Novinky budou kompatibilní se stávající sTR5 paticí a deskami. Budou mít 16 až 96 jader.
AMD má v současnosti jasně nejvýkonnější procesory na trhu, a to i když ty vůbec nejlepší v podobě RYZEN ThreadRipper 7000 série jsou stále založené na staré ZEN 4 architektuře. S ohledem na jejich uvedení před rokem a nabídkou až 96 jader, nemají samozřejmě stále žádnou relevantní konkurenci z hlediska jak výkonu a provozních vlastností, tak především robustnosti platformy. A stejně jako ty současné Threadripper byly posledními uvedenými ZEN 4 modely, i jejich nástupci na ZEN 5 budou posledními z této generace procesorů, které AMD na trh uvede.
Fakt, že je připravuje, není žádné překvapení, ani se tím AMD nijak zásadně netají. Aktuálně se však dostaly na veřejnost informace o prvních vzorcích těchto procesorů. Začínat budou opět na 16jádrové konfiguraci, ale mají existovat s až 96 jádry, tedy stejně jako současná generace. AMD by teoreticky mohlo uvést až tu 128 jádrovou verzi odvozenou od již uvedeného nového EPYC ZEN 5 modelu, ale s ohledem na potenciální cenu a využitelnost v desktopu/pracovní sestavě, to není úplně pravděpodobné. Přeci jen tyhle procesory jsou na serverech určené pro 12 kanálovou platformu a desktopová verze WRX80 má „jen“ 8 kanálů, levnější TRX40 dokonce jen 4 kanály, takže by to nebylo vlastně ani moc technicky využitelné s těmi 128 jádry.
Jenže Threadripper procesory nejsou jen o počtu jader. Pro náročnější uživatele desktopových PC jsou zajímavé hlavně kvůli počtu PCIe linek, kdy základní desky s nimi nabízejí výrazně větší možnosti než mainstreamové platformy, jakou je AM5. Ta nabízí v kombinaci s RYZEN 9000/7000 sérii CPU na X800/600 deskách maximálně 44 PCIe linek, z toho 24 jich je Gen5. To nemusí stačit každému, speciálně pokud chce provozovat nějaká náročnější výpočetní GPU a pořádně rychlá SSD k tomu a další případné rozšiřující karty. I proto jsou pro mnohé zajímavé Threadripper procesory, třeba i „jen“ s těmi 16jádry, protože pořád mají v rámci levnějších modelů rovnou 48x Gen5 + 32x Gen 4 linek a u PRO verzí dokonce 128x PCIe 5.0 linek a tedy všechny sloty na desce můžete plně osadit v odpovídající rychlosti a plném využití. Nemluvě samozřejmě o větší množství RAM, kdy na AM5 jste dnes omezeni maximálně 256GB paměti (u některých nových desek), zatímco ThreadRipper má až 1TB pro standardní verze a až 2TB pro PRO varianty. Snad jen připomínám, že tahle platforma nepoužívá běžné DDR5, ale RDIMM DDR5. Každopádně v současnosti jsou Threadripper sice stále HEDT PC platformou, ale samozřejmě nejde o herní platformu.
V nových únicích tak už figurují vzorky RYZEN Threadripper 9000 série se ZEN 5 architekturou, kdy lze očekávat tedy odpovídající zlepšení prosti současné generaci. Nadále se také spekuluje o tom, že poprvé v rámci této série uvidíme RYZEN Threadripper procesor osazený tou extra L3 cache, tedy Threadripper 9000X3D variantu. Nicméně není to jisté, avšak technicky to nebude až taková novinka, protože u konstrukčně příbuzných serverových EPYC modelů, ze kterých ThreadRipper poslední generace vychází, AMD nabízí verze s vrstvenou cache. Takže otázkou je, zda nabídne poprvé takovou variantu i v rámci ThreadRipper série. Technicky tomu nic nebrání, a tak by nás to nepřekvapilo, ale s ohledem na omezenou cílovou skupinu bude mít o to někdo zájem?
Každopádně uvedení nových RYZEN ThreadRipper 9000 ZEN 5 procesorů pro stávající platformy není na spadnutí. Obecně se očekává, že se tyhle procesory objeví oficiálně v nějaké prezentaci nejdříve na Computexu 2025 s uvedením na trh až někdy v průběhu Q3 2025. AMD každopádně HEDT nabídku má a bude mít i nadále, alespoň tedy v procesorech a výpočetních grafikách. U herních RADEON grafik si na novou generaci High end řešení budeme muset počkat až do poloviny roku 2026 na UDNA architekturu.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|