Za pár hodin konečně vyprší embargo a nová generace procesorů AMD přijde, tady je pár slov.
Protože už je opravdu krátce před vypršením embarga, dovolím si říci pár slov:
Už pár dní kolegové dodělávají na nejnovějších Biosech a v nejnovějších verzích testů všechna ta srovnání atd. Samozřejmě při tom zkoumáme i prvky architektury nového procesoru a jeho silné a slabé stránky. Zatím vám v tuto chvíli nesmím nic konkrétního ukázat nebo prozradit, ale řeknu tohle:
Pamatujete si vydání Athlon64? Pamatujete si vydání Athlon64 X2? Pamatujete si vydání Phenom I? Všechny tyhle procesory byly revoluční a všem se velká část uživatelů při jejich vydání smála: „K čemu 64bit instrukce, k čemu 2 jádra, k čemu nativní čtyřjádro?“ A chvíli na to Intel začlenil 64bit Instrukce AMD do svých CPU a 64bit SW je dnes normální věcí. Stačilo pár měsíců a nové verze softwaru vč. her dvoujádrové CPU využíval, a za rok už byla jednojádra na cestě do hrobu. Nativní čtyřjádro, tehdy risk a šílenost. Dneska? Nic neobvyklého. A můžeme pokračovat dalšími technologiemi a prvky ve stavbě CPU, se kterými AMD přišlo a které byly revoluční – integrovaný řadič pamětí, integrovaná rychlá centrální komunikační sběrnice atd. Všechny tyhle prvky ale dnes mají nejen procesory AMD ale i procesory Intel. A nyní přichází Bulldozer.
A už nyní jsme si jistí, že tohle je další opakování historie. A to ve všech ohledech. Opět nechybí řada těch, kteří už všechno „vědí a ve všem mají jasno“ a označují BD za propadák, se slovy: „k čemu 8 jader, podívejte se na výkon toho jednoho jádra“ atd. Prostě jsou to ti samí, co tvrdili podobné věci u předchozích generací procesorů. Nepoučitelní. V jedné věci se ale BD přeci jen od minulých novinek AMD liší. Dnes už máme software, který je schopen využít jeho výhod a zcela moderní koncepce, co nabízí. A to nikoliv benchmarky, ale běžné aplikace, běžný software, kde na výkonu procesoru skutečně záleží.
- Pár věcí než začnete číst recenze:
V minulých dnech a týdnech jste slyšeli hodně, viděli i některé údajné testy atd. Zkrátka mnozí už si udělali obrázek a dokonce vynesli soudy. Doporučuji vám všechno zapomenout a zítra se pečlivě začíst zejména do pasáží, popisující určité aspekty architektury z hlediska toho, na co cílí a výkon zejména v moderních aplikacích nejen optimalizovaných pro více jader, ale také využívající moderní speciální instrukce jako AVX, AES apod. Chci vás varovat před několika věcmi:
1, teoretické testy zaměřené na výkon 1 jádra – to je problém, když na rozdíl od Core i5/7 nebo Phenom II není základem Bulldozeru 1 jádro, ale 1 modul (a ten má 2 jádra-2vlákna). Přesto mnozí srovnávají půl základu BD s celým základem Core i5/7 nebo Phenomu a vůbec jim to nepřijde divný. Problém je i v tom, že aplikace testující výkon 1 jádra-vlákna samozřejmě s modulovou architekturou BD nemohly počítat.
Na čistě výkon 1 jádra se tak vůbec nemá smysl dívat, jelikož to vzhledem k architektuře není srovnatelné. Hlavně to ale nemá s praktickým užíváním procesoru dnes nic společného. Žádná aplikace, kde je výkon procesoru žádoucí, dnes není neoptimalizována na využití více jader. Stačí, když si pustíte Windows 7, v pozadí máte puštěné aplikace, k tomu si pustíte pár náročnějších a laskavě se podívejte, kolik a jak používáte jader třeba u dnes běžného čtyřjádra. A hele ony ty 4-6-8jádra se normálně využijí. Úplně ignorujte SuperPi, které používá instrukce x87 a nebyl aktualizován už 16 let a nemá s moderními aplikacemi co dělat. Klidně ignorujte i Wprime, SisSoft Sandra, Aida64 a další, protože ty aplikace prostě nemají reálné použití.
