a herních sestavách za 2Q obsadil celkem 73,3%. AMD se v domácích a herních sestavách daří nejlépe ze všech ostatních segmentů a i za 2Q stále drží podíl slušných 26,4%. Do 3Q se neočekávají žádné velké změny. Zajímavý bude až 4Q letošního roku, do toho by již velkou měrou měly promluvit jak procesory Intel NEHALEM, tak 45nm procesory AMD. Nejvíce dnes táhne mobilní segment a zde Intel zajímavě získává díky svým procesorům Intel ATOM, které od AMD zatím nemají oficiální konkurenci. Nicméně konkurencí jsou procesory od společnosti VIA, které by mohly do výsledků ultramobilního segmentu promluvit. Samozřejmě v absolutních číslech je VIA skutečně zanedbatelný výrobce, nejvýznamnější podíl drží právě v mobilním segmentu a ten dosahuje pouhých 0,9%. Celkově dnes Intel s AMD drží 99,4% trhu s x86 procesory, což jim dává absolutní kontrolu nejen nad procesorovým trhem a vývojem, ale i nad drtivou většinou samotné PC platformy. Samozřejmě pánem procesorů je poučnost Intel. AMD je přesně tam, kde ho Intel chce a potřebuje mít. Vzhledem k tomu, že Intel je zhruba 25x větší a silnější než AMD, je 20% podíl pro AMD stále velice slušný výsledek a asi nelze čekat, že by se na tom mělo něco podstatného v dohledné době změnit. Sice nikdy neříkej nikdy, ale tak nějak pochybuji, že se dočkáme nějaké revoluce v dohledné době, i když bychom se asi nebránili nějaké té změně, už jen proto, aby bylo o čem mluvit :) ....
Zdroj: IDC
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|