Strana 1 z 2
- AMD Bulldozer FX procesory v českých obchodech
– Co koupit? Intel nebo AMD?
Dokončuji samozřejmě očekávaný přehled sestav, kde již všechny novinky budou zahrnuty. Už jsme vám přinesly podrobné testy nejvýkonnějšího modelů řady AMD FX a určitě lze říci, že to není žádný slabý procesor, navíc se jeho výkon bude zlepšovat s tím, jak bude přibývat aplikací, které využijí více jader, nových instrukcí a obecně jeho architektury, která rozhodně ukazuje svou sílu. Už dnes si výkon FX v mnoha náročných aplikacích si nezadá s nejvýkonnějšími procesory na trhu a jistě to není náhoda. Jenže je tu stále mnoho soudobých aplikací, které optimalizace nemají.
Každý pořádný recenzent také procesory Bulldozer nijak neodsoudil, to dělají jen hlupáci. Mnozí si totiž uvědomujeme, že je logické, že většina soudobých aplikací nemůže využívat výhod, které architektura Bulldozer nabízí. Ostatně je zcela odlišná od té, kterou tu máme v podobně procesorů Intel Core nebo AMD Phenom. Ty samozřejmě pro současné aplikace jsou stvořené, dokonale optimalizované atd. Dělat z Bulldozeru propadák může ale jen neinformovaný blb bez nadhledu a rozhledu. Zkušenost a historie nás ostatní naučila, že aplikace a software nejsou věc neměnná. Když si vzpomeneme na procesy typu Athlon64 X2 nebo Phenom I, taky ty také při svém vydání měly problém, jelikož jejich hlavních výhod soudobé aplikace nevyužívaly. Jenže stačilo pár měsíců, pár updatů a bylo všechno jinak. Jak tedy můžeme vědět, že se za půl roku za rok neobjeví celá řada aplikací, včetně her, které již budou využívat výhod architektury BD, podporu nových instrukcí atd. je nám také doufám jasné, že i Intel nezůstane u současné architektury procesorů navěky a po Ivy Bridge, což je zmenšený 22nm Sandy Bridge, dorazí v roce 2013 něco zcela nového na zcela nové architektuře, která třeba může mít s Bulldozerem vícero společných prvků
Bulldozer tak v testech rozhodně nezazářil, to si řekněme narovinu, čekali jsme asi trochu více vzhledem k ceně i spotřebě, ale je to tím, že ten výkon je prostě nevyrovnaný podle toho, jak moc je aplikace náročná a optimalizovaná a využívá nových technologií. Jak správně drtivá většina recenzentů konstatovala, výkon sice není nejlepší, ale rozhodně není špatný - kámen úrazu je neodladěná 32nm výroba - samotná architektura vypadá dobře, ale měla těžit hlavně z vysokých frekvencí, které nakonec tak vysoko nemohly, kvůli jalové výrobě. A to, že BD dokáže fungovat na výrazně vyšších frekvencí je všeobecně známo. Bohužel, hlavní rozdíl mezi AMD a Intelem jsou ve výrobních kapacitách i výrobních možnostech. Intel má přeci jen 1,5 roku náskok na 32nm, proti AMD a to jen tak nesmažete. Propadák to tak rozhodně není, a další půl rok-rok vylepšování výroby, revizí, či samotné architektury (PileDriver) a hlavně vývoje na poli softwarů ve formě updatů a přímé podpory procesorů a jejich nových funkcí, teprve ukáže, jak na tom Bulldozer FX skutečně je.
Jenže, co bude, vám opravdu nejsem v tomto případě schopen přesně říci ani zaručit, to asi nikdo. Stejně tak je tu možnost, že BD a AMD prostě problém 32nm výroby nevyřeší a svůj potenciál bude hledat déle. Mě, stejně jako vás nyní ale zajímá, co si pořídit teď a v tuto chvíli za platformu pro naše PC. Nás samozřejmě sice těší, že BD architektura je zajímavá se slušným potenciálem, který v některých aplikacích dokáže vyniknout i nad Core i7, ale co ten zbytek? Obecně totiž lze říci, že jakmile je aplikace optimalizovaná na méně než 4 jádra/vlákna (lépe ale 6), má BD dost problém, protože jak víme, jeho jádro se zdaleka nevyrovná síle jádra Phenom II nebo Core i5/7. Jenže aplikací běžných i herních, které mají optimalizace právě třeba jen na 2-4 jádra je drtivá většina. Svou roli začínají hrát ale i specializované instrukční sady AVX, AES a další. Ty však nemá každý procesor.
Asi si říkáte, že by možná s uvedením FX procesorů AMD mohlo zlevnit Phenom II v rámci výprodejů. Zklamu vás. AMD už není schopno ani splnit nasmlouvané dodávky. 45nm Phenom II procesory už se prosti stejně jako Athlon II nedělají. AMD má totiž jedinou továrnu, ve které vyrábí všechny své procesory. Jenže tu muselo předělat na 32nm a tak 45nm výroba prostě už není. Bohužel se tak po posledních Phenom II procesorech jen zapráší a další nebudou. Zůstanou jen LLano A4/6/8 procesory, které tvoří 60% odbytu AMD a Bulldozer procesory s podílem 25%, ve kterém ale minimálně polovinu tvoří serverové modely včetně 16jádrového monstra. Zbytek platformy AMD tvoří malé 40nm FUSION Brazos, to se ale dělá u TSMC. Takže jediná 32nm továrna AMD vyrábí dva rozdílné čipy. Intel, ten je v pohodě, ten má na Core i5/7 (mobilní i desktop) a jejich serverové Xeon verze, hned čtveřici 32nm továren. Co se tedy bude dít?
Doporučuji nyní následující …
|