Letos AMD pořádně pobořilo vše, na co jsme až dosud byly u PC procesorů zvyklí. A nekončí.
Ani se tomu nechce věřit, že loni touhle dobou jsme 8jádrový/16vláknový procesor za méně než 1000 dolarů (tehdy přes 30 tisíc korun) nepořídili. Dnes už tentýž výkon máme za zhruba 10 tisíc korun (R7 1700X) a s mainstreamovou spotřebou a některým se to zdá už málo ;). AMD pořádně pobořilo letitou strategii „4jádra a několik % výkonu co 2 roky, musí stačit všem“, kterou Intel razil mnoho posledních let. Za to by měl každý zákazník a celý trh AMD děkovat nákupem minimálně jednoho RYZEN CPU, i kdyby měl sloužit jen jako přívěšek na klíče. Myslím, že se nemůžeme přít, že díky AMD se věci po mnoha letech pohnuly pořádně kupředu a Intel byl nucený narychlo udělat největší generační skok ve výkon za posledních téměř 10 let. Tomu se říká konkurence, což je něco, co nám zoufale chybělo a v mnoha oblastech trhu chybí doposud … jak to bude dál je už ale na zákaznících, zda dají najevo svým chováním, že o konkurenci stojí, nebo nikoliv. Samo AMD vypadá, že rozhodně bude mít co nabídnout i nadále.
AMD navíc Intel překvapilo i velmi zajímavou strategií, kdy místo výroby různých verzí jader a velkých monolitů, se rozhodlo pro výrobu jednoho jediného jádra a ty osazovat ve více kusech do jednotlivých modelů nových CPU, díky zbrusu nové komunikační sběrnici. Že to funguje více než dobře, všichni vidí, ostatně Intel se snaží přijít s podobnou komunikační sběrnicí.
AMD pro všechny procesory RYZEN, ThreadRipper a EPYC, tedy čipy bez grafiky, vyrábí jeden a ten samý malý čip. 8jádrový/16vláknový čip s dvoukanálovým řadičem DDR4. Ten pak v případě desktopových RYZEN různě konfiguruje (zamyká) na 4, 6 a 8 jádrové verze. V případě ThreadRipper, pak osazuje 2 tyto funkční čipy a dělá to samé, tedy nechává je na 4, 6 nebo 8 jádrech (tedy celkem pak jsou 4+4, 6+6 a 8+8 jádrové verze). No a v případě serverových EPYC osazuje dokonce 4 funkční čipy, a to tedy až ve 32 jádrové konfiguraci (4x 8jader). No a vše je založeno na jednom poměrně malém a efektivním kusu křemíku. Hlavně ke zděšení Intelu, který tomu musí konkurovat s obřími extrémně drahými a náročnými monolity, které jsou sice technologicky špička, ale minimálně výrobní efektivitou prohrávají s multi-čipovou konstrukcí AMD na celé čáře. Nicméně to se bavíme o současných generacích, které ovšem jsou z pohledu obou firem vlastně dávná historie. Plně se soustředí na nadcházející generace. Carnard PC Hardware magazín, který stál za extrémně přesnými a exkluzivními informacemi o RYZEN procesorech a poprvé prozradil i 16ádrový desktopový model, přichází nyní s dalším oznámením:
- AMD podle něj pracuje na druhé generaci EPYC procesorů a ponesou 64 jader, 128 vláken! TDP má činit 225 – 240W. Ano, AMD v podstatě zdvojnásobí počet jader a vláken. Co má zůstat, je 8kanálový řadič pamětí (16ti kanál by byl totiž v praxi obtížně použitelný) ovšem nativně má umět 3200MHz DDR4 paměti v základu. Vzhledem k přesnosti zpráv tohoto magazínu můžeme myslím brát tuto informaci tedy docela vážně. Otázkou je, co to vlastně znamená ta „druhá generace EYPC“?
Jedná se už o tu, co přijde za pár měsíců příští rok na 12nm? Nebo je to až ta skutečně druhá generace současné architektury, která už bude stavět na 7nm pro rok 2019? Nutno říci, že v úvahu přicházejí obě varianty! AMD totiž původně plánovalo jen vylepšené současné 14nm čipy pro příští rok, nicméně 12nm výroba už jede a AMD tak dokáže nabídnout více. Zcela určitě tak vytvořilo nový čip pro 12nm výrobu. Těžko bude zvětšovat už tak fyzicky obří CPU, takže nejspíše zůstane u 4 kusů čipů. Pokud tomu tak je, tak ale musí ty čipy mít ne jen stávajících 8, ale rovnou 16 jader, přičemž AMD fakticky nemění architekturu, takže je vytvoření takového CPU podobně snadné, jako když Intel přidal ke SKYLAKE/KABY LAKE další 2 jádra a vznikl COFFEE LAKE. Myslím si, že už na 12nm je to možné. Čip bude sice o něco málo větší než současný 8jádrový na 14nm, ale ne o mnoho, a fakticky nic dalšího se výrazně nezmění. Pokud se tak tedy nestane už u 12nm, zcela jistě se tak stane u 7nm. I to je možné vysvětlení toho, co je myšleno tou druhou generací, protože fakticky druhá generace „ZEN“ architektury bude právě až na těch 7nm.
Každopádně zatím hádám. Uvidíme, CARNARD určitě vypustí nějaké další informace. Pokud by AMD dokázalo už na 12nm přijít s dvojnásobkem jader, mohly by mít i RYZEN 2 plánovaný na přelom Q1/Q2 2018 místo 4, 6, 8 jader hned 8, 12 a 16 jader + odpovídají počet vláken! V mainstreamovém procesoru s dvoukanálovým řadičem pro mainstreamovou AM4 patici!? U Intelu by šly asi do mdlob, protože jejich nově vydaná 6jádra by rázem byla v pozici low endu ala současné Pentium procesory. ThreadRipper 2 by pak mohl mít až 32 jader a 64 vláken. Zní to až příliš dobře, aby to byla pravda už za těch nějakých 5-6 měsíců, co mají RYZEN 2 procesory začít vycházet a osobně si myslím, že takový skok uvidíme na 7nm! Nicméně ruku na srdce, kdo před rokem věřil, že budeme mít 16jádrový/32vláknový procesor v desktopu od AMD? Situaci budeme bedlivě sledovat! Rok 2018 by tedy mohl být zajímavější, než jak se zdálo …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|