Strana 2 z 2
APU CARRIZO vypadá vážně skvěle. Procesorová architektura EXCAVATOR vypadá opravdu dobře. Bohužel to všechno má háček. A tím je ten výrobní proces. Ten prostě není udělaný pro výrobu klasických desktopových procesorů. Proto 28nm AMD vyrábí jen ta APU, kde je navíc důraz kladen na tu GPU část. Teoreticky by sice AMD mohlo vyrobit 16 jádrový EXCAVATOR FX procesor, který by klidně mohl nahradit 8jádrový FX PileDriver, ale to se nestane. Proč? Protože EXCAVATOR je efektivnější pouze na nižším napětí a taktech. Proto AMD plánuje CARRIZO jen jako maximálně asi 35W mobilní CPU, a do desktopu s ním moc nepočítá. Už na 65W, což je hodnota úspornějšího desktopového CPU, by totiž CARRIZO bylo procesorově jen o malinko výkonnější než starší KAVERI, přitom spotřeba by byla podobná. EXCAVATOR nedokáže běžet na vysokých taktech, není na to v současné podobě uzpůsoben, takže u 95W procesoru by už byl výkonově nakonec slabší než stávající generace 95W KAVERI procesorů.
Není proto divu, že CARRIZO míří hlavně do mobilního segmentu a většinou se setkáme s modely kolem 20W, kde bude výkon i vlastnosti tohoto nového CPU velmi velmi zajímavý. Podle prvních testů je ve srovnání s předchozí generací KAVERI FX-7600P (2,7-3,6GHz) je nové FX-A8800P (1,7-2,1GHz!) zhruba o 20% výkonnější při nižší spotřebě a nižší frekvenci. Stará generace dala v 3DMarku 2200 bodů, nová 2645 bodů!
AMD nepočítá pro tento rok s nasazením CARRIZO do desktopu a to ani na FM2+ platformu. CARRIZO je pravděpodobně jako záložní plán pro desktop na příští rok, a to v případě, že se 14nm ZEN zpozdí. Nicméně není to vůbec ideální řešení a zkrátka CARRIZO není desktopový produkt. Procesorová architektura EXCAVATOR nemá k dispozici vhodný výrobní proces, aby mohla smysluplně nahradit současnou generaci zastarávajících APU i FX procesorů AMD, které to ovšem nutně potřebují. Prodeje tam AMD padají velmi drasticky a reálné hrozí, že než dorazí 14nm ZEN generace, která je pro desktop ohlášena primárně, AMD přijde o téměř celý desktopový trh. Nedá se však nic dělat, nic lepšího než zastaralý 32nm proces pro velké CPU bez GPU AMD k dispozici nemá, 28nm výroba udělaná pro potřeby GPU na to vhodná není a vzhledem k tomu, že 14nm výroba není už tak daleko, prostě se to musí vydržet.
CARRIZO vypadá jako skvělý produkt pro mobilní segment, ve kterém jediném se AMD dnes trochu daří držet prodeje, ale není to žádná sláva. Bohužel pro CARRIZO, které je sice nejpokročilejším CPU s GPU, které spolu spolupracují výpočetně, jaké trh vůbec zná, doplácí na to, že Intel používá už 14nm výrobu. Intel sice nemá tak vypiplané a optimalizované využití výroby, efektivity a nemá tak technologicky pokročilé spojení CPU s GPU a vůbec samotné GPU, ale jako mobilní procesor se opírá o výhodu dvougeneračního náskoku ve výrobě. 14nm vs 28nm je prostě obrovský rozdíl. CARRIZO vypadá skvěle a AMD udělalo maximum, ovšem Intel BroadWell a brzy i SKYLAKE na 14nm bude těžký oříšek. CARRIZO rozhodně nedostane tolik prostoru, kolik by si vzhledem ke svým zlepšením, kvalitám a k vynaloženému úsilí vývojářů zasloužil. AMD opět doplácí na výrobu, nemohlo však za současných podmínek udělat víc.
Pravda, nebýt některých špatných rozhodnutí ohledně tvorby CPU v minulosti, možná tady mohly být procesory s kvalitami CARRIZO dříve, ale fakticky by to moc nezměnilo - pořád je tu ten problém s výrobou a rozdílem v možnostech AMD a Intelu v této oblasti. Nezbývá nám než doufat, že práce na ZEN architektuře a 14nm výrobě jdou dobře a zjevné kvality návrhu CARRIZO se do ní také promítnou. AMD však bude mít krušný rok a musí doufat, že se mu podaří uvést ZEN procesory co nejdříve.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|