Společnost AMD odtajňuje první část informací o nové architektuře svých procesorů.
Jak jistě víte, současné procesory AMD Phenom II stále staví na letité architektuře K8 ačkoliv jsou sami označené jako K10.5. Pro rok 2011 chystá AMD nejen 32nm výrobní proces, ale hlavně zbrusu novou procesorovou architekturu. Nyní se objevuje prvních pár zajímavých informací přímo od AMD, které budou ještě upřesněny.
Zhruba v polovině roku 2011 se představí desktopová platforma AMD Scorpius jejíž součástí budou právě nové 32nm procesory AMD Bulldozer, které nesou přímo označení ZAMBEZI. Tyto procesory budou mít 4-8 procesorových jader a až 8MB sdílené L3. Budou mít výhradně podporu DDR3 a to nativně 1866MHz pamětí. Součástí nových procesorů bude i technologie APM Boost, což si zatím novináři vykládají jako alternativa funkce Intel Turbo Boost, tedy automatické přetaktování jednoho z jader při určitých podmínkách. Nicméně jak už je tomu i u současných procesorů AMD, taktovat se budou všechny části procesoru na sobě nezávisle. V souvislosti s novými CPU se mluvilo i o technologii vícevláknového zpracování a tak čekáme na potvrzení nějaké technologie v tomto směru. Nedávno se také mluvilo o tom, že nový operační systém Windows 8, který je plánován zhruba za 2-3 roky, bude mít podporu 128bit, tím pádem by nová generace procesorů AMD měla být 128bit, takže i v tomto směru se čekají nějaké informace. Uvidíme, co AMD ještě pustí ven.
Jistě také potěší informace, že nové procesory budou kompatibilní s paticí AM3r2 a zatím to vypadá, že tím pádem budou opět kompatibilní i se současnými paticemi AM3 a AMD chce držet svou strategii, kdy nové procesory jsou vždy kompatibilní i se starší generací patic. Potvrzena je podpora nových procesorů u čipových sad AMD 890, které se objeví příští rok spolu s procesorem AMD Phenom II X6.
Jako první 32nm procesory se už v Q1 2011 dostanou na trh serverové procesory AMD založené na architektuře Bulldozer, které by měly být kompatibilní s novou serverovou platformou, která se představí už za pár týdnů. Desktop a mobilní segment budou následovat v Q2-Q3 2011. Do té doby budou na trhu současné modely AMD Athlon/Phenom II X2/X3/X4/(X5?)X6, které budou vyráběny 45nm. Jak také víte, AMD chystá na rok 2011 uvedení první generace procesorů s integrovanou grafikou, nejedná se ovšem o řešení dvou čipů vedle sebe, které nasadí Intel na procesorech Core i3 již velmi brzy, kdy je procesorové jádro 32nm a vedle něj sedí 45nm grafické jádro. AMD FUSION je jediný čip, který zastává jak úlohu procesoru, tak grafického jádra – odtud název FUSION.
Na 32bit můžeš použít max.4GB RAM, u 64bit můžeš použít 17179869184TB RAM, takže u 128bit je použití větší RAM zbytečné, což mě dovedlo na myšlenku, že by se se 128bit adresou mohlo každé jádro adresovat na svojí RAMku.. tím že by se 128bit rozdělilo na 4 dílky (u 4-jádrového CPU), každý dílek by patřil jednomu jádru, který by používal svých 32bit. Tak by u 4-jádrového procesoru mohlo každé jádro použít vlastní 4GB modul jen pro něj. Ha! To už se v tom případě těším na 256bit čili paralelizace jak řemen. A nebo taky ne
Hm a k cemu by to prosimte bylo? Vykon by to mozna neztracelo pri serverovym pouziti pro spousty samostanejch procesu. Ale kdyz bys mel 1 vicevlaknovej program tak ti system rozhodi vlakna po jadrech a budes muset resit kopirovani ramky atd.. (ve vicejadrovejch procesorech nebo multiprocesorovejch systemech s CACHE na procesoru. I kdyz maj multiprocesorovy servery ke kazdymu procesoru vlastni pamet, stejne se RAM adresuje jako celek ne jako nekolik nezavyslejch bloku)
vyjde z toho nezmysel, pretoze ms nie je schopny vypustit 32bit z ponuky, pochybujem ze vyda 128 tak skoro.
