AMD už vyladilo 45nm proces téměř k dokonalosti a chystá další snížení TDP.
AMD už dříve ukázalo, že je expert na vyladění výrobních procesů. Není tomu tak dávno, co skončila éra slavných 65nm procesorů Athlon64 X2 3000, které se nakonec pohybovaly na taktech přes 3,0GHz s poměrně solidním TDP kolem 100W, což na 65nm bylo opravdu úctyhodné. AMD se evidentně daří vyladit i 45nm proces. Ještě nedávno se nejvýkonnější čtyřjádra Phenom II pohybovala kolem 140W, dnes už míří k 95W a existují i ve verzích s 65W TDP. AMD teď chystá několik nových verzí svých současných procesorů, kdy jim jejich nové revize sníží spotřebu.
Jedním z nejatraktivnějších procesorů na současném desktopovém trhu je čtyřjádro Phenom II X4 955, který lze pořídit kolem 3500 korun, což při jeho vysokém výkonu, zejména ve hrách, kde si nezadá s nejvýkonnějšími a podstatně dražšími procesory konkurence, opravdu není nezajímavé. Současná revize má 125W a AMD chystá podle všeho novou, která bude mít už jen 95W.
Dále se objeví nové modely Phenom II X4 805 a 8020 s takty 2,5 a 2,8GHz s TDP 95W. A také tříjádra Phenom II X3 740 a 715 s takty 3,0GHz a 2,8GHz. Cenově pravděpodobně nahradí stávající revize, nebo pomalejší modely. Žádné zdražování se u AMD nedá čekat. Samozřejmě asi nejočekávanější jsounové šestijádrové modely, které na tom také nebudou vůbec špatně. Jejich frekvence se mají pohybovat od 2,6 do 3,2GHz s TDP od 95W a cenou někde od 189 dolarů (4500 korun včetně DPH).
Pro ty, kteří hledají ale opravdu levný procesor s vysokým výkonem a nízkou spotřebou, nabídne AMD nové dvoujádrové modely. Na trh se chystají AMD Athlon II X2 245e na 2,9GHz a 250e na 3,0GHZ s TDP pouze 45W. Oba s cenou hodně pod 2000 korun včetně DPH nahradí starší pomaleji taktované modely. AMD ještě nabídne modely Athlon II X2 250/260U s frekvencí kolem 2,5GHz s TDP famózních 25W! Ještě níže jsou modely Athlon II 160/170u s TDP 20W, které ale v běžném prodeji pravděpodobně nepotkáme.
jo dvoujádro na 2,5GHz se spotřebou 25W... to se uchladí v pohodě pasivně, k tomu pasivní GK a doplnit velkým nízkootáčkovým fanem na cirkulaci vzduchu a máme super tiché PC... to by se mi líbilo...
Myslim, že stačí integrovaná HD4200 a ta je pasivní asi vždy Zajímavý ale je, že dvoujádrový Athlony budou mít spotřebu 25W , což žádný Intel CPU nenabídne (Atom nepočítam, to se nedá moc používat), ale přitom notebooky s Athlony II vydrží obvykle o docela dost méně, než Intel konfigurace
notebookový procesory AMD, mají v současný době minimálně TDP kolem 31W (2 jádra), ale to nebude asi ten hlavní problém. Kamenem úrazu bude to, že notebooky s AMD zabírají nižší pozice v produktových řadách. To se odráží třeba i na baterii...
Já mám Aspire 5542G (TII M500 + hd4570), baterie má 48 Wh, a strop jsou 2,5 - 3 hodiny...
EDIT: na Athlony II se budou asi používat i trošku "horší" procesory. Protože v klidu se podtaktovávají na 800MHz jako Turiony, ale napětí v tom podtaktovaným stavu mají o 0,1V vyšší..
