Ve včerejším článku, který se věnoval první části nejnovější odtajněné prezentaci o nových procesorech AMD, jsme si v podstatě zopakovali již dříve známé věci. Dnes ještě AMD odtajnilo další část materiálů, které už ukazují i určité funkční aspekty nové architektury procesorů. Podívejme se tedy ještě na pár nových informací a řekněme si, co vlastně ty nové procesory jsou a co mají přinést. AMD k novým CPU už mělo několik akcí a konferencí a upřímně řečeno, ačkoliv to vypadá, že ukazuje o nových CPU opravdu podrobné informace, není tomu tak. Stejně jako opravdu četné dotazy novinářů zodpovídá stylem, že odpoví, ale v podstatě nic konkrétního neřekne. Takže co vlastně o nových procesorech AMD můžeme říci?
AMD Bulldozer
Jak už víte ze včerejška, AMD Bulldozer je zbrusu nová architektura procesorů AMD. Jak moc nová a jak se liší proti současným procesorům? Hodně. Bulldozer až na pár funkcí je úplně jiná filozofie stavby procesoru. A největší změna od uvedení architektury procesorů Athlon.
Ze včerejška už víte, že nová generace procesorů AMD, to je modulární záležitost. A tím nemyslíme modulární, jako u současných CPU. Modulární znamená opravdu modulární. Základním stavebním kamenem procesorů jsou prostě moduly.
Ten modul je vlastně ten bulldozer. Jeden modul obsahuje dvě procesorová jádra. Každé z jader má vlastní L1 cache, ale větší L2 je již sdílena. V čem už budou proti současným CPU velký rozdíl, je to, že AMD novou generaci CPU cílí hlavně na celočíselné operace. Operace na plovoucí čárce bude vykonávat pouze jediná, pro obě jádra sdílená jednotka. Samozřejmě modul ještě obsahuje dvojici 128bit FMAC, což je 2x více, než u současných procesorů. A to je vše.
Modul Bulldozer tak nebude samostatně fungující CPU. K tomu aby to byl CPU, potřebuje ještě řadič pamětí a integrovanou logiku severního můstku a také velikou sdílenou L3, kterou budou nadále procesory AMD vybaveny, což je ten společný znak se současnou generací CPU. Z jednotlivých modulů se tak budou skládat procesory, základem se tak zdá být asi nejnižší, čtyřjádrový CPU. AMD ale může klidně poskládat 6-8-10-12-14-16 jader do jednoho CPU.
Jistě se ptáte, jak to tedy bude výkonné a jak to bude s tím vícevláknovým zpracováním. Bude tedy mít AMD Bulldozer 2 vlákna na jádro, jako současné Intel procesory? Z dřívějších informací se vydedukovalo, že by mít mohly, ale ze současných materiálů i toho, co AMD samo říká, že ne. Jeden dvoujádrový Bulldozer blok podporuje dvouvláknové zpracování. Procesor, který bude mít dva Bulldozer bloky, tedy bude mít 4 fyzická jádra a 4 vlákna. AMD tedy SMT technologii ala Intel nenasadí, ale pokouší se výhody více vláken dosáhnout jiným a podle AMD mnohem efektivnější způsobem – jednoduše posílením výkonu dvou hlavních vláken. Tím by se nemělo stávat, že by v neoptimalizovaných aplikacích bylo SMT dokonce na škodu a výkon snižovalo a i tam, kde je optimalizace udělaná, není ani zdaleka jedno vlákno u SMT rovno jednomu fyzickému jádru.
Podívejme se ale na to, co bude tvořit levnější nabídku AMD procesorů nové generace ...