navyse samotny ms povedal ze len skusaju a testuju nieco ako prekladac z 64 na 128b, nie ze pisu cely win v 128, cize vsetci kludne skludnite hormon, je to nezmysel.
a AMD urcite nebude mrhat peniazmi na 128b, ked to ma odvazim sa povedat nulove uplatnenie [a to vratane serverovych nasadeni, kto potrebuje 128, tak si taky zozenie - ultrasparc alebo co je 128bit]
Osobne vubec nechapu k cemu by 128bit bylo. Omezeni pameti uz je irelevantni. A prinos 64b->128b by byl uplne stejnej jako 32b->64. V nekterejch ne uplne beznejch aplikacich je to znat a to je tak vsechno. Vetsi cely cisla se daji bez problemu pouzivat tak jako tak (i kdyz z postihem na vykon). Prinos pro bezneho uzivatele by to melo naprosto nuovej.
No drzim palce AMD nech mu to s Bulldozerom výde... viem že čosi ako Athlon64 sa im asi nepodari, ale nech to nema porodne muchy ako Phenom, i ked to nebola zbrusu nova architektura...
Scorpius, který je Bulldozer, který je Zambezi...
AMD opravdu má problémy s marketinkem. Myslím, právě do skupiny marketinku se tam odkládají příbuzné vedení.
Nic proti AMD ale naskok intelu uz v zivote nemuze dohnat ani s podporou arabu na velbloudech.
gratuluji AMD bude met za 2-3roky to co ma intel uz ted .)
Dnesni situace je takova ze phenom na stejnym taktu se dokaze vyrovnat leda tak c2 architekture, o i5 ci i7 nemuze bejt ani pomysleni, nehlede na to ze intel vzdy bude provozoschopny na podstatne vyssich taktech, + HT - takze k cemu vlastne ty phenomy jsou ? krome toho ze jsou dosti levne
Len tak mimochodom, procesory AMD sú v mnohých prípadoch porovnateľne výkonné, ako konkurencia od Intelu. Minimálne to platí v hrách, kde sa dá povedať, že Hi-end od AMD je konkurenciou pre Hi-end Intelu. Samozrejme v prípade rôznych aplikácií zameraných na výpočtový výkon, je to už trocha o inom, ale procesory AMD sú stále dobre použiteľné. A možno je pravda, že Intel má už dnes to, čo bude mať AMD za 2 roky. Ale myslím, že má AMD veľký potencial. Viď Fusion (natívbe jadro s CPU a GPU), možno v dohľadnej dobe aj 28nm výrobný proces. A pretpokladám, že obdoba HT od Intelu bude tiež, možno aj so 4 vláknami na jadro, ...
1. Měl by 3x vyšší ceny. Nebo 5x.
2. Doposud většina nových počítačů kupovali lidé, pro které to je první počítač. Jen teď situace začíná měnit. Takže vydělal by i na rozšíření trhu.
Ne, v připadě chybějící konkurence prodejci se začínají chovat příšerně. V našem světě je to bohužel tak.
Byla by situace jak v minulosti:
1. Komp by stál 300 000(cirka rok 1992)
2. Kompy by byly pouze ve firmách(odečtou si z daní, je jim jedno, kolik stojí) a na státních ůřadech (taky na ceně nesejde, bud se zvýší daně, nebo si prachy stát natiskne ).
Imho by mne zajímalo, kde je kompů víc, jestli ve firmách a státních ůřadech, nebo v domácnostech. Tipuji, že v domácnostech je jich méně.
