Vedle architektury ZEN 4 bude existovat ještě ZEN 4D, alias ZEN 4 „DENSE“. O co půjde?
Intel a jeho ALDER LAKE procesory kombinují malá a velká jádra. Ta velká, kdy u ALDER LAKE doplňují velká jádra nejnovější architektury také menší jádra ale odlišné architektury, která jsou podstatně menší a slabší a mají i mnohem nižší takty. Hlavním důvodem, proč to Intel takhle udělal, je protože nedokáže nacpat do mainstreamového procesoru 16 těch velkých jader, aniž by ten CPU neroztavil desku pod ním. AMD v tuto chvíli podobný koncept nepotřebuje, protože i jeho velká jádra jsou tak úsporná v zátěži, že dokáže nabídnout s RYZEN 9 5950X větší výkon než 16jádrový Core i9-12900K Intel a to má stále zhruba poloviční spotřebu.
Nicméně koncept výkonných a vedle nich cíleně úsporných jader v jednom CPU je zajímavý. Ostatně používají ho ARM platformy SoC už roky. Ta energetická úspora tam zkrátka u těch menších/slabších jader bude, protože mají méně všeho a tím pádem musíte méně živit. AMD by tedy bylo samo proti sobě, pokud by tento koncept neprozkoumalo. Je jasné, že hlavní výhoda podobného konceptu bude všude tam, kde na efektivitě skutečně záleží. Tedy u notebooků, ale možní ještě více u serverů. Jednoduše koncept sice méně výkonných jader, ale třeba velkého množství, která dělají dobře jednu věc, namísto výrazně náročnějších univerzálnějších větších jader, je něco, na čem AMD pracuje už delší dobu. Jeden čas mělo i serverové APU čipy a uvažovalo o ARM základu.
- Nyní se ze dvou zdrojů objevily informace o ZEN 4D!
ZEN 4 a ZEN 4D není jedno a to samé. Na rozdíl od ZEN 3 a ZEN 3D, kdy v současném případě je ZEN 3D stejný čip jako dosavadní ZEN 3, jen doplněný fyzicky druhou vrstvou křemíku, který obsahuje dodatečnou obří L3 cache. Architektura a výbava procesorů je ale jinak naprosto stejná a RYZEN 5000 3D modely budou uvedeny v lednu na trh.
ZEN 4 a ZEN 4D je ovšem zcela odlišný koncept. ZEN 4 jak víte, je zcela nová architektura AMD, postavená pro 5nm výrobu. ZEN 4D je ovšem pracovní označení tzv. ZEN 4 „DENSE“ (tedy „hustota“). A některé zdroje, které o něm jako první informují, tvrdí že jde o odpověď na Intel big.LITTLE (velký a malý) koncept, ovšem v případě AMD je to spíše „BIG.BIGGER“ (velký a větší). AMD použije stejnou architekturu, ale ty „menší“ čipy ořeže třeba na L3, tedy výrazně na fyzické velikosti. Nacpe jich ovšem tak mnohem více vedle sebe. Výsledkem by tak měl být čip, který bude mít 16jader/32vláken s poloviční kapacitou L3 na o něco málo větší ploše, jako bude mít standardní ZEN 4 čip s 8jadry/16vlákny a plnou L3. Je možné, že AMD ořeže ale i jiné funkcionality. Nevíme.
Dává to smysl, protože už nějakou dobu slyšíme, že AMD připravuje v rámci nové ZEN 4 generace procesory, které mají mnohem více jader, což ale nekoresponduje s informacemi a velikostí i počtem jader na standardních čipech/čipletech ZEN 4. Takže ZEN 4D dává jako vysvětlení perfektní smysl. AMD to ale cílí zjevně hlavně na multijádrový výkon, kdy v rámci nových ZEN 4 čipů představí pro servery model „BERGAMO“, který místo standardních 96 jader / 196 vláken u prvních EPYC ZEN 4 modelů, nabídne hned 128 jader. Je stále otázkou, jak to bude fungovat, ale efektivita a multijádrový výkon takového řešení, speciálně pro jasně definovaná použití, budou ohromným posunem proti současnosti. Zda se tento koncept objeví i u standardních RYZEN procesorů je otázka. Jak bylo řečeno, AMD nepotřebuje teď nutně dělat menší a úspornější jádra u současných RYZEN 5000, které jsou 7nm, natož u chystaných RYZEN 7000 na 5nm. Jeho velká výkonná jádra jsou výrazně úspornější než ta od Intelu s podobným výkonem. Nicméně koncept se určitě přelije časem do běžných CPU také.
