Máme to černé na bílém, velké procesory bez grafiky AMD nevzdává a plány jsou optimistické.
Společnost AMD v uplynulých dnech prozradila stěžejní plány toho, kam se vývoj jejích procesorů bude ubírat v následujících letech. Plány to jsou více než zajímavé a hlavně už jsou v chodu. A protože se mnozí pídí po tom, co bude s velkými procesory AMD FX a AM3+ platformou, začneme u nich.
- AMD s velkými 86 CPU bez iGPU nekončí
- nástupce FX reálný a na nové architektuře K12!
Pozitivní informací je, že AMD rozhodně s velkými procesory nekončí - a nikdy netvrdilo, že by skončit chtělo. Ačkoliv nejsou jeho hlavní prioritou, společnost dala jasně najevo, že pokud to podmínky dovolí nová generace dorazí. V tuto chvíli ale nástupce současných FX modelů je daleko - vhodné podmínky totiž AMD zatím nemá. Jak už od nás víte, AMD nemá výrobní kapacity a hlavně nový druhá 28nm procesu u GlobalFoundries používaný pro velké APU čipy je udělán s ohledem na grafickou část, ne na procesorovou. Ačkoliv CPU architektura SteamRoller v současných KAVERI A10 čipech je výrazně vylepšený PIleDriver/Bulldozer, v kombinaci s používanou 28nm výrobou by příliš mnoho lepšího proti současným 32nm FX Vishera nepřinesl. A protože jiná výroba nebude u GF v dohledné době k dispozici, s velkou pravděpodobností blížící se téměř jistotě se nedočkáme ani FX procesorů na architektuře Excavator - i když to není úplně vyloučené, ale priority má AMD zkrátka jinde. Pokud by to kapacity dovolily, nevylučujeme 28nm FX s Excavator architekturou pro rok 2015 zcela - ale nevíme zatím o této variantě, že by v plánu skutečně byla.
AMD už v minulosti přiznalo, že Bulldozer se nepovedl. Nejde ani tak o samotnou architekturu, která svou modularitou a hlavně stavbou byla až příliš moderní a zkrátka většina aplikací si s ní nevěděla rady a výkon tak byl zdaleka ne odpovídající možnostem, šlo hlavně o výrobu a optimalizaci návrhu. Dnes už víme, že na tom měl velmi negativní vliv zvolený způsob optimalizace návrhu, který AMD udělalo strojově (levnější, rychlejší, ale méně efektivní) zatímco by "ruční" způsob přinesl mnohem efektivnější výsledek z hlediska počtu tranzistorů i následných vlastností čipu, ale trval by déle a stál by déle. Bohužel Bulldozer vznikal v době, kdy to s AMD nevypadalo moc dobře - šetřilo se, lidi odcházeli a teamy i možnosti se měnily a to k horšímu. Od té doby se sice podařilo architekturu výrazně vylepšit, ale stále to není ono, i když do velké míry za to mohou dnes spíše aplikace, než procesor, protože stále i dnes řada aplikací nedokáže využít vícejádrových CPU, natož modulární architektury malých jader, které má architektura "Bulldozer" AMD. Tato generace architektury se ale rozloučí právě u Excavatoru, což je nástupce SteamRolleru, jež bude použit jen u velkých APU čipů pro FM2 příští rok. Pak už se začne psát nová kapitola.
AMD oznámilo architekturu K12, která generace Bulldozerů nahradí. Jaká bude? To ví jen pár lidí ve vývoji u AMD. Potěšující je, že AMD dává najevo poučení z chyb u Bulldozerů a pozitivní je i fakt, že v současnosti má v teamu velmi schopné lidi a také se mu podařilo stabilizovat finanční situaci, takže má klid na práci. K12 tedy vzniká ve výrazně klidnější atmosféře než Bulldozer, tak snad tomu bude odpovídat i výsledek. Druhým dechem ale musíme dodat, že velké x86 procesory bez grafiky nejsou pro AMD prioritou (při maximálně 15-20% podílu v prodejích proti APU, se nelze divit) a také nejsou na pořadu dne. Současné 32nm Vishera FX procesory a AM3+ platforma tady budou celý letošní i celý příští rok. Jejich nástupce na zbrusu nové architektuře i již 20nm výrobním procesu, má šanci se objevit až někdy v polovině roku 2016. Tedy minimálně 2 roky můžete být s AM3+ v klidu. Hlavní zájem AMD však leží mimo velké x86 čipy ...