Imho příklad, když nebyla konkurence: kámoš měl Sord M5 a dokoupil k němu disketovou mechaniku 3,5. Dal za ní 12000Kčs. A aby měl 2000Kčs měsíčně, to už musel mít hooodně přesčasů. Mne může urvat, když někdo řekne, že za komančů bylo líp.
to si jako myslis ze za 3-5x vyssi ceny by byly pocitace v kazde domacnosti jako ted???vetsina rodin by si to dovolit nemohla a tak by si ho ani nekoupila. pocitace by se pak nerozsirily tak, jak jsou dnes a v zadnym pripade by nebyl pocitac v domacnosti takovou samozrejmosti jako ted. nejsi prece tak blahovy aby si veril tomu, ze by to vypadalo stejne jako dnes az na to ze by lide platili za pc 5x tolik...
Konkurencia je vždy dobrá. Keď nie je, tak sa ceny nepríjemne (pre nás zákazníkov)zvyšujú. Pre príklad ani nemusíme chodiť ďaleko. Čo by stáli nové ATIny, keby tu bola konkurencia od NVIDIA? Určite by sa dali zohnať za ľudovejšie ceny :-)
Edit: omlouvám se, opravuji obsah.
2,5x rozdíl by dal jenom kurz dolaru.
Před 7 lety, když dolar byl 42 kč, také lidi kupovali počítače. Jen nekupovali high-end - ten byl pro firmy. mainstream - pro supernadšence. Takže kupovali by slabé sračky a platili 30-40 tis a více. Proboha, ještě před 3 léty ceny dobré grafiky byly 3x jako teď. No a co, nekupovali je?
Jasně, že by Intel, pokud by byl monopolistou prohrál alternytivním systémům, které by byly levnější. Ale chytřeji by se nechoval - lidi, obzvlášť zabývající se businessem, na budoucno nemyslí.
no ja zase v testech nejenom tady jsem podle cisel zjistil ze muj X3 2,6GHz OC X4 3,3GHz je v (napr.)Cinebench stejne vykony jako i5 s maximalnim taktem TB3,4GHz (2,8GHz)......C2 architektura byla priblizeni nekterych technologii k AMD (int. radic pameti a pod....)
phenom pokud vim je 3-4 jadrovy (na to C2D nema a nikdy mit nebude)...zrejme si myslel nove X2, ze?
Frekvence i5 750 při zatížení všech jader s turbo modem je 2,93 proti tvým 3,3GHz na X4 (a to odpovídá výkonu - na stejném taktu Intel výkonější)
C2 architektura o int. řadiči ani neslyšela.
A v porovnání Phenom VS C2 nebyl asi myšlen C2D ale C2Q
Dovolte abych vas poupravil chcete porovnavat vykon Hiend procesoru ve hrach ? delate si srandu sam ze sebe ? Maloktera dnesni hra v podstate se daji spocitat na prstech jedne ruky dokaze vyuzit jader takze vam vysoce taktovane dvoujadro udelat stejnou radost jako 8jadro - toto je naproste hloupy argument
A ano plno lidi si urcite kupuje na hry hiend xxxjadrovy procesor kdyzpro hry odjakziva plati rovnice GK>proc
Hiend procesory jsou urcene prave na ty vypocty,servery,renderovaci stanice, kde amd je tak daleko za intelem ze si to snad nedokazete predstavit.
AMD HT nikdy nebude met protoze jednoduse nemuze, ano mozna bude met neco podobneho jenze to nevim ja ani vy a jen spekulujete takze taky argument jak ....
GTA4, ARMA2, L4D2 -- to je jen výběr posledních her, které jsou přímo závislé na větším počtu jader, než 2... A do budoucna toho bude je přibývat - jak poroste výkon AI ve hrách, fyzika apod., tak bude potřeba stále více 3- a 4-jádrových CPU.
Že dnešní stařičké hry běhají lépe na 2-jádrech s vyššími takty je pravda, ale to moderní CPU dokáží ošetřit přetaktováním jednoho nebo dvou (v budoucnu) jader..
jeste dragon age, novej resident evil, star wars force unleashed a ocekavatelna podpora vicejadrovych procesoru muze byt u vetsiny her primarne na konzole.
