Pokud se těšíte, že Intel NEHALEM nebo AMD DENEB budou nové procesory s novým výkonem, pak vás zklamu. Podívejme se, co si na nás přichystali oba výrobci.
Čím dál více zpráv nasvědčuje, že se příští rok se zcela novými procesory s novým výkonem nesetkáme a pokud má dnes někdo rychlé čtyřjádro AMD Phenom nebo Intel QuadCore, tak v běžných aplikacích mu nové procesory nepřinesou moc výkonu navíc. Větší nárůst bude u 45nm AMD, které proti současným Phenomům výkonově solidně posílí a současné 45nm QuadCore Intel mají překonat. AMD má díky své současné pozici prostor ke zlepšení větší. I tak ale nebudou 45nm DENEB úplně novými procesory. 90% jádra zůstane stejná. U Intelu jsou změny, co se týká jádra ještě menší. Procesory NEHALEM mají vlastně stejné výpočetní jádro CORE jako současné procesory. Konstrukčně se ale velice podobají AMD Phenom, zejména díky integrovanému řadiči, který je u nejdražších procesorů do patice LGA1366 dokonce tříkanálový. Přesto však tento procesor běžné uživatele nejspíše zklame, je totiž určen spíše do serverů. V běžných aplikacích nepřinese totiž skoro žádný výkon navíc proti současným Core 2 Quad, ba naopak by mohl být výkon v určitých případech i o něco nižší, kvůli odlišené konstrukce procesoru. Frekvenčně bude na zcela stejných frekvencích jako současné Core 2 Quad modely. Jenže to se pořád bavíme o LGA 1366, který není pro mainstreamové uživatele - tedy 97% zákazníků, kteří kupují CPU. Mainstreamové procesory Intel Nehalem budou mít také stejné jádro Core, ale budou mít pouze dvoukanálový řadič pamětí a stejné frekvence jako současné procesory, tudíž výkonový rozdíl mezi nimi a současnými Core 2 Duo procesory bude ještě menší. Ale podívejme se na plány výrobců podrobněji ...
AMD velice potichu uvedlo dvoujádrové procesory KUMA, tedy procesory založené na architektuře K10. Výkon modelu Athlon X2 6500 na 2,3GHz je srovnatelný s procesorem AMD Athlon X2 6000+ na 3,0Ghz na architektuře K8. Cena těchto procesorů je ale dnes kolem 2000 korun. Celkově ale nedělá AMD moc hluku kolem vydání procesorů KUMA. Nejspíše jsou určeny stejně spíše do sestav velkých OEM partnerů.
AMD také v říjnu začne dodávat 45W Athlon X2 5050e na 2,6GHz a doplní tím řadu mezi uživateli velmi oblíbených 45W Athlonů X2. Ty jsou ale stále na technologii K8. Přijde také B3 revize Phenomu X3 8850 na 2,5GHz. Stejný procesor se s otevřeným násobičem,tedy black edici má objevit ještě v prosinci. V listopadu nás čeká uvedení procesorů AMD pro UVC řešení - tedy velmi levné, možná mobilní počítače. Oba procesory, jak jednojádrový Athlon 2650e na 1,6GHz s TDP pouze 15W nebo dvoujádrový Athlon X2 3250e na 1,5GHz s TDP 22W, jsou procesory určené pouze pro OEM partnery. V prosinci nás čeká uvedení 45nm čtyřjádrových procesorů DENEB. AMD tedy stihne uvedení ještě tento rok. V plánech nejsou serverové procesory, kdy předpokládám, že ty se v 45nm provedení ukáží jako první. Co se týká desktopu, tak 8.ledna přijdou modely hned na 2,8Ghz a 3,0Ghz, které budou podstatně rychlejší než současných 2,5GHz Phenom.
Příští rok nás pak u AMD čeká přechod na AM3 čipset, tedy příchod DDR3 pamětí. Stane se tak v březnu (tedy ještě v 1Q). Ve 2Q pak má AMD představit světu první procesor s integrovaným grafickým jádrem a s velkou pravděpodobností to stihne před Intelem, které podobné řešení odsunul až na rok 2010. A tím se dostáváme k Intelu ...
Intel má sice určitý plán s uváděním procesorů, ten se ale trochu nabourává. Příliš se nedaří podle plánu uvádění 45nm modelů na trh, které teď už podle dřívějších plánů měly tvořit většinu nabídky procesorů Intel. Bohužel prodeje 45nm procesorů stále tvoří jen necelých 40%. Zbytek jsou stále 65nm. Intel sice uvádí nové modely, jako levný čtyřjádrový Q8200 apod., ty ale nejsou dostupné a většinou nejsou ani o moc výhodnější než 65nm verze zejména Q6600, který je stále nejprodávanějším čtyřjádrovým procesorem na trhu. Procesory Nehalem do LGA 1366 socketu se objeví nejdříve na konci října/listopadu a bude se jednat o tyto modely:
- Core i7 3,2GHz QPI 6,4- ten bude stát 999 dolarů (20 000 korun s DPH)
- Core i7 2,93GHz QPI 4,8 - za cenu 562 dolarů (11 500 korun s DPH)
- Core i7 2,66GHz QPI 4,8 - nejlevnější model za 284 dolarů (5800 korun s DPH)
Toto ale nejsou procesory určené pro mainstream a míří do segmentu, který dnes tvoří zhruba necelá 3% celkových prodejů. Intel snad jen může těšit to, že AMD mu tato 3% trhu zcela přenechalo. Pro většinu uživatelů se nejedná cenově o moc zajímavé procesory, i když se o nich bude přirozeně nejvíce mluvit. Maisntream budou tvořit procesory NEHALEM s LGA 1160 s pouze dvoukanálovým řadičem paměti. Ty ale ve větším množství přijdou až nejdříve v polovině příštího roku (dvoujádrové), a prim budou hrát zejména levné čtyřjádrové modely do LGA 1160 se mají objevit až ve 3Q příštího roku, spíše ale později. Intel dále odsunul NEHALEM procesor s Integrovanou grafikou (havendale) až na leden roku 2010. Každopádně, pokud se Intelu bude dařit plán s přechodem na Nehalem jako je tomu dnes u 45nm modelů Core, pak můžeme v klidu říci, že většinu příštího roku nás budou procesory NEHALEM nechávat v klidu a když Intel, tak budeme kupovat procesory současné generace. S velkou pravděpodobností se také o něco odsune přechod na 32nm výrobní proces. Zkrátka Intel nemá zatím kam spěchat. Na druhou stranu, 45nm AMD budou o poznání silnější soupeři, Intel ale těží z jejich trochu pošramocené pověsti a zejména z toho, že Intel je zkrátka Intel a i když konkurence může dělat lepší procesory, Intel jich stejně prodá víc, protože AMD není Intel :).
Příští rok ale bude na poli procesorů dosti vyrovnaný, i když se obávám, že pokud dnes máte výkonné čtyřjádro na frekvenci kolem 3,0GHz, tak si nemyslím, že příští rok poroste výkon nových modelů někam výrazně výše a že vůbec zde nebude pro běžného uživatele důvod svůj stávající procesor vyměnit. Bohužel procesory nám trochu stagnují, ale litovat ani moc nemusíme, protože běžný software se také nikam nežene. Navíc v kurzu je zejména mobilní platforma ...
Zdroj: Vr-zone, en.expreview
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|