Načo ten veľký nízkootáčkový vetrák, keď na takomto dačom sa dá spraviť PC i bez absolútne žiadnych vetrákov...ako to by bolo niečo pre našich doma...procák AMD s 20-25W TDP, nejaká kvalitná skrinka z ktorej by som vybral všetky vetráky, doska trebárs 890GX s kvalitnou IGP v základe, nejaký kvalitný lacný SSD a to všetko napájané trebárs pasívnym Seasonicom a hneď tu máme absolútne nehlučné HTPC roka
no a v noteboocích to bude kdy? zatím úřaduje intel s i3 a i5 modely, ne že by to byly špatné procesory, ale platit intelu za grafiku se mi zrovna nechce
a uz tak vubec drahou platformu intel se mi taky platit nechce .... ja mam vse vcetne NB v AMD a nemam si proc stezovat a nejsem zadnej AMD FanAtik.... jenom se mi nechce proste investovat do neceho co mi ve finale neprinese temer nic (neni mysleno ze intel neni vykonejsi - to stoprocentne je, ale ne za ty same penize)
Blbé akorát je, že notebookové procesory od AMD jsou opravdu pomalé, jsou totiž stále založené na archaické architektuře K8. Core i5/7 na 32 nm jsou o 2 generace novější, tzn. při stejném taktu cca 2x rychlejší a díky 32 nm výrobnímu procesu běží i na vyšších frekvencích než mobilní CPU od AMD. Na brouzdání po internetu a word/excel ale Turiony vcelku stačí.
Mno nie je to celkom tak; amd uz ma mobilne procesory Turion II aj na 2.7Ghz, ktore su vyrabane 45nm technologiou.
Inak, ked porovnavam svoj 65nm Turion X2 proti (X2) procesorom intel na zhruba rovnakej frekvencii tak c2d je v priemere o 30% rychlejsi a o 60% je rychlejsi core i3.
Ale zase integrovana grafika, tak ta je parametrovo o inom a o cene celej platformi ani nehovorim ; lenze toto sa neda porovnavat so stvorjadrami.
Máte pravdu, turiony II jsou založené na K10.5, ale s výkonem jsou na tom stále vcelku bídně, SuperPI 1M zvládne core i7 620M za 13s, zatímco Turion II Ultra/2500 za 32s. Tzn. na stejné frekvenci jsou skutečně turiony 1,5-2x pomalejší než mobilní Core i7.
Co si budem povídat ... Je vidět, že AMD se stále učí a nepřeskakuje výrobní proces jako konkurence TO samé platilo u 90nm procesorů, kde se tyto procesory opravdu povedli
pokud vím phenomy X6 a procesory z toho vycházející (holt z 6jáder s nefunkčníma jádrama nejspíš budou dělat 4 jádra) budou AM3 only, takže žádné AM2+ a ddr2 by se konat nemělo.
+ přece jen si myslím že držet se ddr2 už není zapotřebí a podle toho co jsem četl tak si to myslí i u AMD....
Vrazit ano, ale bude tofungovat pouze pokud mas verzi s DDR3 u AM2+ pac podle vseho maji ty X6ky jen DDR3 radic vevnitr coz by take castecne vysvetlovalo tu relativne nizkou spotrebu a ne o tolik vetsi plochu oproti X4kam....
Jo jo, měl jste si koupit Core 2 Quad Q6600, já ho koupil před 2,5 roky za 4300Kč a provozuju ho na 3,2GHz. A zatím upgrade neplánuji, stejně nic výrazně rychlejšího za rozumnou cenu není.
Taky mám raději AMD, protože narozdíl od Intelu neořezává levné CPU (například o virtualizaci, SSE4 atd...), ale bohužel mi vyšlo líp E5200 + G31, než to samé na AMD..
Poměr cena/výkon má AMD super a pro běžného smrtelníka nevidím důvod, proč investovat do o mnoho dražšího Intelu. Měl jsem vždy Intel, ale co si na PC vydělávám sám, tak už AMD. Mám 965ku a za 4000 výkonu nadbytek
no, najde se pár procáků, co sou i u Intelu výhodný, většinou dual core, navíc se dá přetaktit, tak si AMD už vůbec v poměru cena/výkon neškrtne, ale inTELE, ty za svoje praktiky už ode mě prachy neuvidíš
tak jsem si na shw všiml že maj článek a fotky královské základovky od Gigabytu pro AM3.... Odkaz
kdyby mě přepadla chvilková slabost tak bych to aj koupil
Jo, ty speciální vydání malými sériemi mohou být velice zajímavé. Mám Athlon Thoroughbred 2400 34W místo standardních 68 W a je to velice příjemné. I když na OC je docela slabý - jenom +12,5%. Tak mi ze starého železa vznikl velice slušný nettop.