- Project SkyBridge - 20nm procesor s architekturou x86 a ARM
V současné době jsou hlavním artiklem AMD procesory APU, které tvoří přes 80% prodejů firmy. A to jak velká APU pro FM2+ (dnes KAVERI se SteamRoller CPU a GCN GPU, příští rok CARIZO s Excavator CPU a GCN+ GPU), tak malá SoC APU (dnes BEEMA jako nástupce KABINI i pro AM1). A právě APU procesory jsou hlavním zájmem AMD. Kromě x86 procesorů se AMD naplno vrhá i do vývoje vlastní ARM architektury využitelné v serverech i běžných PC. Výsledkem má být sjednocení vývoje APU procesorů v projektu SkyBridge.
Základy této 20nm generace budou položeny už příští rok, nicméně reálně na trhu tyhle CPU čekejte spíše v roce 2016+. AMD příliš nespecifikovalo, co si pod tím vším máme představit, ale vypadá to na sjednocení malých SoC a velkých APU čipů, které ponesou novou x86 K12 architekturu AMD, ale i 64-bit architekturu ARM a do toho všeho ještě bude procesorová architektura a část přibližována k té grafické.
Osobně nevím jak přesně si plán ARM a x86 v jednom čipu představit. V současné době jsou tyto architektury dosti odlišné, takže představa jediného čipu s možnostmi ARM a x86 je poněkud sci-fi. Stejně tak sjednocení vývoje malých a velkých APU je trochu matoucí, na druhou stranu, tohle si představit dokážu. Podívejte se třeba na procesory pro AM1 a APU pro FM2+. AM1 je vlastně SoC, tedy CPU+GPU+čipset v jednom čipu, to rozhodně pro 20nm nástupce velkých FM2+ procesorů bude cílová podoba. Takže spojení vývoje malých a velkých APU dává jasně smysl. A pokud AMD zachová myšlenku modulární stavbu (i když v jiném duchu než jak ji známe dnes), což podle všeho má nadále v plánu, nebude problém třeba pro mobilní segment dělat čipy s méně moduly(jádry) a tedy úspornější, zatímco pro desktop budou čipy s více moduly (jádry).
V současné době máme celkem jasno. Letošní rok (2014) už je vyřešený - FX pokračují beze změny, pro FM2+ už jsou na trhu aktuální KAVERI a postupně nahradí všechny Richlandy a také malá APU už jsou na trhu v aktuální verzi, tedy BEEMA a MULLINS a pravděpodobně (doufáme) se dočkáme tedy i nástupu BEEMA místo KABINI pro desktopovou AM1, ačkoliv to asi bude nejdříve ke konci roku.
Příští rok (2015) je také víceméně jasný. FX budou pokračovat pravděpodobně beze změn - je zde drobná naděje, že AMD bude chtít skoncovat s 32nm a plně přejít na 28nm, takže by na 28nm přešly i FX a to na architekturu Excavator, která by přes ne úplně vhodný výrobní procesor přeci jen dokázala přinést dost zlepšení. V současné době je to ale spíše naše přání na základně dostupných možností než věrohodně podložený scénář věcí budoucích - záleží na AMD, zda na to má vývojové kapacity a peníze, pokud by tato varianta měla být příští rok reálná, muselo by AMD na vývoji dělat už delší čas - nevíme ale o tom. Určitě však současné velké APU KAVERI ale bude nahrazeno APU CARRIZO architekturou, která 100% přinese výrazné vylepšení Bulldozer architektury CPU v podobě nasazení EXCAVATOR architektury, od kterého si AMD i všichni okolo dost slibují. Přesto ale půjde o FM2+ procesor se vším, co známe dnes. A malá APU, pravděpodobně nás čeká ještě další generace současných PUMA+, ale AMD už bude dodělávat i ten 20nm SkyBridge. Osobně si ale nemyslím, že by to příští rok stihl nějak zásadně na trh. Rozhodně ale uvidíme ARM procesory AMD, a to pro servery.
Rok 2016, pokud půjdou věci podle plánu, bude naprosto stěžejní. 20nm výroba a zbrusu nová x86 architektura K12. To znamená konec architektur a platforem AMD, které dnes známe. Rok 2016 je tedy šancí nejen na nástupce FM2+/AM1 platforem a tedy velkých i malých APU dokonce s ARM částí, ale také na nástupce AM3+/G34 platforem velkých procesorů. Zatímco ale na nástup malých i velkých APU si klidně vsadím, nové velké procesory jsou trochu v mlze. AMD sice dává jasně najevo, že s nimi stále počítá, ale nic výrazně konkrétního na rozdíl od plánů s APU neříká, takže je z toho cítit, že velká CPU sice chce, ale nejsou na prvním místě, což už je ale delší dobu známá věc. Postoj AMD a zveřejněné informace ale dávají naději, že nástupce FX přeci jen uvidíme a 2016+ je reálným časovým rámcem.
Zdroj: DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|