TSMC a tři jeho nejbližší partneři v čele s AMD, už ladí 5nm výrobu. A věci prý jdou velmi dobře.
Pokud se tohle ukáže jako pravda, tak u Intelu budou mít zase o starost víc. Zatímco Intel není schopen se hnout ze 14nm, 10m výroba je nepoužitelná a 7nm určitě nebude včas, pro AMD jdou věci zjevně lépe, než se čekalo. China Times tvrdí, a to bývá velmi důvěryhodný zdroj, zejména pokud jde o informace z technologického světa a výroby v Asii, že TSMC už teď testuje 5nm produkty a jejich výrobu společně se 3 hlavními partnery v čele s AMD. A věci prý jdou nad očekávání dobře.
5nm proces má proti 7nm nabídnout, kromě jiného, 1,8x vyšší denzitu a o 15% vyšší takty. To by znamenalo, že zhruba 4,4GHz procesor dnes na 7nm, by na 5nm byl nejen mnohem menší, ale dokázal běžet až na 5GHz. Aktuálně je 5nm výroba přitom stále před rizikovou výrobou, ale už teď prý dosahuje výtěžnost úrovně současné 7nm produkce (která ale zase údajně není až tak skvělá a je prý jen něco přes 50%), což jsou ale jinak skvělé zprávy. TSMC tak velmi pravděpodobně začne výrazně rychleji rozšiřovat 5nm výrobu, kdy aktuálně na ní spolupracuje se třemi partnery, jež ji u ní budou využívat. Kromě AMD je to samozřejmě QUALCOMM a APPLE. Překvapivě prý vůbec ohledně 5nm s TSMC nespolupracuje v současnosti NVIDIA. Ale ta se nikdy nehnala do nejnovějších výrobních procesů mezi prvními, navíc v současnosti má problémy přejít na 7nm, kdy u TSMC není ani místo a tak to zkouší se SAMSUNGEM, který ale nemá s výrobou velkých GPU zkušenosti. A 7nm výroba Samsungu pro velké čipy není připravena zatím. V dohledné době to tak nevypadá, že by nová generace grafik NVIDIA vůbec dorazila a nejspíše se jí dočkáme až v roce 2021.
Nedávno jsem vyjádřil pochybnosti, že to AMD se ZEN 4 procesory v roce 2021 stihne. Vycházím přitom z úvahy, že AMD vydává RYZEN generace zhruba 15 měsíců po sobě. První generace RYZEN vyrazila na trh v březnu 2017. Druhá „generace“, tedy technicky ZEN+ (což zjevně nebylo dobré rozhodnutí to tak označit), vyrazila na trh v dubnu 2018. Zatím největším skokem je aktuálně ZEN 2, tedy RYZEN 3000, které vyrazily na trh v červenci 2019. Tedy zhruba 15ti měsíční odstup.
Aktuálně se pracuje na 7nm+ ZEN 3 (RYZEN 4000), což by měla být poslední generace AM4 procesorů, tedy poslední generace pro DDR4. Podle mých informací už mají výrobci desek a serverů funkční ZEN 3 vzorky procesorů a TSMC 7nm+ už naostro vyrábí ARM SoC platformy. Obecně se počítá, že AMD představí novou generace RYZEN 4000 na ZEN 3 v druhé polovině roku 2020. A před pár dny slušně informovaný zdroj tvrdil, že AMD míří konkrétně na Q4 2020, tedy nejspíše Říjen. Bylo by to docela reálné. Nicméně právě kvůli tomu si myslím, že by AMD mohlo s výrazně novým ZEN 4 dorazit až na začátku roku 2022 a rok 2021 tedy nestihnout. Aktuálně ale svitla naděje, že tomu tak nebude.