- ZEN 5 bude největší generační posun v rámci ZEN architektur
Samozřejmě stále jde o spekulace, ale v tomto případě už potvrzené z vícerozdrojů a dávají smysl. I ten přístup AMD dává velký smysl. Aktuálně se spekuluje, že ZEN 5 procesory, které dorazí na přelomu 2023/2024, nabídnou mnohem větší posun, než ZEN 4. Konkrétně se AMD bude snažit vydat ZEN 5 těch standardních 12 – 15 měsíců po ZEN 4. A mělo by jí o větší posun, než jaký předvedly ZEN 2 vs ZEN 1 nebo ZEN 3 vs ZEN 2. Očekává se prý až kolem 30% vyšší IPC, kdy AMD výrazně zvýšit výkon velkých jader, současně prý ale budou tyto nové procesory vybaveny také ZEN 4D čipem, tedy „menšími“ ale stále velkými jádry, ovšem bude jich hodně. Konkrétně by tedy měl mít procesor čiplet tvořený 16jádrovým ZEN 4D, tedy velkými jádry a k tomu mít vedle čip s 8 ještě většími a výkonnějšími ZEN 5 jádry. Jinými slovy koncept „BIG.BIGGER“ (velký a ještě větší) jako odlišné využití konceptu Intel big.LITTLE v rámci jeho ALDER LAKE (2022) a RAPTOR LAKE (2023). Ovšem výkon takového procesoru se ZEN 5 + ZEN 4D, a efektivita, budou bez přehánění několikanásobně větší, než co předvádí nové Core 12000 …
AMD každopádně evidentně nehodlá přešlapovat na místě. Aktuální RYZEN 5000, tedy rok staré ZEN 3 modely, aktualizuje na ZEN 3 XT a hlavně ZEN 3D v lednu 2022, tedy za několik týdnů. Neočekáváme od nich generační posun, spíše využití potenciálu ZEN 3 architektury, tedy možná v průměru 10-15% výkonový posun při zachování efektivity a kompatibility se stávajícími AM4 deskami. V noteboocích se pak představí ZEN3+ v rámci nových APU RYZEN 6000, které kromě vylepšené 8jádrové CPU části, dostanou hlavně RDNA2 integrovanou grafiku a DDR5 řadič pamětí. To vše vyráběno nikoliv 7nm, ale už 6nm. No v Q4 2022, tedy za rok od teď, vyrazí na trh desktopové a serverové ZEN 4 procesory vyráběné už 5nm a pro zbrusu nové platformy s DDR5 a PCIe 5.0. Od nich tedy očekáváme výrazný výkonový posun na všech frontách, kdy myslím že 30 – 40% výkonu navíc proti RYZEN 5000 je hodně konzervativní očekávání. Později je pak AMD doplní tedy o ZEN 4D varianty, které ale budou odlišné koncepce, než stávající ZEN 3D a je možné, že ZEN 4D zůstane jen u serverů. Teprve v ZEN 5 generaci na konci 2023 dorazí ZEN 4D i do desktopu. ZEN 5 mimochodem bude kompatibilní s novou AM5/TRx5 platformou, uváděnou už příští rok pro ZEN 4 procesory.
Letošní rok si tedy AMD dalo celkem oraz, zato v roce 2022 a 2023/2024 pořádně přiloží pod kotel. Vzhledem k tomu, že u Intelu také jeví známky aktivity, i když s 10nm čipy konkurenceschopný prostě nebude, na přelomu 2023/2024 se 7nm METEOR LAKE, by už Intel konkurenceschopný být mohl. Nudit se zjevně nebudeme, výkon CPU a PC výrazně poroste ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|