Strana 3 z 3
Samozřejmě nebudeme nikdo tvrdit, že se jedná o High endovou platformu, tam nemíří. Je to platforma nabízející vynikající poměr výkonu k ceně. Vysoký výkon pro moderní aplikace i hry za solidní cenu. Nic více, nic méně. Intel Core i7 procesory zůstanou výkonnější, ale také startují na cenách, kam ani cena nejdražšího FX nesahá. A pokud jste si ochotni připlatit, není co řešit. Osobně bych ale rovnou doporučil posečkat na X79 platformu, což je ten pravý a jediný high end, pokud nějakou tu korunu na procesoru už neřešíte. AMD FX Bulldozer jsou tu pro ty, kteří uvažují poněkud ekonomičtěji a vybírají v cenových hladinách Core i5-2000. A řekněme si na rovinu, takových nás je hodně.
(Tedy cenové pozice jsou 100% vs 111% a 142% a výkonově to vypadá, že je to 100% vs 120% vs 130% a to vypadá pro AMD docela slušně a těžko to asi může být jinak, AMD si prostě nedovolí prodávat stejný výkon dráž než Intel - nemůže)
Samozřejmě prezentace je psána marketingově, AMD zdůrazňuje, že je to první desktopové 8jádro a další věci, takže berte něco s rezervou, ale ty výkony +/- sedí. Hlavně musíte vzít na vědomí, co se porovnává – Core i5-2500K za 4850 korun, AMD FX-8150 za 5400 korun a Core i7-2600K za 6900 korun. Tedy cenové pozice jsou 100% vs 111% a 142% a výkonově to vypadá, že je to 100% vs 120% vs 130% a to vypadá prostě dobře a rozhodně to není srovnání v nějakých nízkovýkonových aplikacích. Tak doufejme, že to tak bude i v jiných testech ;).
(AMD cílí na PC hráče nakupující poměrem cena-výkon ... logická, očekáváná a dobrá volba)
Platí také, co jsem napsal dříve, tj. žádné zpoždění nebude. Procesory budou dostupné v říjnu v obchodech, konkrétně v jeho polovině. Oficiální uvedení na trh bude těsně před tím. Jediné, co nás tedy u AMD FX-8000 může skutečně mrzet, je to, že díky výrobním problémům s Llano procesory, jsme se jich nedočkali už na konci června a museli čekat tak dlouho :/. To jejich srovnání s konkurenčními Core i5/7-2000 určitě neprospěje, protože Intel má v záloze Core i7-2700K (které bude zhruba za 330 dolarů za 100MHz nárůst proti Core i7-2600K) ale na druhou stranu nových Ivy Bridge se dočkáme až o něco později, konkrétně zhruba přelomu Q1/Q2 2012.
Navíc hlavní nevýhoda AMD není to že by ty procesory nějak technologicky, či výkonově zaostávaly, ale ve výrobních možnostech a náskoku Intelu ve výrobních procesech (ten je minimálně rok a půl), ale sem už se promítá ta nesrovnatelná pozice obou firem, kdy Intel má jen na 32nm procesory 4 továrny a AMD jednu, o kterou se musí dělit Llano s Bulldozery a Opteron modely a do vývoje si může AMD dovolit dát za dva roky tolik peněz, co Intel dává za pouhé 3 měsíce. V tomto nepoměru si AMD rozhodně nevede vůbec špatně a nemá se se svými procesory za co stydět ani kdyby ty síly na poli financí a výroby byly více vyrovnanější. Bulldozer navíc je jen první generace procesorů zcela nové architektury a na zcela novém a nevyladěném výrobním procesu, takže rozhodně první modely FX procesorů zdaleka nereprezentují skutečné možnosti architektury i vlastní výroby. Ale to je normální u všech čip všech firem.
Více prozradím a některé věci si probereme v naší recenzi po oficiálním uvedení na trh ... také pro vás otestujeme několik AMD FX-900 desek, které nemělo bez těch Bulldozer procesorů moc smysl testovat ....
Zdroj: Donanimhaber.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|