Nový ZEN 4 bude velký skok, ale ZEN 5 bude ještě mnohem větší posun, a to ve všech ohledech.
Pokud si někdo myslel, že AMD usne na vavřínech a bude opakovat historii a kroky Intelu, který se vykašlal téměř dekádu na další vývoj a „nic moc nedělal“ mnoho let, tak nic takového nehrozí. Intel rozhodně nebude mít snadné dohnat a překonat (alespoň produktově) rozjeté AMD, které zdaleka neukázalo, co vše se ZEN architekturou dokáže. Jako obvykle nám lidé z AMD vzkazují, že to nejlepší prý teprve přijde a bude to hodně velké …
Nový ZEN 4 dorazí již za několik málo měsíců. V tuto chvíli to vypadá na konec léta. Nejdříve se představí na desktopu v rámci RYZEN 5, 7 a 9 série procesorů řady 7000 pro zcela novu AM5 platformu (X670 a B660). Následovat budou letos ještě EPYC verze pro servery a novou sTR5 platformu s až 12kanálovým DDR5 řadičem (nice). V lednu 2023 na CES se pak očekává představení ZEN 4 mobilních APU variant procesorů a následně jejich příchod později v roce 2023 i ve verzí RYZEN 7000G pro desktop. Jak ale víte, AMD již oznámilo oficiálně také ZEN 4C architekturu, která podle všeho bude spočívat v menších čipech osekaných o cache, zato mají mít více jader. Zatím se o ZEN 4C mluví ale jen v souvislosti s high end Threadripper a EPYC procesory.
O čem se ale také mluví jsou ZEN 4 3D verze, tedy ty vrstvené čipy s velkou dodatečnou L3, což AMD poprvé představila u současných ZEN 3D variant. Je tedy jisté, že standardní ZEN 4 nebudou mít vrstvený design v základu, ale AMD počítá s touto technologií i u ZEN 4 později v roce 2023. Přínos té extra vrstvy L3 je prostě nezpochybnitelný. Je tu také možnost, že AMD to vrstvení použije právě u ZEN 4C, které obětují v základním čipu tu cache, aby procesory mohly mít více jader. Zatímco standardní ZEN 4 verze EPYC/ThreadRipper mají mít až 96jader, u ZEN 4C budou mít až 128jader. Vrstvení ZEN 4C by tedy možná dávalo větší smysl. Uvidíme.
Zatím to vypadá, že ZEN 4 3D bude refresh nabídky, tedy vylepšení nabídky AM5 procesorů ZEN 4 architektury v druhé polovině roku 2023. Pokud jde o posun, jaký čekat mezi současnými RYZEN 5000 (ZEN 3) a RYZEN 7000 (ZEN 4), tak procesory už jsou hotové, míří do ostré produkce. Podle zákulisních informací AMD dokázalo navýšit IPC o průměrných až 25% vůči ZEN 3! Nicméně výkon samotných procesorů i se stejným počtem jader (budou mít maximálně 16 pro desktop zatím) bude mnohem vyšší. Takt těch výkonnějších modelů je až 5GHz na všech jádrech bez taktování, kdy připomínám, že boost takt u stávajícícho nejrychlejšího RYZEN 9 5950X, je běžně „jen“ 4,4GHz na všech jádrech. Tedy až 600MHz navýšení + IPC nárůst? To bude hodně zajímavé, i když nový RYZEN 9 7950X bude mít stále „jen“ 16jader/32vláken. Velkou roli hraje i zcela nový paměťový řadič a konstrukce CPU samotného s tím spojená, kdy ZEN 4 je výhradně DDR5 řešení (nemá vůbec DDR4 podporu). A i tyhle procesory budou nadále velmi těžit z vyšších taktů osazených pamětí (nadále bude souviset vnitřní takt sběrnice s taktem pamětí) a AMD slibuje hodně zajímavé výsledky po OC.
- AMD ZEN 5 bude největší posun v historii ZEN architektury?
Hlavní pozornost vývoje ovšem AMD soustředí na ZEN 5, protože tahle architektura bude naprosto odlišná a zásadní. Dokonce se mluví o tom, že má jít prakticky o „restart“ celé ZEN architektury, protože půjde o něco zcela kompletně odlišného. AMD sáhlo na každý aspekt architektury a řadu prvků zcela přepracovalo a změnilo. Úplně odlišný je systém a konstrukce cache, kdy údajně i L2 je v rámci nových CCX bloků unifikovaná a každé jádro má přístup k L2 celého bloku. Navíc došlo k přepracování samotných jader i jejich počtu v rámci CCX bloku. Počet jader/vláken se má zdvojnásobit u ZEN 5, stejně jako všechny cache apod. Pokud jde o IPC, tak už teď se mluví, že vzorky mají posun o minimálně 30% v průměru proti ZEN 4! Přičtěte k tomu opět vyšší takty, ale hlavně 2x více jader/vláken a není tedy těžké pochopit, proč se o ZEN 5 mluví jako o největším posunu v rámci ZEN architektury a série procesorů RYZEN/EPYC od jejich uvedení na trh vůbec …
AMD se nijak netají, že do ZEN 5 investuje opravdu masivně a slibuje si od toho hodně. Zejména u mobilních APU variant, které mají mít hybridní čipletový design, kde budou vedle sebe prý sedět ZEN 5 a ZEN 4C a RDNA 3 čipy. Nicméně výkonné verze pro desktop a servery budou mít jen ZEN 5 čipy a půjdou „all in“, kdy počítejme s 32jádrovým RYZEN pro mainstreamovou AM5 a 256 jádrovým RYZEN pro high end sTR5. Ano, chystané procesory ZEN 5 architekturou budou plně kompatibilní s AM5 a sTR5 platformami, které v rámci ZEN 4 vyjdou poprvé už letos, kdy AMD chce zopakovat situaci s dlouhou podporou a kompatibilitou AM4 …
Každopádně ZEN 5 (RYZEN 8000 nebo spíše RYZEN 9000?) procesory se představí nejdříve v samém závěru 2023, pravděpodobně ale spíše začátkem 2024. Záležet bude na datu vydání letošních ZEN 4, kdy určitě nelze očekávat méně jak 12, spíše počítejme se 14 - 18 měsíci mezi generacemi desktopových procesorů AMD, takže Q1/Q2 2024 je podle mě pro ZEN 5 nejpravděpodobnějším startem, ale nelze vyloučit, že je AMD stihne dříve. Stát by na trhu tak měly proti zcela nové architektuře a platformě procesorů Intel „METEOR LAKE“ či jeho desktopové variantě využívající poprvé také čiplety a to 7nm a 5nm výrobu Intel (dnes nazývanou Intel 5 a Intel 18A apod.)
Letošní ZEN 4 tedy bude velký posun, ale současně s ním AMD nejde do extrémů, chce hlavně správně hladký přechod na novou výrobu, a hlavně uvedení nové generace platforem a patic. S nadcházející ZEN 5, už to ale rozbalí v rámci těchto nových a v té době již vyladěných platforem naplno a půjde o posun srovnatelný snad jen s posunem mezi FX 8000 vs RYZEN 1000 procesory … takže se myslím máme na co těšit a na co šetřit. Dobrou zprávou je, že už letošní X670/B650 desky se ZEN 5 budou počítat :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|