Strana 1 z 2
Jak víte, AMD ztrácí na poli procesorů půdu pod nohama. Podíly a prodeje padají k rekordně nízkým hodnotám, a to hlavně proto, že AMD nepředstavilo pořádnou novinku už pěkně dlouho, a to co představuje, je sice zajímavé, ale nedokáže to pořádně prodat. AMD CARRIZO v tomto případě ale vypadá jako produkt zcela nové generace kvalit, nového AMD a předzvěst věcí budoucích.
- APU CARRIZO nejpokročilejší APU procesor nejen na 28nm
Nástupce KAVERI generace se jmenuje CARRIZO a AMD jej v těchto dnech trochu zmatečně, představilo. Nutno říci, že z mnoha věcí je patrné, že na CARRIZO si AMD dalo hodně záležet a vypiplalo jej k dokonalosti na 28nm. Možná až trochu příliš, jako by nemělo co dělat.
To bohužel souvisí s tím, že nic lepšího, než 28nm výrobu nemělo pro tuhle generaci procesorů AMD k dispozici. A to v době, kdy konkurence už z 22nm skočila na 14nm. AMD ví, že 28nm je zkrátka za zenitem a tak sice udělalo možná i víc, než se dalo, ovšem není tajemstvím, že hlavní zájem AMD v oblasti vývoje CPU/APU leží dávno v nové architektuře a nové generaci plánované na příští rok pro 14nm výrobu.
CARRIZO přitom nenabízí málo a jako technologické cvičení procesoru s výpočetně spolupracující grafikou, je to úžasný kousek technologie a důkaz, že AMD opravdu má velmi schopné inženýry. CARRIZO jako velké APU posouvá hranice integrace dále, než jakýkoliv jiný velký procesor na trhu. Fakticky je to SoC, u kterého navíc není CPU a GPU část oddělena, ale mají společný paměťový řadič, společné řízení spotřeby a další věci včetně společného čipsetu - vše nedělené na jednom kousku křemíku!
CARRIZO také nese poslední generaci procesorové "BULLDOZER" architektury, značně vylepšené jádra EXCAVATOR, která jsou tím nejlepším, co AMD na poli CPU představilo za mnoho posledních let! Podstatným přepracováním architektury značně zvedla výkon na jádro, přitom spotřeba klesla a to bez změny výrobního procesu, kterým je sále 28nm proti minulé generaci APU. AMD na to totiž šlo tak, že celý CARRIZO procesor je od začátku plánovaný jako by to bylo GPU. Je plánovaný na nižší takty a větší efektivitu na nich, a vyráběno s důrazem na GPU část, která tvoří více než polovinu plochu celého procesoru! CPU část u CARRIZO zabírá jen 34,5% proti 47% u KAVERII na stejné výrobě a to je CARRIZO celkově menší! Přesto je CPU část výkonnější a úspornější než dříve, i když celé čip má 3,1 miliardy tranzistorů, proti 2,4 miliardám a podobně velkého KAVERI předchůdce! Grafická část je pak povýšena na architekturu GCN 1.2 a je to vlastně to samé, co je TONGA GPU na R9 285! Navíc zvládá H.265. Opět ale CPU a GPU dokáží v aplikacích, které to využití, spolupracovat jako výpočetní jednotky.
AMD si vyhrálo i s optimalizacemi spotřeby, kdy integrovalo systém adaptivní změny napětí i taktů v celém CPU i GPU - údajně má 500 modulů, které se o to starají. Každý jednotlivý kus křemíku tak nově bude moci naplno využít svých vlastností a AMD tak nebude muset preventivně pro všechny nastavovat vyšší základní napětí, i když mnoho kusu zvládne běhat se stejným výkonem s nižším napětím a tedy i spotřebou. Nový systém tak bude neustále dodávat přesně to, co bude pro daný výkon daného kusu křemíku, jádra atd. třeba.
Má to ale celé háček ...
|