Strana 3 z 3
- AMD Bulldozer 12.10.2011 na startu
V podstatě bych mohl okopírovat svůj starší článek (omlouvám se těm, kteří cítí újmu, že tu znovu povídám něco, co už dříve trochu jinak řečeno bylo), protože co jsem říkal dříve, to platí dnes do puntíku a už to asi víte, protože první čísla a srovnání již pronikají na veřejnost. Ta čísla, která já a mnozí další, co se prostě těmito věcmi zabýváme dnes a denně a máme k těm informacím přístup, známe už řadu měsíců.
V každém případě cílené pomlouvací kampaně, typu Bulldozer je propadák apod. opravdu nebyly na místě a ani pravdivé, protože Bulldozer prostě není propadák a není rozhodně slabý procesor se špatným poměrem cena-výkon jako alternativa ke Core i5/7 -2000.
V případě procesorů AMD vs Intel se nebavíme o vyrovnaných soupeřích jako je AMD a NVIDIA na poli GPU. AMD a NV jsou velikostně rovnocenné firmy s podobnými finančními a vývojovými zdroji, které hlavně, své čipy nevyrábí. Jejich čipy se dělají identickým výrobním procesem na identických strojích ve stejné továrně společnosti TSMC. Ty se tak dají rovnocenně srovnávat po všech stránkách. Ale AMD a Intel? Když pomineme nesrovnatelná zázemí a výrobní možnosti obou firem, je tu i fakt, že obě 32nm výroby obou společností jsou odlišné. Hlavní rozdíl však spočívá v tom, že 32nm se AMD procesory začaly vyrábět teprve v březnu letošního roku (2011)! Intel už ale vyrábí 32nm CPU od konce roku 2009! AMD Bulldozer není je první generace procesoru na nevyladěném 32nm procesoru, zatímco Intel Core i5/Core i7-2000 je vyladěná druhá generace 32nm procesoru na vyladěné 32nm výrobě. Těžko tedy mohou být srovnatelné a to je zásadní věc, která zásadním a dominantním způsobem srovnání a samotné možnosti obou procesorových řad ovlivní. Tenhle 1,5 roční náskok Intelu ve výrobě a možnosti té výroby je tím, co rozhoduje celý souboj.
V každém případě platí, co jsem říkal, AMD FX budou konečně tím, co nám dnes chybí. Alternativa výběru k procesorům Intel Sandy Bridge! AMD nemělo ambice soupeřit s Intelem v High endu, protože to je dnes záležitost 1-2% trhu, něco co vás na vývoji stojí hromadu peněz, ale jako business je to spíše koníčková záležitost, než něco co vydělává peníze. Intel si na tomto poli investice dovolit může, AMD ne. High end je tak vyhrazen Intelu a to pouze jeho X58/X79 platformě. S tou se AMD utkává pouze v oblasti serverů, kde jsou základy těchto platforem a AMD tam k nim má alternativu. Na desktopu jako takovém AMD míří jen na cenový segment pod 300 dolarů a tedy nejdražší mainstream, ale pořád jen mainstream.
Sliboval jsem, že FX Bulldozer v některých ohledech i předčí výkon Intel procesorů včetně Core i7-900! A to platí! Jak jsem vždy dodával, rozhodně to nebude v celkovém a tedy průměrovém srovnání ve více aplikacích. Situace mohla být ještě lepší, kdyby se 32nm výroba povedla trochu více. Ale to se nepovedla a tak jsou první FX procesory zhruba o 15% slabší, než být mohly a měly. Prostě současný stav 32nm výroby GF neumožňuje nasadit vyšší frekvence, což je klíčové, protože strategie menších jader ve větším počtu právě počítala s tím, že menší jádro bude snadněji dosahovat vyšších frekvencí a pospolu tedy vyššího výkonu.
Hlavní věcí u mainstreamového procesoru je ale dobrý poměr cena-výkon. A v tomto ohledu by nás FX procesory od AMD zklamat rozhodně neměly. Ačkoliv se určitě bude často objevovat srovnání Core i7-2600K a AMD FX-8150 jako dvou i pro OC odemčených procesorů, ve skutečnosti se tržně o konkurenční modely nejedná. Zatímco Core i7-2600K stojí 315 dolarů, tak FX-8150 je jen za 245 dolarů! A to je rozdíl 70 dolarů (téměř 30% ceny). Česky vyjádřeno, zatímco za Core i7-2600K zaplatíte 7000 korun vč. DPH, za AMD FX-8150 to je jen 5500 korun včetně DPH a to je 1500 korun rozdíl, což je skoro polovina ceny kvalitní základní desky (třeba ASUS Sabertooth 990FX). Samozřejmě Core i7-2600K bude celkově výkonnější, ale také za to platíte, těžko ale tvrdit, že FX-8150 je slabý procesor a nějaký propadák, jak někteří hloupě omílají. Občas mám pocit, že podle některých je FX Bulldozer procesor s výkonem někde na úrovni Atomu, za cenu Core i7 :D. Co je tak strašného na tom, být s cenou o 30 % nižší o 20% (reálné aplikace a hry) v průměru slabší? Navíc u segmentu, kde je výkonu více než dost. Za takovou cenu opravdu slabý není, což ukazují i první recenze a cenově konkurenční Core i5-2500/2500K s ním budou mít dost práce – a řekněme si na rovinu, procesorů na cenové hladině Core i5 – 2500 se prodá mnohonásobně víc než Core i7, takže o to více lidí bude nadšeno, že má možnost volby, která dnes prostě už delší dobu není. Navíc je tu ještě nižší model na nižší frekvenci FX-8120, který ale má 8 jader/vláken a možnost OC. Stojí ale dost pod 5000 korun.
