Strana 2 z 2
Doufejme, že nové vedení opět upřednostní kvalitní lidi před automatem a výsledkem tak budou rychlejší a efektivnější procesory AMD, stejně jako tomu bylo u Athlon64, který byl dělán ještě „ručně“. Bohužel se obávám, že tahle změna chce svůj čas a samozřejmě další peníze hlavně na schopné lidi. Takže dost pochybuji, že chystaný update BD, známý jako PileDriver, by v tomto duchu byl již vytvořen. Nutno ovšem říci, že AMD ohledně PileDriveru změnilo plány. Původně procesory s touto architekturou měly patřit do nové patice FM2 a objevit se později v roce 2012 atd. To nebudou a půjde stále o AM3+ procesory a přijdou dříve. Podle mého odhadu je to právě proto, že potřebné změny v přístupu a výrobě by se prostě nedaly stihnout a tak se u PileDriver AMD pokusí vyladit současné FX jak to současné podmínky a možnosti dovolují a nástupce PileDrivera na rok 2013 už, doufejme, vytvoří zase pěkně s ruční optimalizací. To už by se časově dalo zvládnout. Otázkou jsou ale lidi a hlavně finance na ně, protože současný stav procesorů AMD finančně zrovna terno nebude a to i přes to, že o Llano je třeba zájem – mají ale stejný problém s výrobou.
(ceny FX-8000 proti uvedení spadnou o cca 15-20%)
AMD musí zlevnit, což jsem ale psal hned už v recenzi, že za ty ceny ty procesory nejsou prostě atraktivní v žádném ohledu. Jenže BD má v současné FX-8000 verzi neuvěřitelné 2 miliardy tranzistorů, kde neskutečných 30% tvoří L2/L3 paměti. Ale i tak je ten čip se 4 moduly BD prostě veliký. Ve srovnání s Intel Core i5/7, které má necelou 1 miliardu a to má 4 jádra a GPU, je vidět jasně ten rozdíl. Vzhledem k výše uvedenému se lze domnívat, že skoro 1/3 těch tranzistorů u BD je tam zbytečně, právě jako daň za automatický návrh. Ale s tím se prostě už teď nic nedá dělat. AMD tak musí prodávat 315mm2 křemíku u FX-8000 modelů za mnohem méně než původních (už tak nízkých) 245 dolarů, zatímco Intel své Core i7-2600K s 216mm2 křemíku prodává, a dále klidně může, za 320 dolarů! Takže je asi jasné, že očekávaný vývar, protože z těchto čipů je opravdu vysoká marže, mít AMD nebude a naopak Intel se může těšit na další rekordní výdělky. AMD na tom neprodělá, to se zase nebojte, ale rozhodně nevydělá tolik, kolik potřebovalo a nemůže s marží vůbec soupeřit s Intelem. A to jsou další ztracené peníze, které budou chybět na vývoj a kvalitní lidi ve srovnání s Intelem. Nejedná se však o situaci ala AMD NV u GPU a výrobě u TSMC. Tam je marže výrazně nižší než u CPU, navíc výroba obou čipů probíhá mimo vlastní továrny ve stejné firmě na stejné výrobě a stejných strojích. Ostatně hrubou marži celé firmy ve výši téměř 65%, Intelu může jen závidět jakýkoliv výrobce čipů a to narovinu u modelů Core i5/7 bude skutečná marže ještě výrazně vyšší. Takže rezervy je tam i pro AMD dost, ale ty peníze prostě budou chybět.
(2 miliardy tranzistorů u FX-8000 vs necelá 1 miliarda u Core i7-2600 = velký nepoměr)
Pořád ale mějte na paměti, že Bulldozer jako takový nepředvedl nic ze svých skutečných možností, ale současný stav vlastního návrhu a samotné 32nm výroby mu to ani neumožňuje. Druhou věcí je i stav aplikací, které samozřejmě zatím nemohou velkou část novinek této nové architektury CPU využívat. Ale některé přeci jen ano, a tam BD ukazuje i přes současný stav, svůj potenciál a vyrovná se nejlepším současným CPU z vyššího segmentu. FX-8000 nejsou rozhodně slabé výkonem a také je tu řada věcí, které jejich výkon srážejí, poměrně slušný rozdíl je mezi DDR 1600 a DDR3 1866MHz paměťmi a také ve vyladění BIOSů, které zatím nejsou tam, kde by být měly. I vlastní fungování rozdělování prostředků (vláken a jader) nefunguje zatím ideálně a Microsoft i AMD tvrdí, že u W8 by to mělo být lepší než teď u W7. Jak ale už teď víme, i samotný procesor ohledně efektivity má slušné mezery.
Uvidíme, jak rychle se u AMD poučí a udělají změny, i když rozhodně nebudou tak rychlé jak by bylo zapotřebí (už včera bylo pozdě) a ani levné. Jedno je ale jisté, AMD musí minimálně začít být velmi agresivní, pokud jde o ceny, čímž jediným může dnes u FX CPU zajmout. A to by měla být dobrá zpráva pro hledače poměru cena-výkon. AMD stále potřebuji zrychlit i na poli výroby, protože Intel jde příští rok na 22nm a AMD zůstává na 32nm. A z toho plynou další nevýhody, včetně prohlubujícího se rozdílu v efektivitě celých čipů. Každopádně radost ze současného stavu AMD CPU nemůže mít nikdo (nikdo se zdravým rozumem), natož zákazník včetně zájemců o Intel, a nemají ji vlastně ani u Intelu. Důvody všichni známe, ti co ne, ať si přečtou naší recenzi, kde se vztahu a situaci na „trhu“ s x86 CPU věnujeme:
Tak alespoň ty slevy u FX modelů jsou dobrá zpráva .... minimálně pro nás, zákazníky.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|