Turbo boost neni o pretaktovani jednoho jadra ale 1 az vsech jader v procesoru
A procesory budou kompatibilni se socketem AM3 pouze na deskach ktere maji podporu DDR3 pameti...Je spoustu kvalitnich desek s AM3 ale s podporou jenom DDR2
este taka poznamka : Ked bude mat AMD tieto procesory tak ocakavam , ze bude k nim na predaj aj KVALITNE Zakladne dosky
, tieto co su doteraz mi niako nesadli.
U INTELU sa mi to paci , HIGH-END CPU + HIGH-END Doska. Tak to ma byt
Ehm , myslim to tak , ze aby boli bohate na na rozsirujuce sloty - PCIxE 16 , vela SATA3 konektorov , lepsi OC potencial, lepsie chladenie chipsetov.
Ved porozmyslaj , keby si si chcel kupit BULLDOZER za (odhadujem) 450 € , tak si k tomu kupis dosku za 130 € ?
Nuz a preco nie? Co ked zrovna potrebujem len max. CPU vykon +1 GK+ 1 HDD na system? Kupovat highend MB len preto aby bola cenove primeran k CPU je plytvanie. Kvalita MB davno nieje priamo umerna kvalite pouzitych suciastok alebo cene. Chipset stoji rovnako a tych par konektorov navyse na cene neprida. Na viac vybavenych MB je akurat luxusna prirazka. Nuz ale kto to naozaj potrebuje/vyuzije tak musi bohuzial priplatit.
No, vem si kolik stojí dnes nejdražší CPU od AMD a kolik stojí nejdražší deska s AM3?
BULLDOZER tu ještě není tak neodhaduju cenu, ale věřím že desky budou kvalitní za dobrou cenu, tak jak jsme zvyklí.
btw: dneska nejsou bohate na rozšiřující sloty? U mnoha desek jsou 4PCIe16x, zajímalo by mě kolik lidí jich tolik využije. Konektorů jsou taky spousty. OC potenciály jsou u desek hodně vyrovnané, většinou záleží na kousku CPU. Chlazení chipsetů podle mě není tak špatné od dob NF4.
Mňa aj tak najviac trápi nejaký ten Phenom II 995 Black Edition, či poprípade FX...to mi príde ako rozumná náhrada za môj Phenom 9950(125W) Black Edition...a ktovie...ak bude i podobná šesťjadrová alternatíva kompatibilná s AM2+, tak prečo nie
Co se 128bit týče, podle semiAccurate Odkaz
tam budou 2 FP počítadla s 128 bit každé, schopná pracovat i jako 4x64 bit. A při tom si půjčovat bandwith podle potřeby. Když vezmeme v potaz, že množství integer počitadel se také zdvojnásobí, tak jádro Bulldozera bude v podstatě jako 2 jádra Phenom II. A takových jader bude více. A ještě to prý bude mít moc efektivnější realizaci v křemíku.
Je to moc slíbné, ale souhlasím s SA, že probém bude jak zabezpečit šířku, postačující pro GPU v tom procesoru.
Mit variabilne 4x64bit koprocaky na FP s moznosti pracovat v 2x128bit rezimu to vubec neni zla priprava do budoucna...
Mimochodem ta sirka pro GPU bude otazkou vyvoje, podle meho skromneho odhadu skonci na nejake vnitrni komunikacni sbernici(seriova komunikace s vyspelym protokolem a vysokou baudrate to je totiz velka sila, korn kdyz se zparalelizuji nekolika linkama resp. kanalama) a la PCIex linky jen budou interni(mimochodem v nich je vyvojove AMD podstatne dal nez Intel) a jejich architektura vubec nemusi byt podobna BUS ale muze byt na vyspelejsi urovni P.toP. jako maji SGI stanice, ono totiz zatim dneska moc moznosti jak nebrzdit sily CPU a GPU neni...
V takovém případě pokračováním na této cestě budou chipy, ve kterých budou mikrojádra, které budou moci pracovat jako shadery nebo jako Integer CPU nabo jako FP CPU, podle potřeby. To by bylo něco!
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!