Společnost AMD oznámila dosažení významné mety, nedávno se také prodal nejdražší AMD procesor.
Společnost AMD, která je pod tímto jménem na trhu již více než 40 let (své procesory ale prodává přibližně polovinu té doby) oznámila dosažení zajímavé mety. Dodala prý již 500 milionů procesorů. Samozřejmě největší podíl na tom budou mít pravděpodobně řady Athlon 64 a Athlon X2.
Nedávno se také jeden AMD procesor prodal za neuvěřitelných 12 000 dolarů. Jednalo se o nový procesor ze série TWKR a tedy současný 45nm AMD Phenom II X4. Tato edice je určena pro extrémní taktování a je omezena počtem asi 100 kusů. Konkrétní kousek, který se prodal za nějakých 220 000 korun, byl takto prodán v akci a její výtěžek šel na dobročinné účely. Je to ale nejdražší prodaný procesor vůbec. Bohužel v současnosti právě prodejní ceny a snižující se prodejní marže trápí AMD. Ta klesla už na 37% a to je opravdu dost málo. Například Intel má 50% a dobrý stav je u něj kolem 55%. Současné procesory AMD rozhodně zdatně konkurují nabídce společnosti Intel, ale nenabízejí žádnou výhodu v čemkoliv, totéž ale lze říci i o Core 2 procesorech Intel. Jenže Intel přechází již na 32nm. AMD je stále s procesory ve skluzu, zaviněném průtahy při vývoji první generace nativních čtyřjádrových procesorů K10. Plány do dalších let jsou ale smělé. Připomeňme, že AMD se kompletně restrukturalizovalo a v současnosti už AMD není výrobní společnost, ale procesory pouze navrhuje. Své továrny přesunulo do společnosti GlobalFoundries, kde má minoritní podíl. Ta však se silným investorem v zádech silně posiluje a buduje výroby a bude vyrábět i pro další zákazníky kromě samotného AMD. Pokud jde o nové generace procesorů, pak příští rok bude ve znamení čekání na zbrusu novou generaci multijádrových procesorů. Ty na 32nm přijdou na začátku roku 2011 a to v čele se 16-ti jádrovým Bulldozerem.
Těžko kdy doufat, že by mezi společnostmi Intel a AMD panovalo nějaké vyrovnané konkurenční prostředí pramenící ze stejných možností a podmínek, ale buďme rádi aspoň za náznak konkurenčního prostředí. Už jen proto, že dělat testy jedné značky procesorů jednou za pár let, když si řekne, že by bylo na čase vyměnit generace, by bylo poměrně na draka … doufejme, že těch dalších 500 milionů procesorů nebude AMD dodávat dalších 40 let :).
Stejně je trochu s podivem, že se vůbec někdo vůči Intelu udržel... a je i trochu zvláštní, že třeba IBM souboj na poli x86 cpu vzdala, kapacity na to měla. Asi by dnes cpu trh vypadal trochu jinak...
Jak víme tak IBM nic nevzdala jen se vydala jiným směrem který byl perspektivnější A spolupráce mezi IBM a AMD je více než blízká a to nemůže nikdo popřít. A zkusíme i nějakou tu konspirační teorii, že IBM tahá za nitky AMD a je to jeho bílej kůň, který drží Intel na uzdě