Strana 2 z 3
Bohužel na internet pronikly první testy, které jsou záměrně klamavé, což někteří rádi uvítají. I když nevím proč si tolik přejí, aby AMD bylo údajně o 40% pomalejší než Core i7-2600K. Komu by to prospělo? Zákazníkům? Těžko. Mohu vás uklidnit, že AMD FX-8150 není rozhodně o 40% pomalejší než Core i7-2600K! Ty současné testy ukazují výkon jen v aplikacích, které testují jedno jádro, jsou to testy nepraktické nesouvisející s běžným užíváním CPU a třeba herní testy v 1024 rozlišení? Kdo to tak používá? Jinými slovy v podstatě o výkonu procesoru lžou. Nás zajímá výkon v běžném nasazení a běžných aplikacích, tedy tam kde to budeme všichni bez rozdílu používat.
Jak už jsem říkal dříve, v současné době bohužel na procesorovém trhu není žádná konkurence. Ona fakticky ani nikdy nebyla. Protože prostě nemůžete chtít po firmě, která má výrobní možnosti rovny jedné továrně a není schopna pokrýt ani 30% světových potřeb procesorového trhu, navíc s finančním obratem více než 10x menším než Intel, aby fakticky konkurovala firmě mnohonásobně větší. Intel, který vymyslel samotnou architekturu x86 a má jen na 32nm výrobní proces 4 továrny, má 11 miliard dolarů obrat a 4 miliardy zisku (AMD má 1,6 miliardy obrat a zisk 100 milionů) a jen do vývoje dá za 3 měsíce tolik, co AMD za celé 2 roky. To je prostě totální nepoměr a nejen na PC trhu asi neexistuje segment, kde bylo méně konkurenční prostředí sestávající se jen a pouze ze dvou značek produktů. Je opravdu s podivem, že AMD dokáže vůbec v nějakých segmentech Intelu konkurovat výkonem i vlastnostmi CPU. Pokud by totiž existovalo skutečné konkurenční prostředí, Intel by AMD dávno odkoupil, nebo ceny svých procesorů tak snížil a výrobu tak předimenzoval, že by AMD prostě nebylo schopné tomu čelit a skončilo by. To se ale nestane! Intel totiž sám má velký zájem na tom, aby AMD bylo a udržovalo si podíl kolem 20% na poli x86 CPU. Jednak sem tam AMD přijde s něčím, co Intel ve svém vývoji třeba neobjeví (AMD má vřelé a úzké vztahy s IBM) a tak funguje vzájemná výměna technologií, hlavně ale má Intel s kým se srovnávat a předně má klid od antimonopolních úřadů. A může také určovat svou cenovou politiku, aniž by byl napadán, že zneužívá svého monopolního postavení. Prostě AMD a Intel nejsou skuteční konkurenti, protože jimi být prostě nemohou. Skutečná konkurence na x86 poli neexistuje a nikdy neexistovala.
AMD je vlastně jen alternativou k Intelu, je to jen jiný přístup k x86 procesorům Intel. Obě firmy mají jasně rozdělný trh. AMD není architekturou a možnostmi svých procesorů nijak horší, samozřejmě někdy se věci povedou lépe – jindy hůře, ale jsou segmenty, kde AMD nabízí trochu více a segmenty kde zase Intel je vpředu. AMD ani nemůže soupeřit s Intelem všude, protože to prostě naráží na finanční možnosti vývoje a hlavně na omezení výrobních kapacit, které jsou nesrovnatelné mezi oběma společnostmi. V minulosti se AMD podařilo Intel překvapit, protože prostě navrhlo x86 procesor s lepší architekturou. Vzpomeňme na Athlon64 a Athlon64 X2 proti Intel Pentium 4. Tam prostě Intel šlápl vedle. Ale poučil se z vlastních chyb a hlavně i inspiroval u AMD a současná generace procesorů, na té změně, která přišla u Pentia M, stále staví.
Velcí optimisté tak čekají, že se AMD po těch letech podaří situaci zopakovat a Bulldozer si vyšlápne na Intel. Ale jak už jsem řekl mnohokrát v uplynulých 2 letech, to se prostě nestane! Pravděpodobnost, že by se podruhé zopakovala tak nečekaná situace, je velmi velmi malá. Intel už podobnou chybu nepřipustí a AMD už dávno nepodceňuje. Ba naopak jej pozorně sleduje a mnoho věcí, které dříve mělo jen AMD, myšleno prvky architektury (např. Integrovaný paměťový řadič, rychlá vnitřní sběrnice a další), Intel postupně zařazoval do svých procesorů už vyladěné se svým přístupem. Prostě Intel je mnohem pozornější než v minulosti. Další věcí, která se liší, jsou možnosti obou firem. Rozdíly, zejména na poli výroby, jsou ještě větší, než dříve. Intel je s velkým přehledem největším výrobcem mikroprocesorů na světě a to je dnes už obrovská oblast s velkou konkurencí a zcela jinými skutečnostmi než před pár lety! 10% čipů, co se za rok vyrobí je z jeho továren a ty jsou opravdu jeho! AMD je maximálně tak desetinové, navíc nemá ani vlastní továrny. Prostě bylo by to opravdu obrovské selhání na straně Intelu, kdyby v současné situaci na jeho x86 architektuře, dokázal někdo vyrobit po všech stránkách lepší procesor.
Tím nechci nijak devalvovat nebo omlouvat AMD, prostě musíme být realisti. AMD si také nevede, co se týká srovnání výkonu a možností procesorů ve srovnání se současnými modely Intelu, vůbec špatně. Ať už je to AMD Brazos vs Intel ATOM, nebo AMD Llano vs Intel Core i3-2000/5000. Ale jakmile přijde řeč, na výrobní možnosti, nemůžeme prostě o srovnatelných konkurentech hovořit. To se asi nejvíce projeví právě u nejvyššího segmentu procesorů, kde vynikne právě tento propastný výrobní rozdíl.
A jaký tedy bude AMD Bulldozer?
|