Procesory AMD ATHLON přichází s architekturou ZEN a integrovanou VEGA grafikou. Co nabízí?
Prozatím nejlevnější procesory nové ZEN generace od AMD, jsou loňský RYZEN 3 1200, který se prodává za pouhých 2000 korun, čímž je také s velkým náskokem nejlevnějším aktuálním 4jádrovým procesorem na trhu (konkurenční Intel Core i3-8100 stojí 3 tisíce!). Nemá ovšem integrovanou grafiku, tu má druhý nejlevnější CPU v nabídce AMD, RYZEN 3 2200G, který je s velkým náskokem nejzajímavějším levným procesorem na trhu, zejména když chcete procesor s integrovanou grafikou, která je k něčemu použitelná. 4jádrový RYZEN 3 2200G nyní stojí 2600 korun vč. DPH. Nicméně jsou lidi, pro které je to prý pořád hodně a chtějí něco ještě dostupnějšího. AMD jim to tedy nyní nabídne.
- AMD Athlon 200/220/240GE procesory – „RYZEN“ low end
AMD oficiálně vydává na trh zatím jeden, ale později dorazí ještě další dva nové ATHLON modely. Ačkoliv nemají RYZEN název, jde o procesory se stejnou architekturou, tedy ZEN první generace. Novinky technicky vychází (používají stejný 14nm čip) z RYZEN G procesorů, tedy 2200G a 2400G. Jedná se tedy také o APU procesory s integrovanou VEGA grafikou.
AMD pro ně opět vzkřísila své známé označení ATHLON a tento název tak pokračuje i v ZEN generaci, což je určitě dobře. Současně jsou ATHLON už delší čas koncipovány jako nejnižší segment, takže AMD v této logice značení a určení pokračuje i nadále. Nově představený Athlon 200GE je nejlevnějším 14nm ZEN procesorem v nabídce AMD.
Stojí pouze 55 dolarů, tedy zhruba 1450 korun vč. DPH. To je o 550 korun méně, než stojí RYZEN 3 1200 a o 1150 korun méně, než co stojí 4jádrový RYZEN 3 2200G s výkonnější VEGA 8 iGPU, z kterého je odvozen. Zatímco RYZEN procesory mají prostě vždycky alespoň 4 jádra a více, v případě ATHLON GE je počet jader omezený na 2, ale se 4 vlákny. Stejnou konfigurace mají konkurenční PENTIUM G. AMD tak nyní konečně končí se starými 28nm APU, které sice měly velmi silné integrované grafické karty, stále o dvě třídy lepší než cokoliv, co nabízí Intel, ale procesorově samozřejmě stále zaostávaly. Nové „ZEN“ ATHLON už procesorově v klidu Intelům stačí, a přitom stále mají mnohem lepší integrovanou grafickou část (VEGA 3, i když je podstatně slabší než VEGA 8 u RYZEN modelů).
Aktuální Pentium G, kdy nejlevnější stojí necelých 1500 korun v podobě modelu G5400, mají také 2jádra/4vlákna, na 3,7GHz, ale jen DDR4 2400MHz podporu RAM, technicky zaostalou Intel HD 610 grafiku a poměrně vysokých 54W TDP. AMD se s novým Athlon 200GE rozhodlo nabídnou podobný CPU výkon (3,2GHz na 2jádrech/vláknech) ale mnohem lepší integrovanou grafiku VEGA 3 a TDP celého procesoru je jen 35W. Sází tedy hlavně na efektivitu provozu.
Samozřejmě výkonově tento procesor není žádný trhač asfaltu, ale ani jím být nemá. I tak s přehledem stačí procesorovým výkonem Pentiím, a poráží je výrazně výkonem a technologií integrované grafiky, kterou lze pro některé hry skutečně využít. Současně má nižší TDP. Procesor má taktéž výhodu podpory rychlejších pamětí DDR4 2667MHz. Na rozdíl od všech ostatních aktuálních RYZEN procesorů, ale ATHLON není odemčený pro taktování. To se zdá samozřejmě jako škoda, protože to by proti uzamčeným Pentiím G byl ještě přesvědčivější argument, na druhou stranu nezapomínejme, co je to za CPU. Má to být levný úsporný procesor se základním výkonem pro kancelář či HTPC. Běžně se tak bude párovat s tomu odpovídajícími deskami AMD A320, což jsou desky, které stojí běžně kolem 1200 korun vč. DPH. A ty nepodporují taktování CPU (jen RAM, což je výhoda proti Intel platformě).
Samozřejmě ale můžete tyhle procesory osadit i do základních desek s B350/450 nebo X370/470 čipsety, i když vzhledem k cenám těchto desek to moc smysl nedává ;). Ale fungovat to bude dobře. AMD s tímto CPU míří na kancelářská PC, základní levné sestavy, případně jako základ pro NAS či levnější HTPC. Procesor a integrovaná VEGA grafika umí 4K i HDR atd. Existuje také PRO varianta, kterou AMD uvádí v rámci nových RYZEN PRO procesorů, které přináší vyšší bezpečnost a odpovídající podporu:
Kromě Athlon 200GE AMD v dalších měsících uvede ještě 220GE a 240GE modely. Nevím, zda nějaký nabídne 4 jádra, což by byla pecka, ale i tak solidní zbraň proti Intel Pentium procesorům, které jsou jasně horší volbou. Při stejné ceně nabídnout jen maximálně srovnatelný výkon, hromadu problémů s MELTDOWN, SPECTRE atd., slabou integrovanou grafiku a navrch mají deaktivované AVX instrukce, což jim hodně ubližuje v řadě aplikací a osobně bych je rozhodně pro současné aplikace nedoporučoval. Nejlevnější procesor od Intelu, který stojí za nákup je až Core i3-8100 za 3000 korun. AMD u Athlonu technicky deaktivovalo jen jádra, jinak technicky umí Athlon všechno, co RYZEN čipy (tedy i AVX což je zásadní funkční výhoda proti Pentiím). Možná se někteří ptají, proč tyhle procesory AMD neuvedlo dříve. Odpovědí jsou doprodeje starších 28nm Athlon procesorů a také fakt, že výtěžnost aktuálních 14/12nm procesorů AMD je tak dobrá, že jednoduše AMD nemělo dostatek nepovedených čipů, ze kterých by mohlo ty dvoujádra udělat. Takže vychází až dnes.
Osobně si stále myslím, že RYZEN 3 2200G je lepší volba pro většinu uživatelů, ale jsou případy a oblasti, kde je tak výkonný 4jádrový čip s výkonnou integrovanou grafikou nevyužitelný, a 200GE o více jak 1000 korun levnější je tak pro některé zajímavější, zejména jde-li po co nejnižší ceně. Kancelářská PC, HTPC, NAS apod. Zatím nemáme plán tenhle CPU otestovat, ale pokud bude zájem …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|