Samozřejmě zajímavé bude i srovnání s Phenom II procesory, zda se na FX vyplatí přejít apod. V každém případě mohu předem říci, že s tím přechodem bych, pokud máte slušné X6, nechvátal, což se ale dalo čekat. Málokdy se majitelům top modelů starší generace vyplatí přecházet na modely nové generace, protože ty výkonově nebývají o moc nějakým zásadním způsobem rychlejší – což v posledních letech umocňuje to, že obecně je dávno procesorového výkonu pro běžné věci více než dostatek. Pokud ale někteří uvažují směrem, že by nově při koupi nového PC dali Phenom II procesorům přednost před FX, protože si myslíte, že Phenom II budou jako starší modely za dobré ceny a zlevňovat, tak řeknu rovnou, že žádné zlevňování nás nečeká. Procesory Phenom II už se nevyrábí, poslední dodávky dobíhají a dokonce se jich nedodá ani tolik, kolik jich bylo objednáno. Phenom II X6 prostě už nebudou. Tím máme celou situace s výběrem mezi Phenom II a FX vyřešenu.
Tím hlavním, co od FX procesorů ve srovnání s Phenom II čekáme, je zlepšení výkonu v moderních multijádrových aplikacích, kterých kvapem přibývá a hlavně zlepšení efektivity na poli poměru výkon-spotřeba. Na tomto poli má právě díky vyladěné 32nm výrobě Intel se svými procesory obrovský náskok a Bulldozer by měl náskok Intelu výrazně stáhnout. Jinými slovy AMD FX-8000 by měly nabídnout minimálně stejný, nejlépe ale o něco vyšší výkon (hlavně v multijádrových aplikacích) s nižší spotřebou než dosavadní modely AMD Phenom II. A co je nejlepší z hlediska nás zákazníků, že to vypadá, že ne za o moc vyšší cenu!
Už za 3 dny (12.10.2011) se dozvíte, jak to tedy je s výkonem FX procesorů. V den vydání procesorů by i na našem magazínu měla vyjít recenze se vším všudy. Uvidíte, že rozhodně nebudou nové procesory žádným zklamáním, pokud jste tedy nečekali zázraky a zcela ignorovali fakta a možnosti obou společností a situaci, hlavně na poli financí a výroby. Pokud jste četli DDW, nemůžete být zklamáni, protože jsme vás o reálných možnostech těchto procesorů informovali. Samozřejmě jako obvykle se nejoptimističtější varianty nenaplní, to je ale snad u každé komponenty. Rozhodně se však také nenaplní scénáře s propadákem apod., jak to někteří, nevím proč, malují už pár měsíců.
AMD Bulldozer bude přesně tím, co jsem říkal. Zajímavou alternativou k procesorům Sandy Bridge, které doposud alternativu ani konkurenci prostě neměly. A hodně nám to chybělo. Svou pozici na trhu si ale musí vybojovat a rozhodně jej nikdo nebudeme doporučovat jen proto, že AMD je malé a Intel větší. Jde hlavně o poměr cena-výkon a AMD musí nabídnout buď lepší výkon, nebo nižší cenu. Nic nebude mít zadarmo. Zatím to ale rozhodně nevypadá, že by Bulldozer byl slabý a za danou cenu nebyl zajímavý.
Zásadní věc, vykašlete se na benchmarky a pseudo testy a umělé podmínky, nás, i vás zajímají testy ve skutečných aplikacích a tak, jak je používáme. Takže jak už jsem napsal dříve, nějaké Aida, sissofty, wprime a SuperPi jsou sice pěkné, ale k ničemu a raději se podíváme na výkon ve hrách v 1920x1200 8AA, skutečných programech (WinRar, Photoshop, Word, trueCrypt …) a hlavně na to jaký je výkon, když se těch pár aplikací spustí najednou, jak ostatně naše procesory dnes a denně používáme.
Tím jen chci naznačit, že mnoho serverů do výsledků motá i aplikace, které s praktickým užitím CPU v běžných PC nemají pranic společného včetně herních testů v rozlišením nižší než 1080p a nízkých detailech a ještě víc idiotů na jejich základě dělá nějaké závěry. Procesory otestujeme tak, jak leží a sedí (i s Turbo) v aplikacích tak, jak je používáme. Protože už vím, jak to s tím výkonem je, zajímalo by mě, kde někteří berou ty hlody o slabém a nekonkurenceschopném výkonu :).
PS: předem varuji, že pokud chcete hanobit, nebo a naopak velebit AMD (či Intel), tak to nedělejte. Nepotřebuje to. AMD Bulldozer FX jsou prostě dobré procesory a stejně jako procesory Intel lepší ani horší vaší flame diskusí nebudou. Značka nerozhoduje, rozhoduje pouze výkon, cena a vlastnosti, i když jsou podmínky jejich vzniku tak nesrovnatelné. Stejně tak se omlouvám těm, kteří se cítí dotčeni, že podobný článek už jsem před několika týdny vydal. Prostě jsem považoval za nutné některé věci upřesnit a zopakovat, abychom byli v obraze. Číst to nemusíte - nenutím vás, ale pak se nevyjadřujte a také mi nepodsouvejte něco, co jsem udajně řekl a neřekl, když to ani nečtete.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|