Ačkoliv jsou vůči nové AMD architektuře někteří skeptičtí, potenciál jasně ukazuje …
Výkony procesorů AMD FX komplikuje v současnosti několik věcí. Jedna z nich je rozhodně fakt, že málokterá aplikace je optimalizována a využívá systémových prostředků správně. Už jsou ale aplikace, které to dokáže a v nich AMD FX podává velmi dobrý výkon. Zásadní věcí je ale zatím 32nm výroba u GlobalFoundries, která není zdaleka ve stavu, ve kterém by měla být. Procesory FX tak musely vyjít s nižšími frekvencemi, což je ale problém, protože celá architektura duálního jádrového modulu co by základu tohoto procesoru, spoléhá právě na schopnost dosáhnout a využít vysokých frekvencí. Současný stav 32nm výroby ale neumožňuje hnát u FX procesorů frekvence tolik nahoru.
Ačkoliv se může 3,5GHz zdát někomu hodně, FX měly tikat na frekvencích kolem 4GHz při stávající spotřebě. To se ale vinnou výroby nedaří. Taktování nových procesorů ale jasně ukazuje, že architektura má obrovský potenciál, pokud jde o dosahování vysokých frekvencí, který doposud žádný jiný běžný desktopový, či mobilní procesor na trhu neukázal. Jistě víte, že nedávno se podařilo AMD FX Bulldozer vyhnat na frekvenci 8,4GHz a stanovit tak bezprecedentní rekord. Ten už byl ale překonán a aktuálně vylepšen na 8,46GHz.
Samozřejmě mluvíme o extrémním taktování v laboratorních podmínkách, které ale přeci jen odhaluje schopnosti této architektury velmi dobře. Frekvence je nadále alfou a omegou výkonu u každého procesoru. Potenciál nová architektura tedy má a jak jsem již napsal v recenzi modelu FX-8150, současné modely FX rozhodně nejsou špatné a rozhodně nejsou slabé procesory, jejich efektivita i výkon je zhoršen zejména špatným stavem výroby a neefektivním a neoptimalizovaným návrhem, což ale nebude (doufejme) platit věčně. Samotná architektura nevypadá vůbec špatně a jsou aplikace, kde funguje, a když vezmeme v potaz, na jakých frekvencích měly FX původně běžet, vůbec to není špatná pozice. Za půl roku-za rok, kdy budou, doufejme problémy výroby trochu vyřešeny a přibude aplikací optimalizovaných a správně využívajících možností této architektury, bude hodnocení těchto procesorů docela jiné. Současné FX modely v současné době a cenové situaci jsou sice horšími procesory než soudobé Intel Core i5/7-2000, ale samotnou architekturu nemůžeme hodnotit natož odepisovat, zvlášť když řada aplikací i potenciál vysokých frekvencí ukazují velký potenciál. Opět musím zopakovat, že modely jako Athlon X2 či Phenom I na tom nebyly s využitím o nic lépe, zejména Phenom I byl výrazně v horší pozici a horším stavu než FX Bulldozer.
Jako zákazníci potřebujeme, aby AMD samozřejmě udělalo vylepšení co nejdříve, protože do té doby Intel nebude mí důvod hýbat cenami apod. Potřebujeme konkurenci výběru, ať už si jdeme koupit procesor AMD nebo Intel. Doufejme, že AMD zjevný potenciál Bulldozeru přetaví v nějaký zajímavý FX procesor co nejdříve …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|