2, soustřeďte se na aplikace a nastavení, jak naše procesory používáme. Chceme výkon v programech jako komprimace a dekomprimace dat, takže WinRar, 7zip. Chceme výkon v grafických aplikacích, Takže Photoshop, 3DSMax. Tyhle aplikace jsou pravidelně aktualizovány, mají podporu více jader i nových instrukčních sad. To samé se týká i audio-video programů POVRay, X264 apod. No a samozřejmě hry. Dnes přibývá titulů, které mají optimalizace pro vícejádra a dávno to nejsou jen 2 nebo 4. Doporučuji sledovat hlavně moderní tituly, jako Battlefield3, Dirt3, DeusEx HR, RUSE atd. Všechny tyhle hry využívají maximum prostředků a dá se předpokládat, že takových her bude přibývat. Samozřejmě vás zajímá výkon v nastaveních, ve kterých ty procesory používáme, tedy s výkonnou grafikou a v minimálně 1920x1200 4-8AA/16AF. Také chcete znát výkon v CrossFire které v kombinaci s takto výkonnými CPU je normální a Eyefinity.
Pozor zkrátka na testy, kde budou ukazovat výkon v neaktuálních aplikacích v nesmyslných nastaveních.
3, Pozor na testy s podivně vysokou spotřebou procesorů AMD FX. Dotyčný recenzent nepoužil správný BIOS desky s funkčními úspornými funkcemi u procesoru. Vůbec s BIOSy je to celkem potíž, všichni výrobci desek ladí jak o závod a v současné době spousta AMD 900 desek prostě nemá vyladěné biosy pro FX procesory (natož desky AMD 800). To se bude v následujících dnech a týdnech rychle měnit. AMD rozesílalo BIOSy, různých verzí, a některé byly zaměřeny na taktování a v těch nejedou úsporné funkce, jak by měly. Tak pozor na to.
No co říci závěrem, snad jen tolik, že AMD FX-8000 zítra nemá šanci ukázat zdaleka celý potenciál. Ale jestli si vzpomínáte na Athlon64 nebo Athlon X2 ale i Phenom I, tak to bylo podobné. Za půl roku za rok ale bylo všechno jinak. U Bulldozeru AMD za půl roku vyladí 32nm výrobu, následovat bude lehká optimalizace architektury (PileDriver). Mezi tím se ale také objeví nový software a updaty s podporou nových instrukčních sad ale i dalších věcí. Dorazí i nový Windows 8, který bude modernější a bude umět některé aspekty architektury AMD Bulldozer využívat. Jinými slovy zítra nikdo na světě nebude moci vlastně udělat závěr a říci, jaký ten Bulldozer vlastně je. Zítra vám jen ukážeme, jaký má první procesor na této architektuře výkon v současné době v současných nejmodernějších verzích běžných aplikací a jestli se vyplatí – nevyplatí koupit.
Samozřejmě nebudou chybět provozní vlastnosti a také něco o taktování, kdy náš kousek zvládá frekvence 4,7GHz se vzduchem stabilně a přes 5GHz jde s vodou. Ale nijak podrobně to nestihneme. Kompletní testovací sestavu jsme totiž díky logistickým zdržením dali dohromady až v pondělí. Takže stále testujeme, takže doufejme, že to během dopoledne, či kolem poledne (12.10.) dotáhneme až k vydání.
Každopádně historie se zdá se opakuje, i když s malými rozdíly. Bulldozer je ve stejné pozici, jako Athlon64, jenom tady jaksi chybí Pentium4 od konkurence. Současné procesory Intel Core i5 a Core i7 Sandy Bridge jsou, a to se určitě shodneme, jedny z nejpovedenějších v jeho historii a situace s Pentium4 vs Athlon64 se tak logicky nemůže zopakovat. Jak už jsem řekl dříve, tím, co situaci a srovnání dnes nejvíce ovlivní, je 32nm výroba, kdy Intel má obrovský 1,5roční náskok a druhou generaci 32nm CPU na trhu. To je něco, co se prostě ničím nedá okecat, nějak zamaskovat ani vyvážit. Výroba je prostě základ. Ale i tak není FX na tom špatně, zvlášť když si vezmeme, že je to skutečně jen začátek a ještě si určitě vzpomínáte, jak AMD vyladilo 65nm a 45nm výrobu. Třeba u 45nm byste taky při vydání neřekli, že bude existovat Phenom II X6 se stejnou spotřebou, jako Phenom II X4, a přece. U Bulldozeru FX to nebude jiné …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|