Mělo to být překvapení, ale když už to zase někdo vykecal. Ano, AMD chystá 5GHz FX CPU.
Už nějakou dobu vám naznačuji, že AMD minimálně pracuje na jedné takové specialitě pro letošní rok, která bude stát minimálně za zdvižení obočí. Je pravdou, že AMD se to zase tak moc tajit nesnažilo, přesto bylo minimálně slušné o tom nemluvit, což opět někteří nedokázali a pustili králíka z klobouku ven.
Nechci zbytečně zatím zacházet do podrobností, i když samozřejmě o tomto produktu už delší čas víme poměrně dost. Mohu ale potvrdit, že AMD skutečně pracuje na uvedení 8 jádrového FX procesoru (tedy 4modulový CPU), který bude mít v základu na poměry běžných CPU, takt neuvěřitelných 5GHz, což v kombinaci se stále jen 32nm výrobou mnohým může silně připomínat zázrak.
Kódové označení je Centurion a AMD s ním nemá v plánu útočit na Intel, ale prostě jen demonstrovat možnosti architektury PileDriver FX a toho, co skutečně dokáže a pro co byla navržena. Mnozí od nás víte, že modulární architektura, kterou AMD představilo v podobě architektury Bulldozer/PileDriver, nabízí dvě menší jádra v jednom nedělitelném modulu. Základem těchto modulárních CPU, což jsou dnes nejen FX a Opteron modely bez iGPU, ale i velké APU čipy s iGPU, je tedy 1 dvoujádrový modul nikoliv 1 jádro CPU jako u starších architektur AMD nebo u stávající architektury Intel procesorů. Pokud to chcete srovnávat, musíte brát v úvahu 1 modul vs 1 jádro. Výhodou této architektury měla být i možnost snáze dosáhnout vysokých frekvencí. Jenže start 32nm výroby se u AMD nepovedl. Takty tak musely být nižší, což negativně ovlivnilo finální výkon a samozřejmě i kvality FX procesorů v očích zákazníků. Situace se sice pomalu lepší, ale pořád to není úplně ono. Centurion i tak na 32nm předvede, co běžným způsobem chlazený FX procesor skutečně dokáže.
Samozřejmě to asi stále nebude úplně běžný produkt. Zatím totiž není jasné, v jakých počtech jej AMD uvede na trh. Jeho cena určitě nebude nízká. Extrémní frekvence dosáhnou bez problémů a stabilně jen nejkvalitnější kousky křemíku, které jsou samozřejmě řádně ceněny u čipu každé značky a každého typu. Centurion nebude výjimkou a jeho cena bude asi o dost vyšší než u současných FX-8000 procesorů, kdy nejvýkonnější FX-8350 běží "jen" na 4,0GHz při TDP 125W a stojí dnes pouze 4700 korun vč. DPH. Kvalitní křemík u FX Centurion bude mít při stejné frekvenci nižší TDP, ale na jeho základních 5GHz samozřejmě bude mít TDP výše a to odhadem někde kolem 140-150W. To ale není žádné velké topení a nic, s čím by si kvalitní vzduchový chladič neměl poradit.
Nejsem si jist, s jakým chlazením bude Centurion AMD dodávat a vůbec jaké balení bude realizováno. V úvahu přicházejí dvě možnosti - BOX verze, kdy Centurion bude bundlován s all-in-one referenčním vodním chlazením, který AMD i Intel ve své nabídce mají. Druhou možností, protože procesor je určen hlavně pro nadšence, hlavně z řad taktovačů, kteří se na tento kvalitní kousek křemíku třesou jak ratlíci, je, že bude prodávat jako tray, tedy bez chladiče.
Finální cenu a přesné datum uvedení zatím AMD nikomu neupřesnilo. Takže všechno kolem toho jsou jen spekulace. Znám jen horizont uvedení, které mělo proběhnout někdy v Q3. Je možné, že AMD příchod nové revize čipů Vishera, které spolu s Centurionem dorazí, urychlí, ale to opravdu jen spekuluji - záležet bude obecně na odbytu PC. Jinak pokud vás zajímá výkon tohoto kousku, ten bude v průměru lehce nad úrovní nejvýkonnějších procesorů pro LGA 1155/1150, tedy 22nm Core i7-3770K a 4770K (taktéž 4 jádra+4 vlákna a dvoukanálový řadič paměti jako 32nm FX pro AM3+). Bude zde ale určitě nevýhoda v podobě vyššího TDP a tedy i spotřeby u FX Centurion modelu. Rozhodně mu ale nikdo nebude moci upřít jeho velký výkon.
Samozřejmě na výkon obřích 130W 6+6 jádrových procesorů Core i7-3900/4900 pro LGA 2011 patici se čtyřkanálovým řadičem, mít v průměru nebude, což ale asi těžko překvapí. Core i7 procesory pro LGA 2011 vycházejí ze serverových procesorů Intel XEON, k nimž jsou alternativou 8modulové (16ti jádrové) Opteron procesory, taktéž se čtyřkanálovým řadičem RAM do velké G34 patice. Bohužel desktopové FX modely mají maximálně jen 4 moduly, tedy 8 jader a G34 platforma desktopovou verzi vůbec nemá. Na desktopu AMD nemá proti X79 platformě žádnou alternativu a Centurion jí suplovat rozhodně nebude ani nemá.
Je to prostě jen technologická ukázka a demonstrace možností pokročilé modulární architektury Bulldozer/PileDriver. I přes vyšší cenu si rozhodně nemyslím, že by o podobný procesor nebyl zájem. Pokud to bude omezená edice, tak se po něm jen zapráší.
PS: Pro zajímavost největší problém uvedení podobného procesoru na běžný trh tkví v jeho vysokém TDP, tedy přesněji řečeno v základních deskách. Až 150W TDP není pro kvalitní základní desku absolutně žádný problém (a zvládají i mnohem více), ale problém je, že ne každá deska stejné platformy je kvalitní. Na trhu je řada hlavně levných modelů, které pořádně nezvládají ani 125W modely CPU. Bohužel mnozí uživatelé nemají rozum a klidně cpou takové procesory na levné základní desky nejnižších řad a pak se diví, že to pořádně nejde a mají celou řadu problémů způsobených jejich hloupostí. Kvalitní základní deska nestojí 4-5 tisíc jen proto, že dobře vypadá a kvalitativní rozdíl mezi deskou za 2500 a 4000 tisíce od stejného výrobce pro stejnou platformu je stále značný!
Z podobného důvodu Intel stále váhá s uvedením 150W procesorů Core i7 pro X79 platformu a stále trvá jen na maximálně 130W a tedy 6ti jádrech :(. AMD s Intelem sice mohou nabídnout výkonné CPU se 150W TDP, které není problém účinně a tiše chladit, ale jejich vliv na kvalitu základních desek je omezen. A pokud se nějaký výrobce desky rozhodně šetřit a nějaký zákazník si bude myslet, že koupě levné desky je správným ušetřením, hádejte, na koho bude zákazník házet vinu, a kdo to v komentářích odnese ... bohužel svět natož všechny základní desky nejsou dokonalé.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|