Strana 3 z 3
Tohle je zatím opravdu vše, co AMD o procesorech nové generace vypustilo. AMD hodně sází na modularitu, která by měla přinést hlavně rapidní snížení nákladů na výrobu a zlepšit přesnost a účinnost výroby. Pořád to všechno ale bude vyráběno jako jeden jediný čip. Osobně se domnívám, že ale AMD rozdělí výrobu jednotlivých částí právě na moduly, takže ten jeden kus křemíku bude vznikat sice možná na jedné lince, ale postupně. Ale to je jen můj odhad a opravdu nevím, jak to bude ve skutečnosti.
AMD Bobcat budou procesory, které se mohou objevit i v mobilních telefonech, nebo kapesních konzolích, kde by mohly být ty jednojádrové ultra úsporné modely. Rozhodně ale s Ontario procesory, což budou dvoujdárové modely, počítejte v Tabletech a netboocích, kde už znám i pár konkrétních modelů přístrojů, kde se v lednu 2011 na trhu s AMD Fusion potkáte ;). S nejvýkonnějšími modely, které budou tikat na vyšších frekvencích a tedy jejich spotřeba bude někde kolem 20-25W (celého APU i s grafikou), bychom se měly dočkat i v klasických notebookách. Nevylučuji ani čtyřjádrový procesory – tedy 4xBobcat modul na jediném kousku křemíku s DX11 GPU.
Procesory založené na architektuře Bulldozer, které budou nové ve všech ohledech, jsou pak určené pro mainstream na desktopu a samozřejmě i pro high end a servery. Jak výkonné budou? To nevíme. Sice se z minulých vyjádření AMD vydedukovalo, že by prý 16 jádrový Bulldozer měl být při stejné spotřebě o polovinu rychlejší proti 12 jádrovému současnému CPU, ale to není tak úplně pravda. AMD o výkonu zatím vůbec nemluvilo a je to spíše vyjádření ve smyslu propustnosti, díky konstrukčním úpravám. AMD bohužel neprozradilo tolik, aby se vůbec dalo z něčeho odhadnout nebo vydedukovat, jak to ve skutečných aplikacích bude výkonné. A to ani nemluvím o tom, že vůbec neznáme frekvence budoucích CPU, které navíc budou vyráběny 32nm, což samo o sobě může proti současným 45nm znamenat docela dost. Prostě a jednoduše, pokud někdo tvrdí, že je zatím zklamán, nebo nadšen, tak upřímně řečeno, nemá být z čeho.
Nevíme vlastně nic, podle čeho by se dalo usuzovat, jak na tom skutečné procesory budou. Bohužel AMD nám a celému světu prozradilo jen filozofii nové generace CPU a vlastní stavbu, ale nic o vlastním výkonu v praxi. Stejně tak bohužel stále mlčí ohledně přesné dostupnosti a jediným termínem, který uvádí je obecně rok 2011. Jestli v lednu nebo na konci prosince, to už neuvádí. Osobně na základě současných informací si myslím, že prvním skutečně reálným, ale stále optimistickým termínem, kdy by se do desktopu mohl nějaký Bulldozer podívat, je Červen 2011. Když zkrotím optimismus a budu vyloženě realista, tak řeknu, že někdy v září bude "den B".
Zdroj: AMD, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|