Bývalé ATI bylo průkopníkem na poli SoC. A „pravý“ Radeon se na toto pole vrací. A chystá se víc.
Jedno z nejstupidnějších rozhodnutí managementu technologické firmy všech dob, bylo rozhodnutí bývalého vedení AMD, které se po nezvládnutém (ale správném) odkupu ATI rozhodlo prodat její SoC divizi. Ano, v té době bylo ARM v plenkách a krátkozraké bývalé vedení AMD si neuvědomilo potenciál. Ovšem bylo extrémně hloupé prostě za bezvýznamných pár šušní (desítek milionů dolarů) prodat technologii a celou slibně se rozvíjející divizi, která v té době navíc neměla žádnou konkurenci. A především za následující dekádu pomohla novému majiteli vydělat desítky miliard dolarů. A stále vydělává. Qualcomm, který divizi SoC mobilních ATI Radeon grafik koupil, je začlenil do své vele-úspěšné Snapdragon platformy a dominoval s nimi dlouhá léta. Dokonce i „ponechal název“, kdy z původního Radeon jen udělal přesmyčkou Adreno a prodává je tak dodnes. A velmi úspěšně a výnosně.
Kde mohlo AMD být, kdyby si tehdy SoC ATI ponechalo. A třeba uzavřelo spolupráci s Qualcomm na bázi jako ji má dnes se Samsung, anebo samo pokračovalo ve vývoji ARM, můžeme dnes už jen spekulovat. Jedno je jisté. Pokud by AMD už tehdy mělo schopné vedení (ne všehoschopné), ale schopné vedení s jasným plánem, a zájmem, aby firma jako taková prosperovala a zákazníci i trh z toho těžili, tedy vedení jako má dnes, nikdy by k prodeji SoC divize nedošlo.
Dnes se samozřejmě (nejen) AMD nastupuje do plně rozjetého vlaku jménem ARM platforma, dost těžko. Ale evidentně si Lisa Sue a její team uvědomili už před pár lety, že AMD nemůže spoléhat jen na x86 platformu. A tak se domluvili se společností SAMSUNG, se kterou ostatně v mnoha jiných směrech spolupracují a nabídli jí to, kde AMD může uspět hned, aniž by mělo vlastní ARM platformu. Tedy grafické technologie a architekturu. Výsledkem tak bude první SoC Radeon od AMD integrovaný v moderním ARM řešení. A představení proběhne už velmi brzy!
- AMD a SAMSUNG ukáží zbrusu nový EXYNOS s RDNA 2
Je to už jen veřejné tajemství, v zákulisí se o něm už ale hodně mluví, a hlavně se testuje. Nová generace platformy EXYNOS od SAMSUNG nese aktuální grafickou architekturu RDNA 2 od AMD. Tedy Radeon RX 6000 (NAVI 2x) integrovaný do klasického SoC ARM pro mobilní telefony, tablety, ale i počítače.
Je to neobvyklý tah, že SAMSUNG fakticky vzdal vývoj vlastní grafické architektury a nevyužije ani tu, kterou je ARM vybaveno od základu, ale vsadí na architekturu a technologie třetí strany. Nevíme, jak je nový EXYNOS koncipovaný. Může jít o čiplet složený z více malých čipů. tedy grafický část AMD zcela samostatná. Nevíme, uvidíme. Každopádně podle zákulisních zdrojů si SAMSUNG spolupráci s AMD velmi pochvaluje a nová platforma speciálně v oblasti výkonu a funkčnosti té grafiky, nemá na trhu konkurenci. A věci jsou prý tak dobré, že SAMSUNG už zcela vzdal vývoj vlastní grafické architektury a bude spoléhat na AMD i v dalších generacích svých ARM platforem.
A nebude prý sám. Vedle SAMSUNG využije grafickou architekturu AMD RDNA 2 ještě další významný klient. Dohoda je prý již uzavřena, ale ještě nebyla oficiálně oznámena. Jde údajně o samotný Google. Zase tak velké překvapení to není, protože Google dal oficiálně jasně najevo, že spolupráci s AMD ve velkém, myslí vážně. Ale o tom až v dalším článku …
Každopádně pravý Radeon se tedy vrací do ARM SoC. Představení nové generace Samsung Exynos platformy, která nepochybně bude pohánět novou generaci špičkových Galaxy telefonů, tabletů a téměř jistě i počítačů, proběhne údajně v červenci (07/2021). A údajně by nemusela být jen pro SAMSUNG zařízení, firma má prý zájem nabízet tuto platformu i pro jiné výrobce a značky.
- AMD RDNA 2 je první univerzální architektura GPU v historii
Každopádně pokud se tohle podaří, AMD a jeho RDNA 2 GPU a architektura se stane první skutečně globální univerzální grafickou architekturou v historii. Tedy vedle klasických grafických karet pro PC, vedle integrovaných grafik v x86 CPU (od příští generace RYZEN 7000 APU) bude také na dalších platformách mimo x86 PC. Těmi už jsou obě hlavní konzole (SONY PS5 a Xbox X) a poprvé také ARM SoC platforma. A všechny tyhle produkty nezůstanou jen u této jedné generace, ale počítá se i s jejich evolucemi a dalšími generacemi postavenými kolem AMD technologií a platforem.
Tohle bude mít dalekosáhlé výhody a důsledky a stojí za to připomenout, že ani na PC trhu mnohem úspěšnějším (čti bohatším) společnostem Intel a NVIDIA, se se žádnou jejich technologií architekturou v takhle širokém záběru různých platforem, prosadit nepodařilo. A ne, že by se o to nesnažily. Intel ovšem své ATOM mobilní SoC dávno odpískal, NVIDIA s TEGRA také nezabodovala a zoufale se tak dnes snaží koupit si celou platformu ARM, aby tímto způsobem prosadila svůj vliv a své technologie, když to jinak nejde. A doufejme, že jí to nevyjde, protože NVIDIA by bez pochyb zničila ARM a jak otevřeně funguje dnes.
Je to skutečně zajímavý vývoj věcí, jak AMD, které funguje a podniká se zcela jiným stylem než Intel a NVIDIA, dokázalo dojít až sem. A to je prý jen začátek. Že by styl „jsme tu pro zákazníky a technologický vývoj“ byl sice méně finančně výnosný, ale dělal na některé větší dojem, než že „zákazníci a partneři jsou tu pro nás“, tedy styl, kterým fungují Intel a NVIDIA? Uvidíme. AMD se mimochodem tváří a v zákulisí to dává hodně najevo, že tohle je stále je začátek. A nové generace jejich produktů jako ZEN 4 a ZEN 5 na CPU poli a RDNA 3 a RDNA 4 spolu s CDNA 2 a CDNA 3 na tom grafickém, ukáží, co znamená technologický a výkonový posun. Vedle těchto připravovaných novinek jsou prý dosavadní celkem solidní produkty a generace AMD RYZEN a RADEON jen slabý odvárek. To zní dobře ;). Uvidíme, zda si AMD nevymýšlí a neskončí jako Intel u marketingového chválení se za 5% generační zlepšení a snahu přesvědčit všechny, že nemají dát na testy a benchmarky, ale dojem z technologií …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|