AMD by stále mělo mířit se ZEN 4 na rok 2021. Dosud jsme nevěděli, jakou výrobou by měl být vyráběn a 5nm bylo skutečně tou nejoptimističtější variantou. Aktuální zprávy o více než překvapivě dobrém stavu příprav a vývoji 5nm výroby znamenají, že by AMD mohlo mít právě ten 5nm proces k dispozici úplně v pohodě a včas. A to by byla obrovská výhoda. Zejména když 7nm výroba Intelu je hodně nejistá a prakticky nikdo nevěří, že se jí Intelu podaří v roce 2021 nasadit. Tím spíše, že zatímco o 7nm a 5nm výrobě TSMC slyšíme neustále a nejsou to špatné zprávy, ohledně jakéhokoliv výrobního procesu Intelu, včetně 14nm, jsme v posledních letech neslyšeli vůbec nic pozitivního. A když, tak se ukázalo, že to tvrdí jen Intel a nebyla to nakonec pravda. Navíc vzhledem k tomu, jak to Intel dosud vedl, kdy 22nm mělo zpoždění, 14nm mělo velké zpoždění a 10nm jsme se fakticky zatím ani nedočkali, tak proč by najednou 7nm mělo přijít včas a bez problémů?
Ale zpět k AMD. 5nm ZEN 4 by také měl sám o sobě přinést zásadní novinky. Bude už určitě pro novou platformu AM5 (?) s DDR5 paměťmi a PCIe 5.0. Sama architektura by ale mohla doznat velkých změn. U 7nm+ ZEN 3 se totiž v roce 2020 rozšíření počtu jader/vláken nedočkáme, ale podle všeho AMD předělá uspořádání čipu a ze dvou 4jádrových/8vláknových modulů s vlastní L3 udělá jeden 8jádrový/16vláknový modul s velkou L3 cache. Očekáváme zhruba 10% nárůst IPC a možná 150MHz až maximálně 200MHz nárůst taktů.
5nm výroba ale přinese další obrovský nárůst denzity, což by AMD umožnilo buď klidně zdvojnásobit počet jader/vláken na modul, tedy přijít s 32jádry/64vlákny do mainstreamu a 16jádry na čip, nebo výrazně zvětšit jádra s možným navýšením vláken ze 2 na 4, o čemž se mluví už nějakou dobu. Spolutvůrce ZEN architektury, Jim Keller, který aktuálně pracuje u Intelu, má navíc podobné plány i s Intel procesory. Osobně si myslím, že AMD velmi pravděpodobně půjde cestou právě zvětšení jader a zvýšení počtu vláken. Tedy pravděpodobně bychom se dočkali 16jader/64vláken od 5nm nástupce stávajícího mainstreamového RYZEN 9 3950X. Vzhledem k nárůstu velikosti jader, a tedy logicky jejich výkonu, by o desítky % narostlo IPC atd. S možným dalším růstem taktů, což ale AMD možná spotřebuje na ten růst velikosti jader, protože vysoké taky nejsou tak žádoucí kvůli provozní efektivitě, by to mohlo být hodně zajímavé. Připomínám, že plánovaný ZEN 3 pro příští rok, by vlastně neměl být považován za zcela novou generaci, spíše něco jako byl ZEN+ proti ZEN 1. Ale ZEN 4 ale zase bude výrazným skokem a novou generací jako jí je stávající ZEN 2. Každopádně myslím, že to bude hodně zajímavé. AMD sice slibovalo, že bude výrazně spoléhat na vylepšení architektury ne výrobního procesu (na který není spoleh, že bude stále lepší a hlavně včas), ale pokud se nabízí obojí, určitě se zlobit nebudeme.
AMD samozřejmě oficiálně zatím nic nekomentovalo, ale určitě o ZEN 4 uslyšíme více příští rok. Speciálně po představení a vydání ZEN 3 procesorů, které jsou samozřejmě teď na řadě a bude se mluvit první polovinu roku hlavně o nich s následným vydáním v druhé polovině 2020. Zda se dočkáme až v tom říjnu, nebo to AMD stihne v srpnu/září, nevíme. AMD to nejspíše poměrně brzy minimálně naznačí. Každopádně teď se momentálně nenudíme, už si tady hraji s novým RYZEN 9 3950X a je to „bestie úžasná“. Samozřejmě na můj nový Threadripper 3960X nemá ani náhodou :), ale ten je high endem, zatímco 3950X je opravdu jen mainstream … který jen tak náhodou na hlavu poráží TOP high end Intelu ve všech ohledech. Slušný. Jo a kdyby snad někdo pochyboval, že jde o mainstreamový procesor, tak už jsem ho vyzkoušel i na mini-ITX ASUS PRIME A320I-K desce. Tedy levné A320 AM4 desce za méně než 2 tisíce korun vč. DPH. A funguje naprosto bez problémů s odpovídajícím výkonem.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|